PolitikaRegion

“Neuvjerljivo se Čović pravda zašto nije podržao reviziju”

HRVATSKI ODVJETNIK ANTO NOBILO: “Neuvjerljivo se Čović pravda zašto nije podržao reviziju”

Ugledni hrvatski advokat Anto Nobilo za N1 je komentirao izjave Dragana Čovića, hrvatskog člana Predsjedništva BiH, o mogućem pokretanju tužbe BiH protiv Hrvatske, zbog čega navodno nije podržao zahtjev za revoziju presude protiv Srbije.

Čović je izjavio da se nije opredjeljivao u vezi zahtjeva za reviziju tužbe BiH protiv Srbije jer bi bio siguran da bi predstavnici Bošnjaka pokrenuli tužbu protiv Hrvatske pred istim sudom u slučaju negativne drugostepene presude protiv šest nekadašnjih dužnosnika takozvane Herceg-Bosne.

 

Da li postoji mogućnost ovakvog procesa kao što je pokrenut protiv Srbije i Crne Gore i šta bi se moglo dokazati, bilo je pitanje na koje je odvjetnik Nobilo decidirano odgovorio:

 

-Genocid koji je bio podloga za tužbu BiH prema Srbiji, u odnosu na Hrvatsku, ne može se koristiti jer nikada nije došlo u pitanje da je bio izvršen genocid nad Bošnjacima u BiH od strane ili hrvatske vojske ili HVO-a pa čak ni u bilo kojoj presudi Haškog tribunala genocid ni na koji način nije spomenut.

 

Ne bi se mogla podići tužba pred Međunarodnim tribunalom u Hagu zbog genocida protiv Hrvatske jer to nema nikakve podloge. Šestorici, kojima se sudi u ovom trenutku, oni nisu optuženi za genocid – rekao je advokat Nobilo i dodao da Čovićev argument nije uvjerljiv.

 

Na pitanje ukoliko se dokaže udruženi zločinački poduhvat kroz pravomoćnu presudu u predmetu Prlić i ostali, da li je moguća tužba države BiH protiv Hrvatske, Nobilo je rekao:

 

-Mislim da se Hrvatska može tužiti kao država ali samo pred hrvatskim sudom. Međutim, mislim da nije to bit, da li je bio udruženi zločinački poduhvat ili ne. Puno je bitnije da li su se ta kaznena djela odvijala u okviru međunarodnog oružanog sukoba ili ne. Imamo niz presuda u Hagu gdje je utvrđen međunarodni oružani sukob i ako bi ta činjenica bila potvrđena od strane Žalbenog vijeća haškog tribunala došli bi u situaciju da bi mogli zaključiti da je Hrvatska bila na neki način direktno ili indirektno preko svojih ispostava u HVO agresor u BiH i da je na terenu BiH u tom agresivnom ratu napravila određenu štetu. Tada bi se stvorila određena pravna situacija gdje bi BiH mogla potraživati naknadu štete od Hrvatske, ali ne u obliku kako je išla BiH protiv Srbije prema Međunarodnom sudu u Hagu – odgovorio je Nobilo.

 

Nekoliko dana ranije, držanje Dragana Čovića u “slučaju revizija”, kritizirao je i hrvatski  profesor Ivo Banac.
“Kada je riječ o ponašanju takozvanih hrvatskih političkih predstavnika u Bosni i Hercegovini, treba reći da oni, prije svega gospodin Dragan Čović, u ovom pitanju nisu zastupali hrvatske, nego su zastupali srpske nacionalne i državne interese. Da je tome tako, može se vidjeti iz “Politike”, gdje se Čovićevo pismo upućeno u Haag hvalilo na sva zvona”.

Prof. Banac aludirao je na najstariji i “najsrpskiji” dnevni list u Srbiji “Politika” u kojem je pismo Dragana Čovića Međunarodnom sudu pravde u Haagu objavljeno na naslovnoj stranici kakav tretman nije nikada imao niti jedan hrvatski političar, osim Josipa Broza Tita.

 

Srbijanski pravni ekspert, Milenko Kreće, pohvalio je držanje Dragana Čovića, izjavivši za “Politiku” da je Čovićev glas bio odlučujući za olduku Haškog suda: “da je podržao reviziju, Sud bi vjerovatno prihvatio apelaciju”, rekao je profesor Kreće.

 

Profesor Kreće je napomenuo da Predsjedništvo BiH u principu donosi odluke konsenzusom, ali se po ustavu odluke mogu donositi i većinom glasova ukoliko nema saglasnosti sva tri člana Predsjedništva.

 

“U slučaju da se Čović složio sa Izetbegovićem da treba pokrenuti reviziju, postojala je mogućnost da sud uvaži to kao odluku Predsjedništva BiH”, rekao je srbijanski profesor.

Profesor Kreće očito ima na umu činjenicu da je i prvobitna odluka iz 2002. godine o imenovanju Sakiba Softića za agenta BiH usvojena preglasavanjem 2:1 i da je uprkos protivljenju srpske strane prihvaćena kao legitimna pred Haškim tribunalom. Identično se moglo desiti i u aktuelnoj situaciji: da se Dragan Čović jednako kao i Izetbegović izjasnio za podršku Softiću, Sud bi najvjerovatnije prihvatio akreditaciju agenta Sakiba Softića, kao što je to učinio i 2002. godine.

 

 

S.B./Agencije

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close