Finci iz jedinog udarca iznenadili Dansku

DANSKA – FINSKA 0:1

FINSKA je pobijedila Dansku 1:0 u prvoj utakmici skupine B Europskog prvenstva. Strijelac je bio Joel Pohjanpalo. Utakmicu je svakako obilježio događaj iz 43. minute kada se Christian Eriksen srušio na terenu i ostao bez svijesti. Srećom, reanimacija je bila uspješna, a Eriksen je prevezen u bolnicu i stabilno je.

Danci dominirali u prvom poluvremenu

U prve 43 minute Danska je bila znatno bolja momčad, dok su se Finci grčevito branili. Najbolju priliku propustio je Hojbjerg u 15. minuti, kada je njegov udarac glavom iz obećavajuće pozicije obranio Hradecki. Dobar udarac iz distance imao je napadač Wind, kao i sam Eriksen.

Grozne scene počele su se odvijati u 43. minuti kada se Eriksen srušio. Prvi mu je u pomoć pritrčao danski kapetan Simon Kjaer. On je pravovremenom reakcijom spriječio Eriksena da si u nesvjestici pregrize jezik, postavio ga je u ispravan položaj i organizirao suigrače da formiraju krug oko njega dok ga je liječnička služba reanimirala.

Eriksen iz bolnice nazvao suigrače

Liječnici su Eriksena reanimirali desetak minuta na travnjaku dok su igrači Danske i Finske plakali s navijačima. Uz ogroman pljesak na nosilima je napustio teren.

Kada je potvrđena informacija da je Eriksen stabilno, igrači obje momčadi inzistirali su da se susret nastavi. Čak se piše da je Eriksen osobno nazvao svoje suigrače iz bolnice i tražio od njih da igraju. Tako je i bilo. Nakon gotovo dva sata pauze odigrale su se četiri minute prvog poluvremena nakon kojih je uslijedila kratka stanka i početak drugog poluvremena.

Pohjanpalo iznenadio Dance

Danci su nastavili s dominacijom i u drugom dijelu, ali Finci su ih šokirali u 60. minuti. Jere Uronen nabacio je s lijeve strane, a Pohjanpalo sjajno utrčao ispred Maehlea i glavom zabio za vodstvo. Danska je po primljenom golu ponovo zavladala terenom, a u 74. minuti propustila je iskoristiti kazneni udarac. Sudac Taylor ga je dosudio nakon što je Arajuuri srušio Poulsena, ali Hojbjerg je šutirao jako loše i Hradecki je uhvatio njegov udarac.

Uslijedila je opsada finskog gola do kraja utakmice, ali Finci su u svom debitantskom nastupu na Euru uspjeli izdržati pritisak i osvojiti povijesna tri boda. Na kraju dana je ipak najbitnije da je s Eriksenom sve u redu.

Fincima slijedi ogled s Rusijom, dok će Danska igrati s Belgijom.

Početak utakmice: 18:00

Stadion: Parken, Kopenhagen

Gledatelja: 25 000

Sudac: Anthony Taylor (Engleska)