KošarkaSport

Fenerbahče prvak Evrope, prva titula za Turke

Košarkaši Fenerbahčea novi su prvaci Evrope.

Turski klub je do svoje prve titule došao pobjedom protiv Olympiacosa u finalu igranom u dvorani “Sinan Erdem” rezultatom 80:64.

Najzaslužniji za ovaj historijski podvig su bili su Bogdan Bogdanović i Nikola Kalinić sa po 17 poena, dok je trener Željko Obradović došao do svoje devete titule prvaka Evrope.

Nošen fanatičnim navijanjem blizu 15.000 gledalaca u istanbulskoj dvorani “Sinan Erdem“, tim Fenerbahče pobijedio je grčkog rivala Olympiakosa rezulttom 80:64 i osvojio prvi trofej Eurolige koji im je prošle godine izmakao porazom u finalnom meču protiv CSKA u Berlinu.

Izabranici Željka Obradovića bolje su otvorili meč i prvu četvrtinu riješili u svoju korist rezultatom 26:18, ponajbolji na otvaranju meča bio je Nikola Kalinić. Prvo poluvrijeme završeno je rezultatom 39:34, a ponajbolji igrač Fenera Bogdan Bogdanović je ušao u problem sa tri lične greške.

U nastavku je viđena uzbudljiva utakmica, ali Fenerbahče u drugoj polovici treće četvrtine ponovo stiže do osjetljivije prednosti i taj period rješava u svoju korist (21:14). U završnici je Fenerbahče imao više koncentracije i stigao do uvjerljive pobjede rezultatom 80:64.

Fenerbahče je tako postao prvi turski tim na tronu Eurolige, a do tog uspjeha ga je doveo najtrofejniji evropski stručnjak Obradović kojem je ovo bio jubilarni 500. meč karijere u elitnom evropskom rangu i deveta titula prvaka sa petim klubom kojeg vodi.

Finalno doigravanje za prvaka naredne sezone Eurolige će biti igrano u Beogradu.