Evropska liga: AZ, Benfica, Fiorentina, Anzhi, Lyon, Tottenham, Valencia i Juve u osmini finala

Večeras je u terminu od 21:05 sati odigrano osam utakmica šesnaestine finala Evropske lige, a u osminu finala su se plasirali AZ Alkmaar, Benfica, Fiorentina, Anzhi, Lyon, Totenham, Valencia i Juventus.

AZ Alkmaar – Liberec (1:0) 1:1

Nakon gostujuće pobjede kod Libereca rezultatom 1:0, AZ je krenuo odlučno u revanšu i poveo u 19. minuti golom Viergevera. To je bio rezultat prvog poluvremena, a u drugom je u 72. minuti izjednačio Budnik. Ostalo je 1:1, a ovaj rezultat je u osminu finala Evropske lige odveo AZ Alkmaar. Holandsku ekipu tamo čeka Anzhi.

Benfica – PAOK (1:0) 3:0

Prvih 45 minuta završeno je rezultatom 0:0. U drugom poluvremenu je u 69. minuti “pocrvenio” Katsouranis, a potom je u 70. minuti iz slobodnog udarca pogodio Gaitan za vodstvo Benfice. Lima je u 78. minuti iz penala povisio na 2:0, a treči gol za Benficu postigao je Marković samo minut kasnije. Portugalski tim je upisao pobjedu i ide u osminu finala, gdje će se za četvrtfinale boriti sa Tottenhamom.

Fiorentina – Esbjerg (3:1) 1:1

Fiorentina je prije uzvrata imala prednost od 3:1 i igrala je opušteno, a u 47. minuti je povela golom Iličića.Esbjerg je izjednačio na 1:1 u 91. minuti preko Vestergaarda, ali Fiorentina ide u osminu finala i igrat će protiv Juventusa.

Genk – Anzhi (0:0) 0:2

Prvo poluvrijeme je završeno bez golova, a onda je u drugom poveo Anzhi autogolom Tshimange iz 64. minute. Drugi gol za goste postigao je Aliyev u 71. minuti utakmice. Crveni karton Tagirbekova u iz 82. minute nije omeo Anzhi, koji je slavio rezultatom 2:0 i plasirao se u osminu finala, gdje će igrati protiv AZ Alkmaara.

Lyon – Chornomorets Odesa (0:0) 1:0

Lyon i Chornomorets su prvo poluvrijeme odigrali bez golova. U nastavku utakmice je u 76. minuti drugi žuti karton, odnosno crveni, dobio Zubeyko, tako da je Lyon od tog trenutka imao igrača više na terenu. Ta prednost je ubrzo iskorištena, pa je Lyon poveo golom Lacazettea u 81. minuti susreta.Ispostavilo se da je to konačan rezultat utakmice. Lyon će u osmini finala odmjeriti snage sa Viktorijom Plzen.

Tottenham – Dnipro (0:1) 3:1

Da je Dnipro snažan tim, pokazao je u prvom susretu pobjedom od 1:0, a u revanšu su kao gosti poveli protiv Tottenhama u 47. minuti golom Zozulye. Međutim, domaći su se uspjeli vratiti u igru golom Eriksena u 56. minuti.Zozulya je u 63. minuti dobio direktan crveni karton zbog užasnog starta, a to su domaći iskoristili dvije minute kasnije, kada je za 2:1 pogodio Adebayor.Isti je igrač u 69. minuti postigao svoj drugi, a Tottenhamov treći gol na ovoj utakmici. Tim rezultatom je utakmica završena, a Spursi su prošli u osminu finala, gdje ih čeka Benfica.

Valencia – Dynamo Kyiv (2:0) 0:0

Valencia i Dynamo Kyiv odigrali su bez golova na Mestalli, tako da Valencia ide u osminu finala, gdje će igrati protiv Ludogoreca.

Trabzonspor – Juventus (0:2) 0:2

Juventus je u Torinu rezultatom 2:0 savladao Trabzonspor, a u revanšu je poveo u 18. minuti golom Vidala. Na 2:0 je u 33. minuti povisio Osvaldo. To je bio rezultat prvog poluvremena.U nastavku utakmice nije bilo golova, Juve je slavio rezultatom 2:0. U osmini finala igrat će protiv Fiorentine.