-TopSLIDEVisoko

Informacija o stanju u oblasti boračko – invalidske zaštite i ostvarivanju prava pripadnika boračke populacije Grada Visoko 

I N F O R MA C I J A o stanju u oblasti boračko – invalidske zaštite i ostvarivanju prava pripadnika boračke populacije Grada Visoko  će se naći na narednoj, 10. sjednici Gradskog vijeća Visoko 16.09.2021. godine

Programom rada Gradskog vijeća za 2021. godinu planirana je tema “Informacija o stanju u oblasti boračko – invalidske zaštite i ostvarivanju prava pripadnika boračke populacije Grada Visoko ”

Cilj  Informacije je da se  kroz  analizu  prava, broju korisnika osnovnih i dopunskih prava i  izdvojenih sredstava prikaže stanje u ovoj oblasti.

 Oblast boračko-invalidske  zaštite  regulisana  je posebnim  zakonskim  propisima, kojima je utvrđena nadležnost i postupak ostvarivanja  prava branilaca i članova njihovih porodica:

  •  Zakon o pravima branilaca i članova njihovih porodica («Sl.novine FBiH», broj: 33/04, 56/05 i 70/07),
  • Zakon o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja i članova njihovih porodica (“Sl.novine FBiH”, broj: 70/05, 61/06 i 9/10),
  • Zakon o pravima demobiliziranih branilaca i članova njihovih porodica (“Sl. novine FBiH”, broj: 54/19)
  • Zakon o dopunskim pravima branilaca i članova njihovih porodica

 («Sl.novine Zeničko-dobojskog kantona», broj: 2/13 i1/14),

  • Zakon o provođenju kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti branilačko-invalidske zaštite (“Sl.novine FBiH”, broj: 82/09).

         Odsjek za boračko- invalidsku zaštitu  pored naprijed  navedenih zakonskih propisa postupa i u skladu sa  podzakonskim propisima  koji  uređuju pitanja iz oblasti boračko-invalidske zaštite,  koje je donijela Vlada ZDK na osnovu Zakona o dopunskim pravima branilaca (“Sl.novine Zeničko-dobojskog kantona”, broj: 2/13 , 1/14 i 4/14) i to:

  • Uredba o stipendiranju redovnog studija branilaca i članova njihovih porodica,
  • Uredba o medicinskoj rehabilitaciji branilaca i članova njihovih porodica,
  • Uredba o pomoći u rješavanju stambenog pitanja branilaca i članova njihovih porodica,
  • Uredba o novčanoj egzistencijalnoj naknadi za demobilisane branioce,
  • Uredba o naknadi troškova dženaze /sahrane branilaca i članova njihovih porodica,
  • Uredba o prednosti u školovanju branilaca i članova njihovih porodica,

       –     Odluka o proširenom obimu prava iz oblasti zdravstvene zaštite branilaca i članova njihovih

              porodica

Zakonom o pravima branilaca i članova njihovih  porodica uređuju se  uslovi, način  i postupak  za  ostvarivanje  prava  ratnih vojnih  invalida i članova njihovih  porodica, članova porodica šehida, poginulih, umrlih i nestalih branilaca, demobilisanih branilaca, kao i druga pitanja iz oblasti branilačko-invalidske zaštite.

Ostvarivanje prava na ličnu i porodičnu invalidninu i naknade za ratno priznanje

            U skladu sa navedenim Zakonom ratni vojni invalidi ostvaruju pravo na ličnu invalidninu, dodatak  za njegu i pomoć od drugog lica i ortopedski dodatak, a članovi porodice  poginulog, umrlog, nestalog branioca i umrlog ratnog vojnog invalida ostvaruju pravo na porodičnu invalidninu ili uvećanu porodičnu invalidninu.

            Prema službenoj evidenciji Odsjeka za boračko- invalidsku zaštitu, u augustu 2021. godine  pravo  na ličnu i porodičnu invalidninu  prema  Zakonu o pravima branilaca i članova  njihovih porodica  ostvario je 921  korisnik  i to:

– ratni vojni invalidi- korisnici lične invalidnine: 463,

– porodice šehida i poginulih boraca – korisnici porodične invalidnine: 337,

-porodice umrlih RVI- korisnici porodične invalidnine:61,

– mirnodopski vojni invalidi iz II sv. rata- korisnici lične invalidnine: 13,

– porodice poginulih boraca iz II sv. rata i porodice umrlih  mirnodopskih vojnih  invalida- korisnici

  mirnodopske porodične invalidnine: 8,

– dobitnici ratnih priznanja i odlikovanja: 39,

          Za obračun lične i porodične  invalidnine  u prošloj godini od Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno oslobodilačkog  rata trebovana su sredstva  za  12 mjeseci u iznosu od3.231.935,94  KM, a za osam mjeseci 2021. godine u iznosu od 1.604.285,75 KM .Visina porodične i lične invalidnine se utvrđuje prema Naredbama i Instrukcijama Federalnog ministarstva za  pitanja boraca i invalida odbrambeno  oslobodilačkog rata, dok se osnovica za određivanje mjesečnih novčanih primanja utvrđuje Odlukom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine  početkom svake godine.

            Zakonom o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja i članova njihovih porodica uređena su prava, uslovi i postupak za ostvarivanje prava dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja. Licima  koja su korisnici  po navedenom Zakonu  kao  osobama zaslužnim u odbrambeno- oslobodilačkom ratu, osigurava se odgovarajući tretman pri ostvarivanju i korištenju drugih prava ili ukazivanju počasti, vodeći računa o njihovom doprinosu u odbrani Bosne i Hercegovine.

            Naknade  za 39 dobitnika ratnih priznaja i odlikovanja se takođe isplaćuju iz Federalnog budžeta, za ovu namjenu u prošloj godini  trebovano je  137.512,24 KM, odnosno 92.399,28 KM za osam mjeseci 2021. godine.

 Ostvarivanje prava na egzistencijalnu naknadu demobilisanih branilaca starijih od 57. godina života

       Federalnim Zakonom o pravima demobilisanih branilaca i članova njihovih porodica  su utvrđena prava, uslovi i postupak za ostvarivanje prava demobilisanih branilaca  i članova njihovih porodica. Stupanjem na snagu  navedenog Zakona pored ostalih prava , predviđeno je pravo  na novčanu egzistencijalnu naknadu. Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno  oslobodilačkog  rata je propisalo Instrukciju o načinu izvršenja upravnih i stručnih poslova u postupku odlučivanja o pravu na novčanu egzistencijalnu naknadu demobilisanih branilaca.

      Putem ovog  Odsjeka u skladu sa federalnim propisima, 278 demobilisanih  branioca  ostvaruju  pravo na novčanu egzistencijalnu naknadu . U cilju dokazivanja relevantnih činjenica radi ostvarivanja prava demobilisanih boraca, službenim putem pribavljaju  se uvjerenja o statusu od Federalnog zavoda PIO/MIO, kantonalne ispostave Zenica za sve  podnosioce  zahtjeva . Za ovu namjenu   sredstava se trebuju  iz Federalnog budžeta, koja se putem obračunskog programa ISVDV isplaćuju  korisnicima.   Tokom 2020. godine  za egzistencijalnu naknadu isplaćeno je 734.190,00 KM, a za osam mjeseci 2021.godine 477.925,00 KM.

 Služba je kao prvostepeni organ obavezna pratiti promjene koje utiču na prestanak prava i po službenoj dužnosti na osnovu prijave korisnika ili saznanja na drugi način o razlozima za prestanak prava, donijeti rješenje o prestanku prava. po tom osnovu  urađeno je 30 rješenja o prestanku prava.     

   Ostvarivanje prava na  egzistencijalnu  naknadu demobilisanih branilaca  mlađih od 57. godina života

Vlada Zeničko- dobojskog kantona je krajem marta 2020.godine donijela Uredbu o novčanoj egzistencijalnoj naknadi  demobilisanim braniocima, koja je u primjeni od aprila 2020. godine. Odmah po stupanju na snagu ove Uredbe, Služba je zvanično obavijestila zainteresovane kandidate o mogućnosti podnošenja zahtjeva radi ostvarivanja prava na novčanu egzistencijalnu naknadu za nezaposlene demobilisane branioce mlađe od 57. godina  života. Obzirom da se radilo o vremenskom periodu kada je bilo proglašeno stanje nesreće uzrokovano pandemijom  virusa Covid -19 i kada  su propisanim  mjerama  za sprečavanje zaraze , organi  i ustanove  radili skraćeno sa strankama, Služba je organizovala prijem stranaka i pregled dokumentacije na više punktova kako bi se izbjegle gužve i održala distanca  između stranaka , kao i uposlenika. Sve dokumente u ovom postupku  koje smo mogli pribaviti službenim putem, smo zatražili od nadležnih organa i za jedan mjesec zaprimili i kompletirali dokumentaciju za 588 zahtjeva ( preko 3.000 dokumenata) . Svi zahtjevi su rješeni u najkraćem zakonskom roku, obrađeni u skladu sa  navedenom Uredbom i donesena  rješenja o priznavanju  prava za 502 korisnika, za 86 zahtjeva su urađena rješenja o odbijanju zahtjeva. Sva rješenja kojima je priznato pravo na egzistencijalnu naknadu podliježu  reviziji koju  vrši Ministarstvo za boračka pitanja ZDK. Nakon okončanog postupka revizije , prvostepena  rješenja na koja je data saglasnost  unesena  su u obračunski program ISVDV sistem. U septembru 2020. godine Ministarstvo je dostavilo Instrukciju i uputu za obračun egzistencijalne naknade za tekući mjesec i za retroaktivnu isplatu .

Do kraja 2020. godine za korisnike egzistencijalne nakane mlađe od 57. godina  sa područja  Grada Visoko , iz Kantonalnog budžeta  isplaćeno  je 584.364,00 KM.

 U skladu sa Uredbom, svi korisnici navedenog  prava su u obavezi ažurirati dokumentaciju u periodu  od 01.12. do 31.12. tekuće budžetske godine u svhu  nastavka isplate naknade u narednoj godini. Službenim  putem  smo pribavili većinu dokumanata za sve korisnike. Svi zahtjevi su nakon kompletiranja dokumenata ažurirani i sačinjeni  su  zapisnici sa konstatacijom za postojanje pravnog osnova za dalju isplatu za 456 korisnika, a za 8 korisnika je urađen zaključak o obustavi isplate naknade iz određenog razloga.

Služba po ovom pravu ima istu obavezu  postupanja   kao i kod federalne egzistencijalne naknade  u slučaju nastalih promjena vezanih za korištenje prava, te smo donijeli po ovom pravu  64 rješenja o prestanku prava. Trenutno po ovom osnovu imamo 456 korisnika, ali je ovaj podatak u stalnoj promjeni iz razloga punjenja 57. godina života branioca kada pravo ostvaruju po federalnim propisima. Za osam mjeseci 2021.godine  iz Kantonalnog budžeta za ovu namjenu smo trebovali i isplatili demobilisanim braniocima 547.940,00 KM.

       Ostvarivanje ostalih prava po kantonalnim propisima

       U skladu sa Zakonom o dopunskim pravima branilaca i članova njihovih porodica Zeničko- dobojskog  kantona , branioci i članovi njihovih porodica , putem Odsjeka za boračko- invalidsku zaštitu ostvaruju se sljedeća prava :

– zdravstvenu zaštitu,

– banjsko i klimatsko liječenje ( medicinska rehabilitacija),

– osiguranje uslova za zapošljavanje,

– prednosti u školovanju i stipendiranju,

– pomoć u rješavanju stambenog pitanja,

– oslobađanje od plaćanja sudskih i administrativnih taksi,

– pomoć u slučaju smrti,

– podizanje nišana/ nadgrobnog spomenika,

– sufinansiranje invalidskog sporta i

– obilježavanje značajnih datuma.

Ovim Zakonom  prava ostvaruju: porodice šehida , poginulih, umrlih i nestalih branilaca, članovi uže porodice poginulih , umrlih ili nestalih dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja, dobitnici ratnih priznanja i odlikovanja  i članovi njihovih porodica, ratni vojni invalidi  i članovi njihovih porodica i demobilizirani branioci i članovi njihovih porodica.

         Poticaj  zapošljavanja  pripadnika branilačke populacije

U cilju dugoročnog rješavanja pitanja egzistencije kao i uspješnije te potpunije uključivanje u društvo branilaca i članova njihovih porodica, uz poboljšanje ukupne socijalno- ekonomske slike ovih kategorija, Odsjek  svake godine u saradnji sa Ministarstvom za boračka pitanja ZDK , u skladu sa Programom poticaja zapošljavanja i samozapošljavanja provede procedure Javnih poziva  za ostvarivanje poticajnih sredstava u svrhu samozapošljavanja i zapošljavanja  branilaca.

Ministarstvo za boračka pitanja  ZDK je u 2020. godini  za 25  korisnika  odobrilo  poticaj za navedene namjene u ukupnom iznosu od 194.400,00 KM, sredstva su u cjelosti doznačena u budžet Grada Visoko, koja Odsjek u skladu sa navedenim programom isplaćuje korisnicima, Za 2021. godinu  Odsjek je proveo procedure javnih oglasa te zaprimio i obradio 50 zahtjeva.Sa 12 korisnika potpisani su ugovori za poticaj u samozapošljavanju u iznosu od po 8.000,00 KM, ostali zahtjevi su još na rješavanju.

        Stipendiranje studenata djece branilaca

Uredbom o stipendiranju branilaca i članova njihovih porodica utvrđena je procedura dodjele stipendije redovnim studentima , djeci branilaca. Odsjek svake godine  provede  proceduru Konkursa za dodjelu stipendije navedenim  kategorijama, a Ministarstvo za boračka pitanja ZDK   donosi odluku o dodjeli stipendije. Za akademsku 2019/2020 godinu  stipendija je odobrena za 286 studenata u ukupnom iznosu od 306.000,00 KM, a za 2020/2021 godinu 223 studenta su ostvarila pravo na stipendiju u ukupnom iznosu 250.400,00 KM. Do momenta izrade ove Informacije od strane Ministarstva za boračka pitanja uplaćene su  3 rate , navedena sredstva su odmah uplaćena na račune studenata.

         Prednosti u školovanju branilaca i članova njihovih porodica

         U skladu sa Uredbom o prednosti u školovanju branilaca i članova njihovih porodica Ministarstva za boračka pitanja ZDK, branioci ostvaruju pravo na novčanu pomoć za nabavku udžbenika za potrebe redovnog obrazovanja djece u osnovnim i srednjim školama.

Za školsku 2020/2021. godinu raspisan  je  Konkurs za dodjelu novčane pomoći za nabavku obaveznih udžbenika djeci branilaca, na koji je  podneseno 300 zahtjeva  za dodjelu novčane pomoći.

Odluku o izboru kandidata za dodjelu novčane pomoći za nabavku obaveznih udžbenika učenicima – djeci branilaca sa područja Grada Visoko donijelo  je Ministarstvo za boračka pitanja  za 291 učenika. Za navedene namjene odobrena su sredstva u ukupnom iznosu od 38.800,00 KM. Ista procedura  provedena je  i u 2021. godini za školsku 2021/2022. godinu, po kojoj su 194 učenika osnovnog i srednjeg obrazovanja ostvarila novčanu pomoć za nabavku udžbenika , za osnovno obrazovanje visina pomoći iznosi 100,00 KM , a za srednje 150,00 KM. Do početka školske godine sredstva u ukupnom iznosu  od 25.900,00 KM su isplaćena korisnicima.

            Medicinska rehabilitacija

Uredbom o medicinskoj rehabilitaciji u banjsko-klimatskim lječilištima branilaca i članova njihovih porodica  utvrđeni su uslovi, način i postupak za ostvarivanje prava na medicinsku rehabilitaciju.

Za ovu namjenu  u prošloj godini Odsjeku je podnesen 31 zahtjev. Na prijedlog komisije Ministarstvo dostavlja odluku i obavijest na osnovu koje Odsjek donosi rješenje o odbijanju ili odobravanju medicinske rehabilitacije u RC “Reumal” Fojnica ili RC “Akvaterm” Olovo. Za 18  pripadnika branilačke populacije odobreno je banjsko liječenje, a 13 zahtjeva je odbijeno.

U 2021¸. godini ovo pravo do sada je ostvarilo 5 korisnika.

           Zdravstvena zaštita

             Branioci i članovi njihovih porodica koji  pravo na zdravstveno osiguranje ne  mogu ostvariti u skladu sa odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti (“Sl.novineFBiH”, broj:46/10 i 75/13) i Zakona o zdravstvenom osiguranju (Sl.novine FBiH”, broj:70/08 i 48/11) po osnovu radnog odnosa, nezaposlenosti, po osnovu prava iz penzijsko-invalidskog osiguranja ili po drugom osnovu, pravo na zdravstveno osiguranje mogu ostvariti po osnovu Odluke o proširenom obimu prava iz oblasti zdravstvene zaštite ( “Sl.novine ZDK”, broj 4/14).

               U 2020. godini pravo na zdravstveno osiguranje ostvarilo je 6 pripadnika branilačke populacije, a urađeno  je 5 odjava iz razloga sticanja prava na zdravstveno osiguranje po drugom osnovu.Ovaj podatak je takođe promjenjiv iz razloga što branioci sticanjem prava na PIO penziju ili zaposlenjem ostvaruju po tom osnovu i zdravstveno osiguranje. Za osam mjeseci 2021. godine pet branioca je ostvarilo ovo pravo.

Liječenje i nabavka lijekova

Na osnovu  Odluke o proširenom obimu prava iz oblasti zdravstvene zaštite (“Službene novine ZDK”, broj: 7/13 i 4/15) tokom 2020. godine zaprimljen je 441 zahtjev za novčanu pomoć zbog  liječenja i kupovine lijekova braniocima i članovima njihovih porodica, za koje je odobreno 131.800,00 KM. Bitno je istaknuti da je u poređenju sa prethodnim godinama znatno povećan broj zahtjeva za pomoć u liječenju težih oboljenja koji zahtjevaju dugotrajniji proces liječenja, a što iziskuje i veće troškove liječenja, te je neophodno  u budžetu Kantona planirati i osigurati veći iznos sredstava za  navedenu  namjenu  kako bi se omogućila adekvatna  novčana pomoć  našim korisnicima. Za  osam  mjeseci 2021. godine zaprimili smo 401 zahtjev za koje je odobreno 101.700,00 KM.

           Nabavka ortopedskog pomagala i njihova opravka

          U skladu sa Odlukom o proširenom obimu prava iz oblasti zdravstvene zaštite (“Službene novine ZDK”, broj: 7/13 i 4/15) branioci  ostvaruju pravo na novčanu pomoć za nabavku odgovarajućih proteza ili ortopedskih pomagala, ukoliko se iste ne mogu ostvariti po osnovu zdravstvenog osiguranja, preporučenih od strane nadležnog ljekara. Po ovom  pravu  u 2020. godini zaprimljena  su dva zahtjeva za koje je odobrena pomoć od 540,00 KM, a u 2021. godini do sada je zaprimljen jedan zahtjev za koji je odobren iznos od 1.122,00 KM.

 Pomoć u slučaju smrti

                        Za pomoć u slučaju smrti  pripadnika branilačke populacije u skladu sa Uredbom o naknadi troškova dženaze/sahrane  branilaca i članova njihovih porodica («Sl.novine ZDK », 4/14)  u 2020. godini podnesena su 46 zahtjeva  za koje  je odobrena pomoć   u ukupnom iznosu od 28.027,00 KM.

Federalnim Zakonom o pravima demobilisanih branilaca, porodice umrlog demobilisanog branioca ostvaruju pravo za naknadu troškova dženaze/sahrane iz Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno oslobodilačkog rata. Putem ovog Odsjeka je podneseno 75 zahtjeva koji su obrađeni i proslijeđeni ministarstvu, a isplata se vrši direkno na račune podnosioca zahtjeva.

Po istoj proceduri smo za osam mjeseci 2021. godine obradili 88 zahtjeva i dostavili ministarstvu na dalje rješavanje.

           Ostale aktivnosti, podrška pripadnicima boračke populacije

       Ovaj Odsjek  pored  navedenih  aktivnosti  vezanih za ostvarivanje prava branilačke populacije koja se finansiraju iz  Kantonalnog i Federalnog budžeta, ima kontinuiranu saradnju sa boračkim udruženjima. U cilju izvršavanja zajedničkih  poslova i zadataka  sa boračkim organizacijama  nastoji se ostvariti najveći stepen koordinacije. To se realizuje kroz zajedničke aktivnosti na pružanju odgovarajuće pomoći i poboljšanju statusa ove  populacije. Takođe, tokom godine se organizuju  zajedničke aktivnosti u programima obilježavanja godišnjica pogibije, značajnih datuma i praznika, te izgradnju i održavanje spomen česmi poginulim borcima.

    U svrhu rada boračkih organizacija i provođenja  navedenih aktivnosti  iz Budžeta Grada Visoko se izdvajaju sredstva kroz mjesečne tranše za sljedeća udruženja boraca:

1. Organizacija porodica šehida i poginulih boraca “Visoko 92” Visoko,

2. Organizacija ratnih vojnih invalida “ Visoko 92” Visoko,

3. Udruženje dobitnika najvećih ratnih priznanja i odlikovanja Visoko

4. Jedinstvena organizacija boraca “ Unija veterana” Visoko.

    U procesima obavljanja svojih aktivnosti, vezano za ostvarivanje prava iz oblasti boračko- invalidske zaštite, ovaj Odsjek  takođe ostvaruje značajnu saradnju sa federalnim i kantonalnim nadležnim ministarstvima, javnim ustanovama iz oblasti zdravstva i medicinske rehabilitacije, Institutom za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja branilaca, Grupom za pitanje evidencija iz oblasti vojne obaveze ,Centrom za socijalni rad Visoko i drugim, što će nastaviti i u narednom periodu.

Šef Odsjeka

Meliha Trako

                                                                                 POMOĆNICA GRADONAČELNIKA

                                                                                                   Edina Ahmetović

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close