BiHPolitika

Studenti uplatili 7 miliona maraka za informacioni sistem koji ne funkcioniše

FOTO: Adi Kebo

SARAJEVSKI UNIVERZITET: Studenti uplatili 7 miliona maraka za informacioni sistem koji ne funkcioniše

 

Piše: Nejra Džabija
Studentski informacioni sistem (ISSS) Univerziteta u Sarajevu uspostavljen je krajem 2005. godine. Osnovna funkcija ISSS-a je provođenje Bolonjskog načina studiranja koji podrazumijeva modernizaciju i informatizaciju fakulteta i akademija koji se tiču nastave, prijave ispita, ocjenjivanja, izdavanja uvjerenja i drugih svakodnevnih potreba studenata. Pristup sistemu imaju svi profesori, referenti studentskih službi i studenti Univerziteta u Sarajevu.

 

APLIKACIJA ZA UZIMANJE NOVCA STUDENTIMA

 

Po odluci Vlade Kantona Sarajevo za korištenje ISSS aplikacije studenti plaćaju 10 maraka matičnom fakultetu, a drugih 10 na račun Rektorata Univerziteta u Sarajevu. Krajem 2016. godine na sarajevski Univerzitet je bilo upisano 30 hiljada i 442 studenta, koji su za ISSS izdvojili oko 608 hiljada maraka. Ako se podatak od 30 hiljada upisanih studenata uzme kao prosječan broj svake godine, znači da je ISSS do sada studente koštao oko 7 miliona maraka. Dvanaest godina nakon aktiviranja sistema, većina opcija navedenih u ISSS aplikaciji ne funkcioniše, te ako kliknete na neku od njih neće se desiti apsolutno ništa. Studenti su zato primorani dostavljati rukom pisane prijave.

Merima Zavitan je prije dvije godine magistrirala na Fakultetu političkih nauka i kaže kako ni za vrijeme njenog studija ISSS nije dobro funkcionisao.

Za vrijeme dodiplomskog studija pretežno smo ručno popunjavali prijave. Često se znalo dogoditi da prijavimo ispit, a u sistemu ga uopće ne pokaže, ili tog ispita na evidenciji ISSS-a nije ni bilo”, kazala je za Žurnal Merima.

Ona smatra da studenti plaćaju uslugu pro forme, jer nije bilo koristi ni namjene kakva bi prvobitno trebala biti. Zbog neispravnosti sistema, studenti satima čekaju u redovima studentskih službi kako bi predali prijavnice.

Od 2013. nikada se nije desilo da je prošla akademska godina, a da nisam morala kupovati zelene prijavnice. Sramotno je da studenti toliko plaćaju sistem koji uopšte ne funkcioniše kako treba, i na kraju opet moramo plaćati i trošiti vrijeme dok pokušavamo naći profesore da se potpišu i onda sve to nositi u studentsku službu”,kažeAmila Knežević, studentica pete godine Filozofskog fakulteta.

 

ZAGREBAČKI SISTEM TRI PUTA JEFTINIJI

 

Univerzitetski tele-informatički centar UTIC, kao podorganizaciona jedinica Univerziteta, je uvođenjem ISSS aplikacije uvezao članice Univerziteta u Sarajevu i zadužen je za održavanje ovog sistema. Iz UTIC-a nisu željeli odgovoriti koji su elementi sistema poboljšani u odnosu na prethodne godine, koliko novca dobijaju od Rektorata i koliko je novca potrebno za održavanje sistema.

Sva uplaćena sredstva su uvijek koristila za predviđenu svrhu. To je rezultiralo izuzetno uspješnim, kontinuiranim i nesmetanim radom sistema tokom svih 12 godina”, kažu iz Rektorata UNSA.

Tvrde i da se sistem konstantno održava, nadograđuje i poboljšava onoliko koliko to prikupljena sredstva omogućavaju. Koliko je sistem ažuran kazuje podatak da u januaru 2018. godine, na kraju zimskog semestra, Univerzitet nema podatak o broju upisanih studenata u akademsku 2017/2018. godinu.

Podaci o broju studenata po organizacionim jedinicama u 2017. godini prikupljaju za potrebe Godišnjeg izvještaja Univerziteta i trenutno nisu potpuni,” navode za Žurnal iz Rektorata.

O problemima ISSS-a se i ranije govorilo. U augustu 2013. godine ISSS je čak bio u potpunosti nedostupan, zbog problema produženja licence za korištenje sigurnosnog certifikata. Studenti su za septembarske ispitne rokove ponovo koristili papirne prijavnice da bi već u oktobru pri upisu u novu akademsku godinu morali ipak platiti 20KM za korištenje i razvoj sistema.

Za ISSS ne plaćaju samo studenti. Vlada Kantona Sarajevo od 2010. izdvaja godišnje 50 hiljada maraka za UTIC, da bi za 2018. godinu u budžetu bilo predviđeno dodatnih 200 hiljada maraka.

Vlada KS uvidjela je da sa postojećim prihodima razvoj Integrisanog sistema nije moguć, pa je u budžetu predvidjela dodatna sredstva za razvoj svih modula sistema,”navode iz Rektorata.

Uzaludno je bilo nastojanje da saznamo i stav kantonalnog Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade o ovoj temi, no na naše upite nije bilo odgovora. Do daljnjeg će navodno 12 godina usavršavani sistem i dalje plaćati studenti, ukupno 600 hiljada maraka godišnje te još 50 hiljada iz kantonalnog budžeta. Poređenja radi studenti na zagrebačkom Sveučilištu ne izdvajaju niti jednu kunu za korištenje tri informaciona sistema. Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske za unapređenje i nadogradnju ta tri sistema izdvaja 825 hiljada kuna, što je oko 200 hiljada maraka godišnje, odnosno tri puta manje od sarajevskog.

(zurnal.info)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close