-TopSLIDEBiHPolitikaRegion

Donosimo imena oficira ARBiH koje tereti DOR Hrvatske

Njih Državno odvjetništvo Republike Hrvatske proziva za etničko čišćenje i zločine nad hrvatskim civilima centralne Bosne i dijela Hercegovine. Traži se da ih Tužilaštvo BiH procesuira.

Sefer Haliliović, tadašnji načelnik Glavnog štaba Armije Republike Bosne i Hercegovine, Jovan Divjak, koji je u međuvremenu umro, jedan od njegovih zamjenika, Vehbija Karić kao član Štaba vrhovne komande ARBiH, Enver Hadžihasanović, tadašnji komandant 3. korpusa ABiH, Selmo Cikotić, komandant Operativne grupe Zapad ARBiH (Bugojno, Gornji Vakuf (Uskoplje), Novi Travnik) te potom načelnik Štaba Komande 7. korpusa ARBiH, Asim Koričić, komandant 37. muslimanske lake brigade 3. korpusa ARBiH, Sakib Mahmuljin, koga se navodi kao komandanta odreda El Mudžahid u sastavu 3. korpusa, Amir Kubura, komandant 7. muslimanske brigade, Šerif Patković, komandant 2. bataljona 7. muslimanske brigade, Đemal Merdan, zamjenik komandanta 3. korpusa. Armije RBIH, Ramiz Dreković, komandant 4. korpusa ARBiH, Salko Gušić, komandant 6. korpusa ARBiH, Enes Kovačević, komandat 44. brdske brigade Armije BiH, Bakir Alispahić ministar unutrašnjih poslova RBiH, načelnik Centra službe sigurnosti i komandant 317. brigade Fahrudn Agić  kao i komandant 7. brigade “Suad Alić” 4. korpusa ARBiH Midhat Cerovac na spisku su osoba koje se terete za ratne zločine nad Hrvatima centralne Bosne. 

Njih Državno odvjetništvo Republike Hrvatske proziva za etničko čišćenje i zločine nad hrvatskim civilima centralne Bosne i dijela Hercegovine. 

Večernji list, izdanje za Bosnu i Hercegovinu, objavio je danas informaciju o tome da je iz Hrvatske stigla zamolnica Tužilaštvu Bosne i Hercegovine da se ovi ljudi procesuiraju. 

“Državno odvjetništvo RH u decembru 2020. godine dostavilo je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine navedenu krivičnu prijavu, materijale i obavijesti iz predmeta Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu radi mogućeg poduzimanja kaznenog progona u Bosni i Hercegovini – izjavila je glasnogovornica Državnog odvjetništva Republike Hrvatske Martina Mihordin za Večernii list.

Objasnila je da je ta krivična prijava, koju je inače u martu 2017. DORH-u dostavilo sedam stradalničkih udruženja Hrvata iz Bosne i Hercegovine, proslijeđena u skladu s Protokolom o saradnji u progonu počinitelja kaznenih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida potpisanog između Državnog odvjetništva Republike Hrvatske i Tužiteljstva Bosne i Hercegovine od 3. juna 2013. 

Na takav potez DORH se odlučio jer, po objašnjenju glasnogovornice Mihordin, prijavljene osobe imaju državljanstvo Bosne i Hercegovine i prebivalište u Bosni i Hercegovini (prebivalište je temeljna pretpostavka za preuzimanje progona), a iz prikupljenih obavijesti proizlazi kako u Republici Hrvatskoj nemaju ni prebivalište, ni boravište, ni državljanstvo te posebno uvažavajući činjenicu da je kazneno djelo i počinjeno na području Bosne i Hercegovine. 

Na taj je način DORH doslovno, vrlo slično kao što je to učinilo Tužiteljstvo BiH prije više od mjesec dana, poslao svojevrsnu zamolnicu za procesuiranje osoba koje se smatra odgovornima za ratne zločine. 

No, za razliku od ovoga slučaja, velika se prašina podigla s različitim interpretacijama s hrvatskim generalima. 

Kako se doznaje, sadržaj kaznene prijave, koja je sada u posjedu Tužiteljstva BiH, govori o tome kako udruge smatraju da su počinjeni ratni zločini, zločini protiv čovječnosti, no da istodobno nisu procesuirani komandanti i pripadnici Armije BiH iako je o svim zločinima upoznato Tužilaštvo BiH”, piše Večernji list.

U prijavi se navodi i da je, uslijed djejstava Armije R BiH u centralnoj Bosni i dijelu Hercegovine, iz domova protjerano 118.000 Hrvata, te da ih je ubijeno 876. Uništeno je i 270 objekata u vlasništvu Katoličke crkve u BiH. 

Hrvatska, stoji u zamolnici, očekuje da se imenovani procesuiraju pred Tužilaštvom BiH, stoji u tekstu. 

Politicki.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close