Javne ličnostiM plus

Hafiz Ismet-ef. Spahić (1940 -2024)

Imamsku dužnost počeo u Visokom 1962. godine. Od 1965. do 1978. godine je glavni imam na području Odbora Islamske zajednice Visoko.

Hafiz Ismet-ef. Spahić je rođen 1940. godine u Puhovcu kod Zenice, na ahiret preselio u 84. godini – 09.11.2024. godine.

Hafiz Ismet-ef. Spahić, bivši zamjenik reisul-uleme, dugogodišnji profesor Gazi Husrev-begove medrese i hatib Gazi Husrev-begove džamije u Sarajevu.

Hafiz Spahić je bio poseban alim koji je cijeli život predano i ustrajno hizmetio Islamskoj zajednici i svom narodu.

Dobitnik je “Plakete Grada Sarajeva” i brojnih drugih priznanja, među kojima je i priznanje za njegov doprinos u radu i afirmaciji učenja hifza u našoj zemlji.

Hafiz Ismet-ef. Spahić je rođen 1940. godine u Puhovcu kod Zenice, a Gazi Husrev-begovu medresu je završio 1959. godine u Sarajevu.

Završio prvi stepen Ekonomije u Zagrebu 1968. godine, a studij je nastavio u Beogradu.

Imamsku dužnost počeo u Visokom 1962. godine. Od 1965. do 1978. godine je glavni imam na području Odbora Islamske zajednice Visoko.

Bio je profesor kiraeta u Gazi Husrev-begovoj medresi od 1978. godine, a časnu titulu hafiza je stekao 1980. godine.

Prvim imamom i hatibom Gazi Husrev-begove džamije imenovan je 1985. godine.

Za zamjenika reisul-uleme izabran je 1993. godine i na toj funkciji ostao do penzionisanja 2012. godine.

Na mjesto vršioca dužnosti direktora Gazi Husrev-begove medrese postavljen je 1998. godine.

Do smrti je bio predsjednik Komisije za hifz Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Objavljivao je tekstove vjerskog sadržaja u IIN Preporod i drugim glasilima Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Autor je knjige hutbi u izdanju El-Kalema.

(Preporod.info)

Kako je hafiz Ismet-ef. Spahić govorio za “Avaz”: Najbitnije je da čovjek sačuva svoju dušu da je ne ukalja, ali ova dunjalučina vrlo je opasna

“… I u Visokom dobijem poziv. Prvo nas napadaju pričom “te djeca nose ‘Preporod’ kroz čaršiju” te “džamije se otvaraju”. Kažem ja njima, ako nemate ništa više, eto vam zovite da me odmah vode u zatvor. Valjda ću, kada odležim zatvor, biti ravnopravan, jer sada nisam. Vama smeta što dijete nosi „Preporod“ ispod ruke, ako smo ravnopravni, što ga nema na trafici, čega se bojite? I još svašta sam im rekao. Niko mi ne odgovara. Navečer meni Sulejman Žilić, otac advokata Ahmeda Žilića, dođe na vrata. I kaže mi tad rahmetli Sulejman, rekao mi je sekretar da te moramo čuvati jer si prepošteno dijete, ali ćete ovi vuci pojesti” – kazao je tada za „Dnevni avaz“ hafiz Spahić.

Svoju priču uporedio je s tadašnjim (2020.) stanjem duha i vjere kod većine.

– Nismo se mi plašili nikoga i ničega osim Boga. To ti je čovjek. Čudan. Kada ga više stežeš, on se više bori i sve je otporniji. A danas niko ništa ne steže i malo su ljudi olabavili – dijagnosticirao je ef. Spahić.

Show More

Related Articles

Back to top button