Prevareni, poniženi ili samo gluhi (DEFA)

Veliko je pitanje da li će DF uopće moći na duže staze opstati ako se idejno i kadrovski, i nadasve demokratski, jasno ne profilira i postane ozbiljan i relevantan partner u političkom dijalogu.

Uobičajeno kao i u ranijim sazivima i ovo konstituiranje vlasti u Federaciji BiH ide sporo i traljavo, sa puno podmetanja i prevara. Već sada je u potpunosti jasno da je Demokratska Fronta (u daljem tekstu DF) ubjedljivo najveći gubitnik ovoga konstituiranja novih vlada u kantonima, Federaciji, Republici Srpskoj i na nivou Bosne i Hercegovine.

Demokratska Fronta je na zadnjim izborima u oktobru 2014. god. ostvarila vrlo zavidan rezultat, ponajviše radi tada vrlo snažne karizme njenog predsjednika Željka Komšića. U Zastupničkom/Predstavničkom domu parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine sa prostora Federacije BiH Demokratska Fronta ima 5 poslanika i po brojnosti su drugi poslanički klub, odmah iza SDA. U izborima za Zastupnički/Predstavnički dom sa prostora Republike Srpske, DF je učestvovala u okvirima koalicije „Domovina“, i tako (kako se pokazalo) faktički donijela Stranci demokratske akcije još jedan mandat. DF je vrlo olako i nonšalantno ušla u pregovore sa starim vukovima kakvi su npr. SDS, SDA i HDZ. Uskoro se vidjelo, da su na nivou BiH ustvari glavni pregovarači upravo ove tri nacionalne stranke, dok deefovci uglavnom „statiraju u kukuruzu“ i čekaju da se ovi međusobno dogovore. Ono što sam kao promatrač sa strane mogao najviše da primijetim a vezano za DF i uspostavu Vijeća ministara, jesu dfovske želje da u njemu ne bude predstavnika Dodikove stranke SNSD. Najviše se izgleda energije na to utrošilo, umjesto da se realno procijenila situacija i vodila politika stvarnih interesa stranke DF i Bosne i Hercegovine kao zemlje takve kakva je (uspostavljena sa dva entiteta, tri konstitutivna naroda, 10 kantona, 1 distriktom), a ne igranja pijuna na geopolitičkoj mapi Europe i Mediterana i biranja čiji ću biti: američki ili ruski. Druga je stvar kako će se pokušati izvesti da se provuku ključni zakoni ako SNSD u domu naroda na nivou BiH od 5 srpskih poslanika ima 3. „Matematika“ na balkanski način nekada zna dobrano zeznuti stvari, a po svemu sudeći pregovarači Deefa ne znaju bosanskohercegovačku, ex-Yugoslavensku i balkansku „matematiku“. O DF i toj „matematici“ će biti još govora.

Posebna je priča ova tzv. koalicija „Domovina“, jer se evo već pokazalo da je pojedinim strankama koje su učestvovale u njoj više stalo do njihovih partikularnih ciljeva i interesa, nego do onoga općeg radi čega je valjda i uspostavljena. Zato DF na prostoru Republike Srpske i u Narodnoj skupštini RSa faktički i ne postoji, jer je glasove i kandidate ove stranke „pojela“ Stranka demokratske akcije. Na zasjedanjima Narodne skupštine RSa je vrlo vidljivo da koalicija „Domovina“ ne postoji, nego je to samo fasada kako bi se SDA dogovarala čas sa Dodikovom strankom, čas sa već 25 godina starim jaranima iz SDSa (najbolja su takva prijateljstva, duga i intrigantna).

Ali hajde da se vratimo na Federaciju BiH. Za Federaciju BiH SDA, HDZ i DF su  skoro odmah po objavljivanju rezultata izbora uspostavili koaliciju. Prvo da vidimo stanje na kantonalnim nivoima. Kao historičar, znam da je u zadnjih 2500 godina kako postoje neki demokratski obrasci podjele vlasti, uvijek važilo pravilo ako ste u koaliciji onda vlast morate i dijeliti. Međutim, po svemu sudeći DF je u ovoj višemilenijumskoj praksi izuzetak. Ako uđete u koaliciju sa njom, vlast sa Demokratskom Frontom ne morate formirati, možete je komotno ostaviti u opoziciji/oporbi. Prvi kanton koji je dobio vladu je Bosansko – podrinjski ili Goraždanski kanton, i nju predvodi SDA i u njoj nema ministara iz DFa. BPK Vlada je ustvari jedan bosanski lonac ili sataraš u kojem je mjesta bilo i za našega čuvenoga mr. sc. Esada Radeljaša, ali ne i za predstavnika DFa. U ovom kantonu je DF oficijelno opozicija. Zatim dolazi na red Unsko – Sanski kanton u kojem vladu sastavljaju dvije SDA, ona prava SDA i ona A-SDA, naravno bez DFa koji će izgleda i u ovom kantonu biti „predvodnik“ opozicije. Baš me zanima kako će ići formiranje vlada u drugim kantonima, posebno u Sarajevskom kantonu, Zeničko – dobojskom kantonu i Tuzlanskom kantonu. Sudeći po pregovorima sa svojim koalicijskim „partnerima“, DF primjenjuje „čembrlenovsku taktiku“, koja se u historiji pokazala tako „uspješnom“. Taktika je jednostavne prirode: popuštaj, popuštaj, trudi se da se što manje pitaš i možda ti nešto i daju ili obećaju, ali neka svima izgleda da se mi brinemo za više geostrateške interese, npr. u ukrajinskim stepama.

Što se tiče nivoa Federacije, opet se DF suočila sa našom „matematikom“ i to u Domu naroda Federacije BiH. Po koalicijskom dogovoru Demokratskoj Fronti je pripalo mjesto potpredsjednika Federacije BiH iz reda srpske nacionalnosti. I sada nastupa pravi zaplet, kao u kakvoj meksičkoj sapunici. Opet želeći da navodno „proruski“, „proputinovski“ SNSD izbace iz bilo kakve vlasti, DF se našla u veoma apsurdnoj situaciji da je njihovom kandidatu bilo potrebno formalno odobrenje za kandidaturu od strane poslanika iz reda SDPa BiH koji se odredio da će biti u opoziciji. A bez imenovanja predsjedništva Federacije BiH, nema ni nove Vlade Federacije. I onda nastupa prava hajka na SDP BiH, koji se „ni kriv ni dužan“ optužuje da je kočničar uspostave nove vlasti. Koliko znam, a znam dosta, SDPu BiH (koji se nalazi u dubinskim i suštinskim procesima unutarnje transformacije, novog idejnog, kadrovskog, statutarnog i demokratskog profiliranja) ni na kraj pameti nije bilo da gubi vrijeme na namjerno formalno opstruiranje uspostave nove vlasti. SDP BiH je novim statutarnim izmjenama postao prva i jedina istinska demokratska politička stranka u BiH i zauvijek su (bar za ovu stranku) prošla vremena kada su se neke stvari rješavale po kafanskim sijelima ili na tajnim pregovorima na minderima ili unutar dvije, tri ili četiri osobe. Sada sve ima svoju demokratsku i institucionalnu proceduru i to se mora poštovati i od drugih političkih subjekata i od medija, pa bujrum.

Inače je potpuno nerazumljivo i nejasno zašto se DF odmah i decidno odredila da ona neće pretendirati na mjesta u Vladi Federacije i drugim funkcionerskim mjestima u predsjedništvu i skupštini Federacije BiH koja pripadaju Bošnjacima i Hrvatima, nego će ići samo na srpska mjesta i ono što je namijenjeno Ostalima. Ovakvo stajalište je ne samo suludo, nego i u direktnoj opreci sa bosanskohercegovačkom idejom i samim tim vrlo i opasno i štetno. Je li to rukovodstvo DF priznalo da po defaultu sva bošnjačka mjesta u Vladi Federacije, mjesta u skupštinskom rukovodstvu i mjesto potpredsjednika iz reda Bošnjaka uvijek mora pripadati nekoj stranci koja se smatra primarno bošnjačkom, a hrvatska mjesta članicama Hrvatskog narodnog sabora (odnosno HDZa BiH). Šta će po toj logici onda DFu ostati na nivou BiH kada se bude uspostavljala vlast sa SDSovskim Savezom za promjene ili SNSD koji će onda sasvim prirodno pretendirati na sva srpska mjesta u Savjetu ministara. Dobiti će na kraju jedno veliko ništa, jer je DF po ovoj računici odustao od načela da je bosanskohercegovačka stranka i da može dati kadrove za pozicije u vlasti i iz reda i svih konstitutivnih naroda i iz reda Ostalih. Naravno, sasvim je druga stvar da je ubjedljivo najveći broj glasova Demokratska Fronta dobila od glasača koji se nacionalno opredjeljuju kao Bošnjaci, a onda ta ista stranka ne može dati nijednog ministra u Vladi Federacije bošnjačke nacionalnosti. To je više nego žalosna pozicija za pregovarače DF i za samu stranku, a šta će na to reći oni koji su na federalnom nivou glasali za DF je neka sasvim druga stvar. A kako se iz priloženog vidi SDA i HDZ u pregovorima o uspostavi federalne vlade DF tretiraju onako patronizatorski i kao usputnog partnera kojeg će se možda nekada uspjeti riješiti. Ono što je činjenica jeste da je Demokratska Fronta u ovih 4 – 5 mjeseci od izbora puno izgubila, karizma Željka Komšića se topi brzinom otapanja Snješka Bijelića na proljetnom suncu, a stranka se uopće nije organizirala niti uspostavila unutarnju infrastrukturu. Veliko je pitanje da li će DF uopće moći na duže staze opstati ako se idejno i kadrovski, i nadasve demokratski, jasno ne profilira i postane ozbiljan i relevantan partner u političkom dijalogu.

Na kraju, znam da će se mnogi moji prijatelji i drugari i poznanici koji su u DFu ljutiti na ovaj moj članak, ali sve je to u dobroj namjeri, radi čega nije spomenuto nijedno ime (izuzev predsjednika stranke, što se jednostavno nije moglo izbjeći). Uostalom, godinama je glavni „nosilac radnje“ i „glavna tema“ (i to uvijek u vrlo kritičkom kontekstu) u mojim člancima bio prof. dr. sc. Zlatko Lagumdžija, pa se valjda i vi možete nositi sa kritičkim ukazivanjem na ono što ste ponudili i uradili u zadnja četiri mjeseca. Uostalom, 100 dana od izborne noći je davno prošlo, i sada se suočite sa kritikama. To da vlade nisu uspostavljene nije argument, jer je Ciprasova Siriza u nedjelju navečer pobijedila, a u ponedjeljak ujutro stupila na dužnost. A ovdje se ne može uspostaviti ni obična vlada sarajevskog kantona.

Autor

Publicola

tacno.net

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close