Kultura

Demonstracija solidarnosti zbog nekažnjivosti za zločine nad novinarima

Međunarodni institut za štampu (IPI), povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, 2. novembra okupit će zagovornike slobode medija i novinare iz cijelog svijeta na demonstraciji solidarnosti kako bi skrenuli pažnju na kontinuiranu epidemiju nekažnjivosti za zločine protiv novinara i medijskih radnika, navodi se u najavi IPI-ja.

Ovaj skup će se održati uoči sastanka predstavnika zemalja članica UN-a koji je zakazan za 4. novembar u Beču na globalnoj konferenciji o sigurnosti novinara i u svrhu reafirmiranja posvećenosti Planu akcije UN-a za sigurnost novinara, 10 godina od njegovog pokretanja.

– Ovo je vrijeme da pozovemo države da poduzmu hitne mjere kako bi zaustavile nekažnjivost i zaštitile novinare. Novinari otkrivaju istinu i pozivaju moćnike na odgovornost. Oni nam donose vijesti i informacije od kritične važnosti koje čine naše društvo sigurnijim, a naše demokratije jačima – navodi se u apelu i najavi događaja Međunarodnog instituta za štampu.

U obraćanju za javnost, Institut naglašava da se rad novinara odvija pod velikim rizikom. Novinarstvo je danas jedna od najopasnijih profesija na svijetu. Više od 900 novinara i medijskih radnika ubijeno je u protekloj deceniji.

– Samo ove godine je širom svijeta ubijeno čak 70 novinara i medijskih radnika, prema podacima UNESCO-a, a Meksiko, Ukrajina, Filipini, Pakistan i Haiti su među najsmrtonosnijim zemljama za novinare. Čak i u stabilnim demokratijama, u zemljama Evropske unije, novinari su bili meta i bivali su ubijeni – upozorava IPI.

U velikoj većini slučajeva odgovorni za nasilje nad novinarima ostaju nekažnjeni. Nekažnjivost za ove zločine podstiče dalje nasilje, slabi demokratiju i šteti svačijem pravu na istinu, navodi se u saopćenju.

U decembru 2013. godine, Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 2. novembar Međunarodnim danom borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima.

Datum je izabran u znak sjećanja na atentat u Maliju na Claudea Verlona i Ghislaine Dupont, dvoje francuskih novinara, koji se dogodio 2. novembra 2013. godine.

EU je aktivno angažirana u zaštiti nezavisnosti i sigurnosti novinara, kao ključne komponente u pravilnom demokratskom funkcioniranju njenih institucija i država članica.

Ipak, posljednjih godina sve veći broj napada i prijetnji novinarima se dokumentira i prijavljuje u Evropi.

Platforma Vijeća Evrope za promociju zaštite novinarske struke i sigurnosti novinara izvještava da je samo u 2021. godini u Evropi ubijeno šest novinara, od kojih dvoje u zemljama članicama EU (Grčka i Holandija).

(Preporod.info)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close