-TopSLIDEKultura življenjaLifestyleLjubav i sex

Rodno zasnovano nasilje je terorizam!

Pre par dana izglasana je Rezolucija (neobavezujuće, ali i dalje stajalište o nekom pitanju) Evropskog parlamenta o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, prema kojoj bi sve države članice Evropske unije trebale da poštuju pravo žene na seksualno i reproduktivno zdravlje (ustavne kategorije slobode, privatnosti, dostojanstva i jednakosti).

AUTOR: IVAN ZIDAREVIĆ

Za neznalice, i one koji se tako nikako ne osećaju, bilo bi poželjno da se prvo pročita šta u Rezoluciji piše, više puta ako treba, te da onda krenu sa izvrtanjem izglasanog, a najviše o rušenju temelja tuđe slobode, nekakvih caucasian vrednosti (čitaj ”bela i hrišćanska Evropa”), naspram hordi tamnoputijih naroda koji bi da nas, ovako promućurne, porobe i otmu nam sve kao što smo onomad mi njima, robovlasnički, oteli.

U moru kojekakvih lažnih vesti, biste li poverovali da je rodno zasnovano (uvjetovano) nasilje zapravo najteži oblik kriminala, u rangu terorizma!

Dok se sada iščuđavamo, štipamo se po koži i cokćemo, nije na odmet ponoviti o čemu se zapravo radi i zašto je to upravo tako, a ne drugačije, ma koliko se to nekome činilo blasfemično.

Oni koji su skloni ovakvom devijantnom ponašanju, kaznenom delu, svoje nasilje usmeravaju prema osobi zbog njenog pola, ali da budemo načisto, najviše se iživljavaju nad jednim polom, statistički brojnije, ali nekako slabije u društvu u kojem ih ima više, ženama.

Rodno zasnovano nasilje podrazumeva i ono koje se počini u porodici, a uključuje fizičko, seksualno, psihološko i ekonomsko nasilje, sve pod okriljem najvažnije društvene zajednice (porodice) ili između intimnih partnera.

Po novome, to mogu da budu bivši i sadašnji partneri i kad nemaju isto prebivalište. Zna se da se kod nas stan kupuje na kredit i to duboko u tridesetima, a dotle se živi na tatinoj grbači i maminoj kašiki.

Nije ništa manje popularno verbalno, fizičko ili kojekakvo neverbalno ponašanje seksualne prirode sa svrhom ili efektom da nekome utucate njegovo dostojanstvo. Mi smo skloni, kao nacija sa ovo malo narodnosti, da preko interneta pretimo, vrebamo ili potičemo na nasilje, uključujući i uvredljive komentare, što spada u kategoriju nasilja preko interneta.

U zemljama u razvoju, Domovina tu nije, i dalje se praktikuje genitalno sakaćenje, ritualno rezanje ili uklanjanje nekih ili svih spoljašnjih ženskih genitalija, što za posledicu ima zdravstvene komplikacije ili smrt.

Nije iskorenjen, kao one silne bolesti koje smo iskorenili imunizacijama (imunizacije od koje sada begamo ko đavo od krsta), ni prisilni brak, koji se sklapa pod pretnjama, a najčešće se odnosi na dečje brakove.

Kako je vladavina prava često klizav teren, upravo zbog lažnih vesti i sve prisutnijih populističkih pokreta, EU parlament, Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove te Odbor za ženska prava i ravnopravnost polova, upravo smatra da je rodno zasnovano nasilje u ravni terorizma!

Zato, Evropska komisija traži da se rodno zasnovano nasilje uvrsti u članak 83. Sporazuma, kako bi sve ovo bilo definisano kao jedan od najtežih oblika kriminala.

I, šta to znači za našu Domovinu, konkretno. Države članice, to smo i mi, morale bi da sprovode mere iz direktive bez obzira na kulturološke, tradicionalne ili religijske vrednosti, bez da se skrivaju iza nekakvih svojih argumenata zašto ne ili zašto ne može.

No za nas kao da nema zime, jer mi imamo našeg potentnog ministra Malenicu, koji samozatajno, kako ono – ”tiha voda breg roni”, u sinergiji sa Uredom pravobraniteljice za ravnopravnost spolova i udrugama koje imaju predznak ljudskih prava žena, aktivno menja Kazneni zakon i Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji.

Naš Šibenčanin, ministar pravosuđa i uprave, upravo je sproveo javnu raspravu, to je ono što imate na stranicama e-savjetovanja (gde možete da date svoj konstruktivan doprinos zakonima u proceduri, ali i da nešto naučite), oko Nacrta predloga Zakona o dopuni Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji. Naš zakonodavac uvrstio je ”sadašnjeg ili bivšeg partnera u intimnoj vezi”, u čl. 8. stavku 2.

Opet da pojednostavimo, napravljena je harmonizacija prekršajnog zakonodavstva sa kaznenim zakonodavstvom na način da se predložene izmene odnose i na sadašnje ili bivše partnere u intimnoj vezi. To je vezano za ono da se s nekim viđate, vrlo ste bliski, ali ne živite zajedno. E sad, i takav neko je prepoznat na koga se Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji odnosi.

Idemo dalje, za iste (naše, naravno) pare.

U budućnosti, kaznena dela rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici goniće se po službenoj dužnosti, a uvodi se i novo kazneno delo ”osvetnička pornografija”. Imamo i izmene vezane za micanje roka za zastaru od tri meseca, odnosno produženje na deset godina, za prijavu polnog uznemiravanja.

Zašto je ovo važno elaborirala nam je Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, iznevši podatak da je u prošloj godini došlo do porasta porodičnog i partnerskog nasilja, posebno onog kaznene prirode.

Jer, opet statistički gledano, višegodišnji podaci o femicidu govore da je preko 50% žena ubijeno upravo od strane muškaraca sa kojima su bile u intimnim vezama (ne nužno i da su s njim živele).

Na kraju, ili početku, najvažnija je edukacija! Obnavljanje gradiva od osmoljetke do srednjih škola, nastavno i na fakultetima, kao i stalna edukacija svih učesnika u političkom i društvenom životu, a najviše nas, građana, koji najmanje participiramo u svemu tome (govor mržnje po društvenim mrežama na to se ne odnosi), apstinirajući na četverogodišnjim izborima.

Pika – Točka – Tačka!

autograf.hr

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close