Debakl Hrvatske na otvaranju Eura

HRVATSKA je na otvaranju Europskog prvenstva protiv Španjolske doživjela težak poraz od 3:0. Izabranicima Zlatka Dalića presudilo je katastrofalno prvo poluvrijeme u kojem su Španjolci postigli tri pogotka i tako osigurali pobjedu. Strijelci su bili Alvaro Morata, Fabian Ruiz i Dani Carvajal.

Dva brza gola Španjolske

Španjolska je bolje otvorila utakmicu, zagospodarila posjedom lopte i presingom stvarala velike probleme Dalićevoj momčadi, no Hrvatska se probudila oko 15. minute te smo jedno vrijeme gledali poprilično ravnopravnu utakmicu bez ijedne šanse vrijedne spomena.

Ipak, u 29. minuti hrvatski nogometaši pogriješili su na sredini terena, a Španjolci su to kaznili. Fabian Ruiz je savršenim dodavanjem pronašao Alvara Moratu, koji se ubacio u širok prostor između dva hrvatska stopera, a španjolski kapetan nije pogriješio u mat-situaciji pred Dominikom Livakovićem.

Svega tri minute poslije uslijedio je novi šok za Hrvatsku. Ruiz je iz uloge asistenta prešao u ulogu strijelca. Primio je loptu na rubu šesnaesterca te si lijepim driblinzima stvorio prostor za udarac i zatim neobranjivo pogodio kut Livakovićevog gola.

Grafika: Sofascore

Novi šok na kraju prvog poluvremena

Hrvatska je nakon toga uspjela povezati par šansi. U 33. minuti je Unai Simon lijepo obranio udarac Marcela Brozovića sa 16 metara, nakon čega je Lovro Majer pogodio vanjsku stranu mreže. Osam minuta poslije Ante Budimir je na dva metra od gola za trenutak zakasnio na ubačaj Joška Gvardiola.

A onda, pred sam kraj prvog poluvremena, Španjolci su Hrvatskoj zadali možda i konačni udarac. Lamine Yamal ubacio je s desne strane nakon kratko izvedenog kornera, a Dani Carvajal ostao je potpuno sam na petercu i matirao nemoćnog hrvatskog vratara.

Hrvatska promašila penal

Na startu drugog dijela Španjolska je bila vrlo blizu četvrtog pogotka. Prvo je Livaković fantastično zaustavio udarac Laminea Yamala, da bi vrlo brzo nakon toga Morata s nekoliko metara udaljenosti snalažljivim pokušajem promašio cijeli gol.

Minutu nakon Moratinog promašaja veliku priliku propustila je i Hrvatska. Nakon dugog napada prvo je udarac Josipa Stanišića blokirao Marc Cucurella, da bi isti epilog bio i nakon pokušaja glavom Andreja Kramarića iz blizine.

Najveću priliku za gol Hrvatska je imala u 80. minuti. Tada je Lovro Majer iskoristio neopreznost Unaija Simona i ukrao mu loptu, nakon čega je Rodri srušio Brunu Petkovića pred praznim golom i tako skrivio kazneni udarac.

Ipak, Simon je Petkoviću obranio pokušaj s bijele točke, a iako je u nastavku akcije Petković uspio zabiti, gol je poništen jer je Ivan Perišić, koji je asistirao, prerano utrčao u šesnaesterac kod izvođenja jedanaesterca.

Hrvatskoj slijedi Albanija

Hrvatskoj sada slijedi ogled s Albanijom u srijedu od 15 sati. Momčad Zlatka Dalića u toj će utakmici tražiti pobjedu jer bi svaki drugi ishod bio težak udarac u borbi za prolazak skupine. Dodajmo da je loša vijest i razlika kojom je Hrvatska izgubila jer gol-razlika može imati veliku ulogu u određivanju poretka u skupini, ali i poretka najboljih trećeplasiranih momčadi.