Davis Cup: Bašić i Brkić donijeli prednost, danas odluka

Teniska repezentacija Bosne i Hercegovine povela je protiv Grčke sa 2:1 u 1. kolu Druge grupe Euro-afričke zone Davis Cupa nakon što su Mirza Bašić i Tomislav Brkić, u igri parova, savladali Alexandrosa Jakupovica i Markosa Kalovelonisa rezultatom 3:1 po setovima (5:7, 6:0, 6:4, 7:5).

Nakon što je bh. par izgubio prvi set sa 5:7, u nastavku meča Brkić i Bašić su dodatno podigli kvalitet igre, koji ih je odveo do izjednačenja na 1:1.

U drugom setu sve je savršeno funkcionisalo, pa su naši teniseri taj period igre riješili bez izgubljenog gema, nagovijestivši i potpuni preokret, što se na kraju pokazalo i tačnim. Naime, naši zmajevi nastavili su dominaciju i u trećem setu, s obzirom na to da su Bašić i Brkić vodili sa sa 4:1 i 5:2, ali su potom Grci zaigrali bolje i smanjili na 5:4. Ipak, Bašić je perfektno odservirao za 6:4 i vodstvo od 2:1.

Četvrti set protekao je u znaku izjedančene igre, sve do 5:5 u gemovima, nakon čega je Jakupovic izgubio svoj servis, što je ujedno bilo 6:5 za BiH. Brkić je potom sjajno odservirao za 7:5 i veliku prednost pred današnje odlučujuće mečeve u singlu.
“Nakon što smo izgubili prvi set, potom smo zaigrali bolje i u naredna tri pokazali bolji tenis. Mislim da smo dobro odigrali danas i da smo zasluženo pobijedili. Sa novim samopouzdanjem ću ući singl meč”, rekao je Bašić.

Danas su na rasporedu preostala dva meča, a od 13 sati će na teren Damir Džumhur i Alexandros Jakupovic, nakon čega bismo mogli slaviti i ukupnu pobjedu. Džumhur je, naime, ostao dužan sarajevskoj publici, nakon prvog dana, i očekuje se da danas odigra mnogo bolje i potvrdi sjajnu formu iz Australije i samim tim donese pobjedu BiH. U tom slučaju meč između Bašića i Kalovelonisa, bio bi tek revijalni.