RukometSport

Danci razbili Norvežane u finalu SP-a

Rukometna reprezentacija Danske prvi put u svojoj historiji osvojila je Svjetsko prvenstvo, a oni su u finalu pregazili Norvešku rezultatom 31:22 te sasvim zasluženo nose epitet najjačih na svijetu.Sam početak susreta najavio je da će gledaoci u dvorani, ali i oni pored malih ekrana gledati atomski rukomet dvije fantastične reprezentacije. Norvežani su postigli prvi pogodak, Danci su odmah uzvratili, a gol za golom igrao se sve do sedme minute kada Larsen kod rezultata 3:3 donosi prvu prednost Danskoj.

U desetoj minuti Hansen donosi prvu prednost Danskoj od dva pogotka razlike (6:4), da bi Svan golom za 8:5 donio Dancima prvu prednost od tri gola razlike. Stečena prednost uz ogromnu podršku s tribina samo je dala vjetar u leđa reprezentativcima Danske koji su zaigrali još bolje nakon toga, a do 24. minute uspjeli su doći do pet pogodaka razlike i imali su prednost od 13:8.

Danci su u 28. minuti stigli do prve prednosti od šest golova razlike (16:10) i već tada su držali meč pod potpunom kontrolom, a do poluvremena uspjeli su postići još dva pogotka i na pauzu su otišli s prednošću od 18:11.

Početak drugog poluvremena nije bio ništa drugačiji nego prva dionica. Danci su igrali čvrstu odbranu i žestoko su kažnjavali svaku grešku Norvežana, a stečena prednost iz prvih 30 minuta u svakom trenutku davala im je mirnoću u igri i bez prevelikih problema kontrolisali su vodstvo.

Kako je vrijeme prolazilo, tako su Danci imali sve više i više samopouzdanja, Norvežani su pokušavali brzim akcijama smanjiti prednost, no protiv izuzetno motivisanih i raspoloženih domaćih igrača, koje uz to sve nosi sjajna publika, nisu imali ni najmanje šanse.

Da će Danska sigurno doći do pobjede bilo je jasno u 47. minuti kada Landin postiže 25. pogodak za Dansku i donosi dvocifrenu prednost svojoj reprezentaciji (25:15), a do kraja meča najbolja rukometna reprezentacija na svijetu samo je dodatno demonstrirala silu i pokazala zašto je potpuno zasluženo postala svjetski prvak. Na kraju, Danska je slavila rezultatom 31:22.

Danci su 1967., 2011. i 2013. godine igrali finala i gubili redom od Čehoslovačke, Francuske i Španije, ali 2019. godine na svom terenu uspjeli su doći do svjetskog zlata.

Sastavi:

Norveška: Espen Christenden, Torbjorn Bergerud, Sander Sagosen, Bjarte Myrhol, Henrik Jakobsen, Petter Overby, Magnus Jondal, Kristian Bjornsen, Magnus Gullerud, Goran Johannessen, Christian O'Sullivan, Eivind Tangen, Harald Reinkind, Alexander Blonz, Magnus Rod, Espen Lie Hansen

Danska: Niklas Landin, Jannick Green, Magnus Landin, Casper Mortensen, Nikolaj Markussen, Rasmus Lauge, Anders Zachariassen, Lasse Svan, Hans Lindberg, Henrik Meollgaard, Mads Mensah, Henrik Toft, Mikkel Hansen, Morten Olsen, Nikolaj Oris, Simon Hald