Samo zajednički možemo polučiti rezultate u borbi protiv korupcije

Direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH Sead Lisak je u razgovoru za Fenu kazao da se najvažnije aktivnosti Agencije odnose na implementaciju Strategije za borbu protiv korupcije i Akcionog plana za njeno provođenje, koja je usvojena u maju 2015. godine.

Podsjetio je da je Agencija, zajedno s još 23 institucije, tokom 2014. godine ispunila svoju zakonsku obavezu i u januaru dostavila Vijeću ministara BiH Strategiju na usvajanje.

– U skladu s predviđenim aktivnostima iz Akcionog plana, Agencija je poduzimala blagovremeno sve ono što je u njenoj nadležnosti. Posebno bi se referirao na one obaveze koje proističu iz Reformske agende i iz izvještaja o napretku BiH za 2015. godinu – naveo je Lisak.

Dodao je da u kontinuitetu i blagovremeno ispunjavaju svoje obaveze, u skladu s rokovima kakvi su predviđeni u Akcionom planu.

– Ono što posebno želim istaći je da u borbi protiv korupcije ne može da nastupa sama Agencija, ovo je zajednički cilj i samo zajednički možemo da polučimo rezultate, a pojedinačno samo ad hoc koji ne daju u konačnici ono do čega bismo željeli da dođemo – istakao je Lisak.

Kazao je i da su implementirali obaveze iz Zakona o sukobu interesa, te da su 1. septembra preuzeli određeni broj uposlenika iz Centralne izborne komisije BiH i oni aktivno rade.

– U proteklom periodu su održane tri sjednice Komisije za odlučivanje o sukobu interesa, koje su održane zahvaljujući radu Odjeljenja za sukob interesa. Najavljena je i četvrta sjednica gdje imamo poprilično materijala za raspravu i na toj sjednici – kazao je Lisak.

Dodao je kako rade i na implementaciji Zakona o zaštiti prijavitelja korupcije, te da ispunjavaju sve obaveze koje su iz nadležnosti Agencije.

Lisak je podsjetio da je osnovna zakonska nadležnost Agencije, za razliku od svih drugih agencija i institucija, koordinacija i borba protiv korupcije na svim nivoima vlasti u BiH, počevši od općine, kantona, entiteta, Brčko Distrikta, do državnog nivoa.

– U proteklom periodu smo posjetili zakonodavne i izvršne organe u devet kantona, gdje smo razgovarali o njihovoj obavezi vezano za određivanje tijela za borbu protiv korupcije i obavezi izrade strateških dokumenata. Vezano za problematiku uspostave tijela, početkom decembra smo uputili cirkularno pismo gdje smo na adrese 10 kantonalnih vlada, vlada Federacije BiH i RS-a te Brčko Distrikta uputili preporuke u vezi s određivanjem tijela za borbu protiv korupcije i preporuke za izradu strateških dokumenata – kaže Lisak.

Istaknuo je da uvažavaju činjenicu da RS ima strategiju koju je donijela 2013. godine i da ima Komisiju, da Vlada Federacije BiH ima tim za praćenje akcionog plana, ali misli da bi bilo dobro da i oni preuzmu ove preporuke.

Navodi da su prije nekoliko dana donijeli stateški plan rada Agencije za 2016-2018 godinu, a prije izvjesnog vremena na Komisiji za praćenje rada Agencije bio je program njenog rada za 2016.

– Najkraće, to je izvršavanje zakonskih obaveza proisteklih iz Zakona o Agenciji, Zakona o sukobu interesa, Zakona o zaštiti prijavitelja korupcije, a iznad svega to je impelmentacija predviđenih specifičnih mjera iz Akcionog plana za provedbu Strategije – kazao je Lisak, najavljujući aktivnosti za narednu godinu.

Smatra da je ključni problem s kojim se Agencija susreće problem smještaja.

– Prije nekoliko dana dobili smo obavijest iz Vijeća ministara BiH da je, navodno, na 34. sjednici donesen zaključak po kojem odmah, po staroj odluci, treba da preselimo u novokupljeni prostor u Istočnom Sarajevu. O tome sam informirao oba doma Parlamentarne skupštine BiH, Komisiju za izbor i praćenje rada Agencije i Vijeće ministara. Ali, istovremeno, kao legalisti, poduzeli smo sve da se preselimo – navodi Lisak.

Upozorava da, ukoliko Agencija bude tamo preselila, definitivno dolazi u pitanje provedba Zakona o sukobu interesa, pošto osam ljudi koje su preuzeli ne mogu smjestiti.

– Isto tako, u pitanju je i opšta funkcionalnost Agencije, jer ćemo od 33 trenutno zaposlena u Agenciji, moći fizički da smjestimo 18 ljudi. Da li će onih 15 sjediti u hodniku i šta ćemo s materijalno-tehničkim sredstvima, to je pitanje – kazao je Lisak, dodajući da se nada da će do Nove godine i to razriješiti.

Lisak je ponovio da prostor u Istočnom Sarajevu nije prikladan po kvadraturi i nije namjenski.

Govoreći o broju uposlenih u Agenciji, kazao je da su dostigli operativnost koja zadovoljava izvršavanje osnovnih zakonskih nadležnosti.

– Svjesni smo situacije u kojoj se nalazi BiH vezano za osiguranje finansijskih sredstava i prilagođavamo se tome – naveo je Lisak u razgovoru za Fenu.
(FENA)

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close