Lana Pudar danas juri treće zlato na Evropskom juniorskom prvenstvu, ali i treći rekord!

Najbolja bh. plivačica

Evropsko juniorsko prvenstvo u Beogradu polako se privodi kraju, a naša Lana Pudar danas ima šansu da stigne do nove medalje, a možda i do novog evropskog rekorda.

U prethodnih nekoliko dana naša najbolja plivačica Lana Pudar ponovo je donijela osmijehe na lica brojnih Bosanaca i Hercegovaca.

Ona je na Evropskom juniorskom prvenstvu u Beogradu osvojila dvije zlatne medalje i postavila nova dva evropska juniorska rekorda.

Prvo je osvojila zlato u disciplini 100 metara delfin/leptir gdje je u finalu imala vrijeme 56,95 sekundi što je 0,44 sekunde bolje vrijeme od rekorda Bjeloruskinje Anastasiye Shkudrai iz Kazana 2019. godine.

Nakon toga, 17-godišnja Mostarka jučer je plivala finale u disciplini 200 metara delfin/leptir, te je i tu osvojila zlatnu medalju i postavila evropski juniorski rekord.

Ostvarila je trijumf s vremenom 2:06.26, ostavila protivnice daleko iza sebe. Stari rekord iznosio je 2.08.41 minuta, a postavila ga je Ruskinja Anastasiia Markova u Rimu 2021. godine.

Danas Lana Pudar od 18:05 pliva finale u disciplini 50 metara leptir/delfin što je i posljednja disciplina u kojoj će nastupiti u Beogradu.

Naša plivačica je jučer polufinalnu trku završila na prvoj poziciji s vremenom 26,62. Pogledajte tijek trke.

Danas ima priliku da se okiti novim zlatom za šta je i favorit, a vidjet ćemo može li oboriti rekord i u ovoj disciplini. Morat će biti malkice brža nego jučer u polufinalu.

Naime, rekord trenutno drži Ruskinja Daria Klepikova. Iznosi 26,14 sekundi, a postavila ga je 2021. godine na prvenstvu u Rimu.