“Tajne” nabavke u BiH: Kako se troši četiri milijarde KM godišnje?

Antikorupciona mreža nevladinih organizacija u BiH ACCOUNT danas je predstavila rezultate istraživanja čiji je cilj bio utvrditi stanje u oblasti javnih nabavki i u kojoj mjeri su javne institucije, ustanove i preduzeća u BiH usvojila preporučene prakse za transparentno poslovanje i prevenciju korupcije.

Istraživanje je provelo Udruženje građana Tender od augusta do oktobra 2014. i obuhvatilo je 465 ugovornih organa s različitih nivoa vlasti (državni, entitetski, kantonalni, jedinice lokalne samouprave, te Brčko Distrikt BiH kao zasebna samoupravna jedinica).

– Od ukupnog broja anketiranih ugovornih organa, njih 76 uopšte ne sačinjava godišnje planove nabavki, te je ustanovljeno da 47,2 posto ugovornih organa nije provelo nijedan otvoreni postupak u 2013. godini, iako bi taj postupak u javnim nabavkama trebao biti pravilo, a svi ostali izuzetak – kazao je Igor Vukajlović iz Udruženja građana Tender.

Utvrđeno je da je gotovo trećina ugovornih organa provela više od 16 direktnih sporazuma, koji predstavljaju najnetransparentniji postupak.

Iz tog razloga, građani BiH, kako kaže Eldin Karić, ne znaju kako se troši „četiri milijarde KM godišnje na svim nivoima vlasti“ pri čemu za to, dodaje, još niko nije odgovarao.

– Ovo istraživanje je pokazalo da u BiH umjesto javnih imamo tajne nabavke. Pred novom vlasti je obaveza da se ozbiljno pozabave ovim problemom kazao je Karić, direktor projekta ACCOUNT, iz kojeg je 58 organizacija učestovalo u istraživanju.

Ustanovljeno je da 70 posto ugovorenih organa izvršava svoje obaveze na vrijeme to jest u ugovorenom roku plaća obaveze prema dobavljaču.

– Pokazalo se da je znatan broj službenika prošao obuku iz oblasti javnih nabavki, odnosno 70 posto ugovorenih organa je slalo službenike na pohađanje obuke o primjeni Zakona o javnim nabavkama BiH – istakao je Vukajlović, dodajući da Odjeljenje za provođenje javnih nabavki nema 69,7 posto ugovorenih organa.

Iz rezultata istraživanja navodi može se vidjeti da na postupanja 69,5 posto ugovorenih organa nije upućena nijedna žalba Uredu za razmatranje žalbi.

– Postupcima koji se javno ne oglašavaju mogućnost upućivanja žalbi je veoma limitirana, jer potencijalni dobavljivači koji se mogu žaliti ne znaju da je konkretan postupak uopšte i proveden – naglasio je Vukajlović.

Pojašnjava da problem predstavlja pravni vakuum od momenta kada su donesene izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama kojim se uspostavljaju dvije filijale ureda u Mostaru i Banjoj Luci nadležne za rješavanje žalbi po nabavkama do 800.000 KM.

Te filijale do danas nisu osnovane, što je kaže Vukajlović neophodno uraditi ili dati obaveze Uredu u Sarajevu da riješi te žalbe.

Zaključio je da je neophodno oblast javnih nabavki bolje normativno urediti da bi se smanjila mogućnost manipulacije i koruptivnih radnji.

(Fena)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close