RukometSport

Čudesni Vardar pokorio Evropu!

Makedonski velikan osvojio Ligu prvaka

VARDAR je pobijedio Veszprem 27:24 i drugi put u povijesti postao europski prvak u rukometu! Čudesna priča iz Skoplja, u kojoj klub napuštaju legendarni predsjednik Sergey Samsonenko, a igrači dobili slobodne papire i potražili nove angažmane, završila je novom senzacijom i osvajanjem titule u Kolnu.

Rukometaši Vardara novi su prvaci Evrope.

Makedonski velikan je u finalu Lige prvaka u Kolnu savladao favorizovani Veszprem rezultatom 27:24 i tako je po drugi put u historiji došao do naslova najbolje ekipe Starog kontinenta.

Nakon izjednačenog uvoda u meč u kojem se igralo gol za gol, Vardar je taj koji je napravio značajniju razliku. Po prvi put na plus dva odlaze u 10. minuti, a zatim su do kraja poluvremena sjajnom igrom podizali prednost.

Rasla je razlika, makedonski velikan je bio maestralan na obje strane parketa, a pogotkom Skubea u 28. minuti Vardar je otišao na maksimalnih plus šest tokom prvog poluvremena, 16:10.

Veszprem je uspio zabiti za 16:11, Vardar nije iskoristio posljednji napad u prvom dijelu meča i nakon 30 minuta igre bilo je plus pet u korist makedonskog tima (16:11).

Vardar je zabio prvi gol u nastavku za 17:11, ali je potom Veszprem zaigrao zaista fantastično, posebno u defanzivi i potpuno su se vratili u meč, pa su u 40. minuti golom Tonnesena došli na samo minus jedan, 17:16.

Ipak, Vardar se potom budi. Golom Dibirova u 45. minuti ponovo su na plus tri (20:17), no sjajni Šterbik je odbranama vraćao mađarskog velikana u igru.

Napadački dio ekipe je također radio jako dobro, utakmica je bila otvorena, a u posljednjih deset minuta ušlo se sa dva gola prednosti u korist Vardara (22:20).

Ghedbane je potom imao sjajnu intervenciju jedan na jedan sa Lekaijem, a zatim Krištopans pogađa za 23:20 i Vardar je otvorio vrata pobjede.

Šterbik je međutim vraćao svoj tim u igru. Na pet minuta Veszprem je ponovo na minus jedan (24:23), ali je Krištopans u  27. minuti pogodio za plus dva. Milosavljev zatim zaustavlja Blagotinšeka i Vardar je bio na korak do pobjede.

Na kraju su i uspjeli da do nje i dođu. Veszpremi nije uspio okrenuti meč i Vardar je drugi put podigao trofej najboljeg tima Evrope.

Rogerio Ferreira Moraes je bio fantastičan danas sa šest golova u pobjedničkom timu, Ivan Čupić je postigao pet, a na drugoj strani Kentin Mahe je postigao također šest. Mirsad Terzić je postigao jedan gol.