-TopSLIDEPolitikaSvijet

CNN proveo istragu pa teško optužio Izraelce. Pravnici: To bi mogao biti ratni zločin

IZRAELSKA vojska oskvrnavila je najmanje 16 groblja u svojoj kopnenoj ofenzivi u Gazi, otkrila je istraga CNN-a. Nadgrobni spomenici su uništeni, zemlja izokrenuta, a u nekim slučajevima su otkrivena i tijela.

U Khan Younisu, u južnoj Gazi, gdje su borbe eskalirale ranije ovog tjedna, nalazi se jedno od groblja koje su Izraelci uništili. Izraelske obrambene snage (IDF) poručili su za CNN da je to dio potrage za ostacima talaca koje je Hamas oteo tijekom napada 7. listopada.

CNN-ovi novinari su pregledali satelitske snimke i videozapise s društvenih mreža koji prikazuju uništena groblja, ali su i svjedočili tome kada su putovali s IDF-om u konvoju. Dokazi otkrivaju sustavnu praksu koju su izraelske kopnene snage koristile tijekom napredovanja preko Pojasa Gaze.

Glasnogovornik IDF-a: Ponekad nema drugog izbora

Namjerno uništavanje vjerskih objekata, kao što su groblja, krši međunarodno pravo, osim u uskim okolnostima koje se odnose na slučajeve u kojima su ti objekti legitimna vojna meta. Pravni eksperti su za CNN istaknuli da bi djela Izraela mogla predstavljati ratne zločine.

Glasnogovornik IDF-a nije mogao objasniti uništenje 16 grobalja za koje je CNN dao koordinate, ali je kazao kako vojska ponekad “nema drugog izbora” nego gađati groblja za koja tvrdi da ih Hamas koristi u vojne svrhe.

IDF tvrdi da je spašavanje talaca, odnosno pronalazak i vraćanje njihovih tijela, jedna od ključnih misija u Gazi te da su zbog toga neka tijela uklonjena iz grobnica. “Proces identifikacije talaca, koji se provodi na sigurnoj i alternativnoj lokaciji, osigurava optimalne profesionalne uvjete i poštovanje prema pokojnicima”, smatra glasnogovornik IDF-a.

Pretvorili groblja u baze

Dodao je kako se tijela za koja se utvrdi da nisu taoci “vraćaju s dostojanstvom i poštovanjem”. Međutim, CNN piše kako se čini da je izraelska vojska koristila groblja kao vojne ispostave. CNN-ova analiza satelitskih snimaka i videa pokazala je da su izraelski buldožeri pretvorili više groblja u baze, ravnajući velike pojaseve i podižući nasipe kako bi učvrstili svoje položaje.

U četvrti Shajaiya u gradu Gazi izraelska vojna vozila mogla su se vidjeti na mjestu gdje je nekoć stajalo groblje, s nasipima koji su ih okruživali sa svih strana. Središnji dio groblja Shajaiya očišćen je prije rata, javljaju lokalni mediji.

Ipak, satelitske slike pokazale su da su drugi dijelovi groblja nedavno srušeni buldožerima i da je prisutnost IDF-a vidljiva od 10. prosinca. IDF je 18. prosinca objavio nedatiranu fotografiju onoga za što su rekli da je Hamasov raketni bacač na groblju Shajaiya.

Izgradili zemljanu cestu između grobova

Slična scena razaranja bila je vidljiva na groblju Bani Suheila, istočno od Khan Younisa, gdje su satelitske snimke otkrile namjerno uništavanje groblja buldožerima i stvaranje obrambenih utvrda tijekom najmanje dva tjedna krajem prosinca i početkom siječnja.

Na groblju Al Falouja u četvrti Jabalya, sjeverno od grada Gaze, groblju Al-Tuffah, istočno od grada Gaze, i groblju u četvrti Sheikh Ijlin u gradu Gazi, uništeni nadgrobni spomenici i tragovi pogažene zemlje upućivali su kako su tim mjestima prošla teška oklopna vozila ili tenkovi.

Oklopni transporter koji je prošlog tjedna prevozio ekipu CNN-a prošao je izravno kroz groblje New Bureij u Al-Bureiju, palestinskom izbjegličkom kampu u središnjoj Gazi. Grobovi su bili vidljivi s obje strane novoizgrađene zemljane ceste.

IDF: Kad primimo kritične informacije, odmah provodimo operacije

Ostala groblja koja je CNN analizirao na satelitskim snimkama pokazala su malo ili nimalo znakova razaranja ili izgrađenih vojnih utvrda, među njima i dva groblja na kojima su pokopani pali vojnici iz Prvog i Drugog svjetskog rata, uključujući kršćane i neke Židove.

Glasnogovornik IDF-a nije objasnio zašto su veliki dijelovi groblja srušeni buldožerima kako bi se pretvorili u vojne položaje ili zašto su vojna vozila bila parkirana na mjestima gdje su nekoć stajali grobovi. “Imamo ozbiljnu obvezu poštivanja mrtvih i ne postoji politika stvaranja vojnih baza od groblja”, naglasio je glasnogovornik za CNN.

Izraelske snage ozbiljno su oštetile groblje u Khan Younisu između ponedjeljka navečer i srijede ujutro, dok su ulazile u područje oko kompleksa bolnice Al Nasser i jordanske poljske bolnice, prema satelitskim snimkama i videozapisima koje je pregledao i geolocirao CNN.

IDF navodi da kada primi “kritične obavještajne ili operativne informacije” odmah provodi “precizne operacije spašavanja talaca na određenim lokacijama gdje informacije pokazuju da bi se mogla nalaziti tijela”.

Izrael procjenjuje da je 105 talaca još uvijek živo

Izrael je objavio da su 253 osobe otete tijekom terorističkih napada Hamasa 7. listopada. Vjeruju da su 132 taoca još uvijek u Gazi – od kojih je 105 živih i 27 mrtvih.

Dina, kći Munthera al Hayeka, ubijena je u ratu u Gazi 2014. Početkom siječnja posjetio je Dinin grob na groblju Sheikh Radwan u gradu Gazi, ali nje nije bilo. Pokušao je pronaći bakin grob, ali nije uspio.

“Okupacijske snage su grobove uništile buldožerima. Prizori su stravični. Želimo da svijet intervenira kako bi zaštitio palestinske civile”, rekao je Hayek, glasnogovornik palestinske oporbene skupine Fatah u Gazi.

Mosab Abu Toha, pjesnik iz Gaze čiji su radovi objavljeni u New York Timesu i New Yorkeru, također je saznao da je groblje na kojem su pokopani njegov mlađi brat i djed teško oštetila izraelska vojska. Abu Toha, koji se sada nalazi u Kairu, za CNN je ispričao kako ga je 26. prosinca njegov brat nazvao s groblja Beit Lahia, u sjevernoj Gazi, tražeći svoje najmilije, ali ih nije uspio pronaći.

Izraelci nikada nisu ratificirali Rimski statut

Više od 24.000 Palestinaca ubijeno je u izraelskim napadima, prema ministarstvu zdravstva u Gazi koje kontrolira Hamas. Ukopi se često odvijaju brzo u skladu s islamskom praksom, a od početka rata mrtvi se u dosta slučajeva ukapaju u masovne grobnice.

Krajem prosinca Izrael je vratio tijela 80 Palestinaca ubijenih u ratu, rekavši da je potvrdio da nisu bili izraelski taoci koje je uzeo Hamas. Eksperti za međunarodno pravo kažu da je oskvrnuće groblja u suprotnosti s Rimskim statutom, ugovorom iz 1998. koji je uspostavio i upravlja Međunarodnim kaznenim sudom (ICC).

Izrael, koji je izvorno podržavao osnivanje suda, nije ratificirao Rimski statut. Groblja su zaštićena kao “civilni objekti” prema međunarodnom pravu, uz ograničene iznimke. Groblja mogu biti napadnuta ili uništena samo ako ih druga zaraćena strana koristi u vojne svrhe ili ako se to smatra vojnom nuždom, pri čemu je stečena vojna prednost veća od štete na civilnim objektima.

JAR spomenuo uništavanje grobova u svom slučaju

“Civilna priroda groblja ostaje donekle netaknuta. Dakle, netko tko želi napasti groblje ipak mora uzeti u obzir vrstu civilne upotrebe grobova i civilnu važnost groblja te mora minimalizirati štetu toj civilnoj funkciji groblja”, navela je Janina Dill, suredateljica na Institutu za etiku, pravo i oružane sukobe Sveučilišta Oxford.

Južnoafrička Republika podigla je pitanje IDF-ovog uništavanja groblja u Gazi u sklopu svog slučaja pred Međunarodnim sudom pravde u kojem želi dokazati da je Izrael počinio genocid. Dill smatra da iako samo uništavanje groblja ne predstavlja genocid, ono može dodatno dokazati izraelsku namjeru.

“Postoji veliko simboličko značenje ideje da čak ni mrtvi nisu ostavljeni na miru. Međunarodno humanitarno pravo štiti dostojanstvo ljudi koji su izvan borbe, a ta zaštita ne prestaje kada oni umru”, napomenula je.

Index.hr

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close