Cluj prejak za Borac, ali Banjalučani ne gube nadu

Prvak BiH u fudbalu, ekipa Borca odigra je susret 1. pretkola kvalifikacija za Ligu prvaka. Na gostovanju u Rumuniji protiv Kluža, Banjalučani su izgubili 3:1

Banjalučani su večeras kao veliki autsajderi gostovali rumunskom velikanu. Uspjeli su da postignu pogodak, ali nisu uspjeli da ukrote raspoložene ofanzivce domaćeg tima.

Cluj je od početka uspostavio incijativu, a vodio je već nakon 11 minuta igre. Milojević je srušio Omranija u šesnaestercu gostiju, sudija pokazao na penal. Isprva, sreća je pogledala Boraac jer je Deac pogodio stativu, no lopta se odbija skroz izvan šesnaesterca i doalzi do Omranija, koji ipak pogađa mrežu Lakića.

Borac uzvraća u 15. minuti udarcem Vranješa iz slobodnjaka, ali išlo je to ravno u ruke dobro postavljenog golmana Cluja. Uspio je Borac donekle da uspori igru, da smiri napade Rumuna, ali već u 28. minuti na semaforu je 2:0.

Omrani je s lijeve strane uposlio Deaca, ovaj ostao sam i na kraju matirao Lakića. U 34. minuti Lakić spašava Boraca nakon udarca Costachea, a u 39. minuti iskusni Ćorić s linije izbacuje loptu nakon udarca Deaca.

Opsada gola Banjalučana u završnici prvog dijela, no onda slijedi pogodak na drugoj strani. Lijepa je to bila akcija igrača Borca, Ziljkić je ubacio, a Moraitis pogodio glavom za 2:1.

Nastavio je rumunski šampion s napadima i u nastavku meča, da bi u 59. minuti stigao do trećeg gola. Sigurjonsson je na asistenciju danas posebno raspoloženog Deaca matirao Lakića. Mogao je Vranješ da napravi revanš uzbudljivijim, no ne koristi veliku šansu u 87. minuti. Kapiten gostiju je iz dobre pozicije šutirao pored gola Cluja.

Borac će uz revanšu na Gradskom stadionu pokušati da napravi čudo, no prema danas viđenom, ipak je kvalitet debelo na strani Cluja koji godinama unazad često igra grupne faze evropskih takmičenja.

Vrijedi napomenuti da je prestalo važiti pravilo gola u gostima. Ukoliko Borac ne prođe dalje, nastavit će evropsku avanturu u 2. kolu Konferencijske lige.

Cluj – Borac 3:1

Cluj: Arlauskis, Sušić, Bouhenna, Cestor, Camora, Sigurjonsson, Rodriguez, Costache, Deac, Paun i Omrani.

Borac: Lakić, Subić, Ćosić, Milojević, Ćorić, Meleg, Vojnović, Ziljkić, Vranješ, Zakarić i Moraitis.