Češka upisala prvu “tricu” na EURO-u: Schick zaledio Glasgow i postigao golčinu koja će se pamtiti

Škoti poraženi na domaćem terenu

U drugoj utakmici grupe D EURO-a, Češka je sa 0:2 savladala Škotsku.

Utakmica je odigrana u Glasgowu, tako da su Škoti krenuli agresivno u ovaj meč.

Imali su nekoliko prilika, lijepih akcija, ali izostala je konkretna završnica. Većinom su prijetili dugim loptama.

Češka je sredinom prvog poluvremena zaprijetila preko Daride, no golman Marshall je bio siguran, da bi u 32. minuti i Shick imao novu priliku za Češku, ostalo je 0:0.

Mreža se zatresla u 42. minuti. Češka je povela sa 0:1, a strijelac je bio Schick na asistenciju Coufala.

Drugo poluvrijeme je otvoreno na spektakularan način. U 52. minuti Schick je šutirao sa centra, lobovao golmana Marshalla za 0:2 i postigao je jedan od najljepših golova u historiji EURO-a.

Nakon šoka, Škoti su pokušavali doći do pogotka koji bi ih vratio u život.

Prvo je pokušao Robertson u 57. minuti, zatim Adams u 61. minuti, bez promjene rezultata.

Česi su se nakon drugog gola malo povukli, čekali šansu iz kontri, dok Škoti nisu bili uvjerljivi u završnicama, iako su imali nekoliko lijepih akcija. Pred kraj meča Adams još jednom prijeti, no sigurno je intervenisala odbrana Češke i tako je ostalo 0:2.

Česi su upisali prva tri boda na EURO-u možda i tri boda koja im na kraju donesu plasman u grupnu fazu.

Škoti će na teške popravne ispite protiv Hrvatske i Englske.

ŠKOTSKA – ČEŠKA 0:2 (Schick 42’, 52’)

SportSport

Tako je Čeh ušao u historiju prvenstava Starog kontinenta, pošto je postigao gol sa najveće udaljenosti ikada. Prethodno je rekord držao Torsten Frings. Bivši njemački reprezentativac je na Euru 2004. godine u Portugalu protiv Nizozemske (1:1) pogodio sa 38.6 metara.