
Đonlagić je profesor na Elektrotehničkom fakultetu, supruga Nusreta predaje na Prirodno-matematičkom fakultetu, a kćerke su asistentice na Ekonomskom i Filozofskom fakultetu
(S.M. – slobodna-bosna.ba)
Potpredsjednik Saveza za bolju budućnost BiH Mirsad Đonlagić poručio je koalicijskim partnerima iz SDA, nakon jučerašnje sjednice stranačkog Predsjedništva, kako od njih očekuje da počnu raditi na smanjivanju nepotističkog utjecaja u društvu i politici.
„To će društveno zlo, prije ili kasnije, ugroziti i samu SDA, čiji će se kadrovi također naći na udaru pohlepe, ucjena ili porodičnih montaža“, upozorio je Đonlagić.
On je pozvao građane da budu uvjereni kako „izolirani slučajevi rođačko-političkih zloupotreba službenih ovlasti ne utječu na ukupno povjerenje u institucije i pravosudni sistem“, i ponovio da će se, umjesto „čamparizacije“, SBB zalagati za Strukturalni dijalog i europeizaciju bh. pravosuđa.
No, da nepotizam nije raširena pojava samo u institucijama vlasti, pravosuđu ili u javnim poduzećima, nego i u akademskoj zajednici, potvrđuje upravo primjer obitelji Mirsada Đonlagića, čiji su svi članovi zaposleni na tuzlanskim fakultetima.
Mirsad Đonlagić je dugogodišnji profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Tuzli, a njegova supruga Nusreta predaje na Odsjeku hemije na tuzlanskom Prirodno-matematičkom fakultetu.
Supružnici Đonlagić imaju dvije kćerke – Sabinu, koja je asistentica na Ekonomskom fakultetu i Jasminu, asistenticu na Odsjeku za njemački jezik Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
„Logično je da smo kao roditelji zadovoljni uspjehom djece“, pohvalio se, svojedobno u stranačkom biltenu (Dnevnom avazu) Mirsad Đonlagić.
Njegove su kćerke Sabina i Jasmina Đonlagić, opet, tvrdile kako, premda su im roditelji poznati univerzitetski profesori, nisu imale nikakvih povlastica za vrijeme studiranja.
„Ljudi su ponekad, posebno u malim sredinama, skloni da minimiziraju vaše rezultate i da ih prikažu zaslugom vašeg roditelja, brata, rođaka. To opterećuje i vrijeđa, ali… Ne osvrćemo se više na to. Zaista ne razumijemo zašto je teško priznati nekome da je u nečemu dobar, da zna i da dobro radi, bez obzira čiji je sin ili kćerka“, požalile su se Đonlagićeve kćerke novinarima Avaza, odgovarajući na kritike o nepotizmu na Univerzitetu u Tuzli.
Podsjetimo, također, da je „Slobodna Bosna“ prva, još u ljeto 2012. godine, objavila da je profesorica Nusreta Đonlagić, dakako po političkoj preporuci SBB-a, imenovana u Upravni odbor Univerziteta u Tuzli, suprotno svim procedurama i pravilnicima. Nakon što je naprasni izbor gospođe Đonlagić medijski problematiziran, Vlada Tuzlanskog kantona je poništila odluku o imenovanjima članova Upravnog odbora Univerziteta.
(S.M.)