Amel Alić: Izvor čovjekove nesreće moguće je pronaći u duhovnoj bijedi

Prošlu sedmicu obilježio je tragičan događaj. U Grazu (Austrija), vozač Alen Rizvanović, Austrijanac bosanskih korijena, navodno zbog psihičkih i porodičnih problema, automobilom je usmrtio tri i povrijedio 34 osobe. Bio je to razlog zbog kojeg smo odlučili pisati o važnosti porodice za razvoj ličnosti, a prava adresa kojoj smo se obratili je doktor Amel Alić, profesor na Univerzitetu u Zenici, stručnjak u oblasti porodične i interkulturalne pedagogije, te sociologije odgoja i obrazovanja

(Piše: Nermin Burzić – novovrijeme.ba)

Za rješavanje bilo koje vrste problema osoba mora biti pametna na više načina: intelektualno, emocionalno, voljno, socijalno i moralno. Takva je osoba dovoljno osjetljiva za potrebe drugih, te sposobna planirati objektivne i dostižne životne ciljeve. Sposobnost rješavanja konflikata snažno je uvjetovana mogućnošću razumijevanja vlastitih stanja, kontrolom vlastitih emocija, i tek na osnovu toga, mogućnošću uspostavljanja i održavanja optimalnih odnosa s drugima. U konfliktnim situacijama, osoba koja posjeduje prethodno nabrojane kvalitete nema problema staviti racionalni predznak vlastitim emocijama te, osluškujući potrebe i ciljeve drugih, prevazilaziti različita gledišta u svakodnevnici.
NV: Svađa u porodici. Evo, u Grazu (Austrija) je, prema dostupnim informacijama, prošle sedmice upravo porodična svađa bila okidač “divljanja”, nakon koje je vožač automobilom usmrtio troje i povrijedio 34 osobe. Kako rješavati svađu u porodici?

Uvijek kad se dese ovakvi događaji, a sve češće se dešavaju, novinari, stručnjaci i mediji nude različite analize. I uvijek iste… Analize i savjeti su na sve strane, a čini se da nema nikakve koristi od svih tih stručnih osvrta. Tako i ovaj intervju… No, pitate me, pa je uljudno da odgovorim.

Svađa je nezaobilazna i vrlo životna. Ako djeca uče od modela koji uspijevaju riješiti nesporazume, bar dvostruko profitiraju. U porodicama u kojima supružničke i roditeljske uloge žive odrasli bez ovakvih kvaliteta i sposobnosti, prirodno je očekivati češće i burnije konflikte koji se ne uspijevaju riješiti. Moguće je učiti konstruktivnije živjeti te, u ovom slučaju, adekvatnije se nositi s problemima. Neke od sugestija vezane su za unapređivanje sposobnosti pregovaranja, poštovanja individualnih izbora i stavova, iskazivanja topline, brižnosti, učenja granicama i intimnosti, sposobnosti da se razmjenjuje humor, revidiranje životnih stilova, kao i intervenciju u području porodične strukture i ukupne usaglašene, jasne, nedvosmislene komunikacije.
Ostatak intervjua čitajte u printanom izdanju Novog vremena ili se pretplatite na elektronsko izdanje.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close