PolitikaSvijet

Prošla godina je bila posljednje upozorenje za EU i trenutni svjetski poredak

Nacionalizam ponovno stječe popularnost u svijetu, ali to nije samo osobnost Donalda Trumpa, pojašnjava njemački list Süddeutsche Zeitung.

“Porast nacionalizma je logična posljedica imperijalizma, američkog svjetskog poretka i uloge Washingtona kao “svjetskog žandara”. Nekada su Sjedinjene Države i EU nikada nisu bile toliko podijeljene, ali je prošla godina pokazala da novi val nacionalizma postaje prijetnja europskom jedinstvu”, piše kolumnist njemačkog lista Stefan Kornelius.

Konzervativni filozof Yoram Hazony s Instituta Herzl u Jeruzalemu nije slavna osoba među svjetskim intelektualcima i dio je skupine izraelskih konzervativnih i religioznih filozofa i politologa. Međutim, odnedavno je poznat zbog njegove nove knjige Vrijednost nacionalizma, prenosi Süddeutsche Zeitung.

U ovom djelu Yoram Hazony s teološkog i povijesnog stajališta objašnjava zašto je nacionalizam najbolja državna ideologija, zašto su nacionalni interesi glavni jamci mira i stabilnosti, te zašto će se dva “najveća imperijalistička projekta”, američki svjetski poredak i Europska unija, uskoro propasti.

Mnogi optužuju Hazonya da “odstupa od povijesti”, da je “kategoričan” i “nasilan”, ali su zahtjevi za sviješću o “novom svijetu” toliko veliki da je Hazony u krugovima koji podržavaju Donalda Trumpa proglašen “prorokom”, zbog čega je, prema Süddeutsche Zeitungu, “posebno opasan”.

Stefan Kornelius tvrdi kako utjecaj samog Trumpa tijekom protekle dvije godine njegova predsjedništva i nije bio tako velik. Kongres, državni službenici, vojska i pravosuđe su pokazali da su sposobni oduprijeti se predsjedniku kada je riječ o najvažnijim pitanjima za zemlju. Međutim, sada se situacija mijenja, kaže Süddeutsche Zeitung.

Dva nova znaka promjene su odlazak Jamesa Mattisa s mjesta ministra obrane i govor Mikea Pompea u Bruxellesu. Mattis nije htio biti odgovoran za odmak od svjetskog poretka stvorenog od Sjedinjenih Država, a znak da ode je bila Trumpova odluka da povuče američke trupe iz Sirije i Afganistana. Što se tiče Pompea, koji je govorio u središtu političkog života EU, gdje je pozvao, ne bez prethodnog upozorenja, “da Bruxelles mora slijediti interese država i njihovih građana, a ne lokalnih birokrata”.

Prema njemačkom listu, oba ova slučaja dokazuju da “trumpizam” nije problem pojedinca, već je nastao i konsolidira se čitav pokret koji potkopava temelje postojećeg svjetskog poretka.

Nijedan svjetski poredak ne može trajati vječno, napominje Süddeutsche Zeitung. Iznenađujuće je da ga ovaj put uništava vodeća sila tog istog poretka, ali to je razumljivo, jer povratak nacionalizmu i osjećaj nesigurnosti su štetne posljedice imperijalizma.

Stefan Kornelius podsjeća da je čak i Barack Obama obećao Amerikancima da će se više fokusirati na unutarnje poslove, a Trumpov slogan “America First” i njegovo odbacivanje uloge “svjetskog žandara” su samo logičan nastavkom tih obećanja.

Za Europsku uniju je nacionalizam opasan, prije svega, zbog odbacivanja liberalizma, multilateralizma i ideje ujedinjenja, koji su Europu izvukli iz prokletog kruga ratova i mržnje, piše njemački novinar.

“Nacionalizam znači rat”, rekao je bivši francuski predsjednik François Mitterrand.

Nikada prije Europa i Sjedinjene Države nisu bile toliko udaljene u razumijevanju pitanja mira i reda. SAD nikada nisu pokušale oslabiti temelje Europske unije.

Yoram Hazony piše o “grotesknoj metamorfozu Europske unije u instrument imperijalizma”, što pristašama Trumpa i europskim nacionalistima daje razlog da osjete “superiornost” i da se proglase “miroljubivom silom”. Tako određuju i reinterpretiraju povijest, a Europa to dopušta.

U zaključku, njemački novinar primjećuje da napuštanje bivšeg svjetskog poretka ne mora nužno završiti u kaosu. Međutim, tvrdi da je 2018. bila godina upozorenja za Europsku uniju, te da 2019. upozorenja više neće biti.

Süddeutsche Zeitung

Logicno.com

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close