-TopSLIDEKošarkaSport

Eurobasket: Još jedan veliki favorit prerano odlazi kući

Grčka ispala od Njemačke

U polufinale Eurobasketa se nakon Španije plasirala i Njemačka. Domaćin završnice turnira pobijedio je favorizovanu Grčku sa 107:96.

Grčka je predvođena Giannisom Antetokounmpom bila ne samo favorit za pobjedu večeras, već za osvajanje Evropskog prvenstva, ali Grci su bili nemoćni u prepunoj berlinskoj dvorani protiv raspoložene domaće reprezentacije.

U uvodnim minutama utakmice Njemačka je povela najprije sa šest, pa sa devet razlike, bilo je i +10, pa i 11… ali je do odlaska na prvu dvominutnu pauzu Grčka smanjila na 31:27.

Dobar dio druge četvrtine Njemačka je održavala vodstvo, ali je Grčka napravila preokret pred odlazak na odmor i stigla do 61:57. Tada je izgledalo kao da stvari “dolaze na svoje mjesto”.

No, onda je uslijedila horor dionica za Grke. Njemačka je vodila 20:1 u 3. dionici, napravila potpuni preokret, stigla do čak 15 poena prednosti, a pri ulasku u zadnji period igre na semaforu je bilo 83:71 i izgledalo je kao da će Grci teško da se vrate.

Uspjela je Grčka najzad da spusti zaostatak na jednocifren broj, no onda nova serija Njemačke, koja je u završnici meča imala i +16, pa je bilo samo pitanje kojim rezultatom će upisati pobjedu. Dodajmo i da je jedan od sudija meča bio bh. sudija Ademir Zurapović iz Tuzle.

Giannis je ubacio 31 poen uz sedam skokova i osam asistencija, ali to je bilo nedovoljno Grčkoj. S druge strane Schroder je ubacio 26 poenA uz osam asistencija, a Wagner 19 poena, koliko je na kraju ubacio i Obst.

Njemačku u polufinalu očekuje duel sa Španijom, koja je ranije danas pobijedila Finsku. Sutra se u preostalim mečevima četvrtfinala sastaju Francuska i Italija, te Slovenija i Poljska.

No, ostali smo bez glavnih favorita, bez Srbije, Grčke… Ko je sljedeći? Možda već sutra otpadnu Slovenija ili Francuska.