-TopSLIDEBiHPolitika

Bojkot države nije kažnjen, Miloradu Dodiku za plate “leglo” skoro 200.000 KM

Bosanski Srbin Milorad Dodik, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, debelo je naplatio bojkot institucija države.

Kako saznaje Preporod.info, Dodiku je za nedolaske na sjednice Predsjedništva Bosne i Hercegovine, a koje je bojkotovao od 23. jula ove godine, iz državne kase do sada isplaćeno skoro 200.000 KM plate, iako je u šest mjeseci bio na samo dvije redovne sjednice i to pod pritiskom međunarodne zajednice!

I kad se pojavi – protiv svih odluka

Sjednice Predsjedništva Bosne i Hercegovine održavane su, ali odluke po pitanju bitnih stvari za napredak ove zemlje nisu mogle biti donesene. Više od 190.000 KM Dodik je zaradio, iako je posljednja redovna sjednica na kojoj je učestvovao u radu i donošenju odluka bila 16. jula.

Rad Predsjedništva Bosne i Hercegovine, tako, bojkotovao je 13., 16. i 18. augusta, ne dolazeći na 143., 144. i 145. vanrednu sjednicu. I kada bi se pojavio, kao što je to bilo 31. augusta i 18. septembra Dodik je glasao protiv svih odluka, uprkos tome što su druga dvojica članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željko Komšić i Šefik Džaferović bili spremni za rješavanje aktuelnih pitanja koja su bila na dnevnom redu sjednice.

Vanredne sjednice su sazvane i 9. novembra i 4. decembra, ali od zvaničnog bojkota Dodik nije odustao. Tako se ni na posljednjoj sjednici održanoj 6. decembra srpski član Predsjedništva nije pojavio.

Kako je navedeno na stranici Predsjedništva Bosne i Hercegovine, 149. vanrednu sjednicu sazvao je predsjedavajući Željko Komšić, a na dnevnom redu bio je Prijedlog odluke o prihvatanju Međunarodnog sporazuma između Evropske unije i Bosne i Hercegovine o učešću Bosne i Hercegovine u programu Evropske unije Horizon Europe – Okvirni program za istraživanje i inovacije. Sjednici su prisustvovali predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović. Srpski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik nije prisustvovao sjednici. Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nakon glasanja (s dva glasa za, bez glasa srpskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine), usvojilo je navedenu odluku – saopćili su iz Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Dodik koči i ugovor države i Islamske zajednice

Brojna pitanja koja se tiču funkcionisanja, jačanja i rada države Bosne i Hercegovine zbog Dodika su na čekanju. Jedno od pitanja koje Dodik koči je i ugovor između države i Islamske zajednice u Bosne i Hercegovine. Ovo pitanje se kao tačka dnevnog reda našlo na pomenutoj sjednici 18. oktobra, ali je izjašnjavanje “ostavljeno” za narednu sjednicu jer dogovor nije postignut. Do te sjednice još uvijek nije došlo! Ovakvom ugovoru, jednom od najvažnijih pitanja za muslimane u Bosni i Hercegovini, usprotivio se tada vrlo žustro srpski član Predsjedništva Milorad Dodik. Inače, pitanje ugovora Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i države na dnevnom redu našlo se na prijedlog Željka Komšića, koji je stava da Islamska zajednica kao i druge vjerske zajednice, Katolička i Pravoslavna crkva, treba da bude u “ravnopravnom položaju”. Tog stava je i bošnjački član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović.

Poznato je da Islamska zajednica na potpisivanje ugovora s državom čeka od 2009. godine, kada je Predsjedništvu Bosne i Hercegovine uputila inicijativu da se takav sporazum potpiše. U ovom sporazumu za Dodika je sporan odlazak na džumu – obavezni namaz za muškarce petkom – jer smatra neprihvatljivom, odnosno diskriminatornom dozvolu da muslimani napuštaju radno mjesto u vrijeme radnog vremena.

Također, država Bosna i Hercegovina ugovorom garantira Islamskoj zajednici: slobodu komuniciranja s ostalim islamskim zajednicama, slobodu vršenja vjerske misije, slobodu obavljanja vjerske službe, nepovredivost službenih prostorija i vjerskih objekata, nepovredivost prava vlasništva i raspolaganja vakufskom imovinom, slobodu posjedovanja, štampanja, izdavanja i distribuiranja knjiga, novina, časopisa i audiovizualnog materijala, pravo osnivanja radijske i televizijske stanice, pristup sredstvima javnog informiranja, slobodu isticanja znaka, zastave, atributa i drugih znamenja i nadležnost za standardiziranje, akreditiranje i certificiranje halal kvaliteta hrane. Prijedlogom sporazuma reguliraju se i garancije slobode vjeroispovijesti za slobodno vrijeme za obavljanje iftara i sehura tokom mjeseca posta, pravo na odsustvo s posla radi obavljanja hadža, obred kurbana, obrezivanje muške djece, obavljanje molitve, izbor prehrane, izbor odijevanja i izgleda.

Podsjećamo, nakon što je bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko nametnuo zakonsku zabranu negiranja genocida, iz entiteta RS su reagovali tako što su njegov zakon proglasili nevažećim na prostoru entiteta RS, zatim su donijeli odluku o neodlučivanju u državnim institucijama. Do sada je u nekoliko navrata došlo do neke vrste popuštanja blokade institucija, te su se ministri i parlamentarci iz entiteta RS s vremena na vrijeme počeli pojavljivati na radnom mjestu, ali i raditi i odlučivati. Za sve to vrijeme i oni su uredno primili plate kao i Dodik.

(A.N./Preporod.info)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close