-TopSLIDEBiHPolitika

Zatražen nadzor u hotelu Jablanica nakon napada na zaposlenicu

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike (FMRSP) uputilo je prijavu svim nadležnim institucijama da provjere i u okviru svojih nadležnosti izvrše nadzor u hotelu Jablanica nakon prošlosedmičnog napada na uposlenicu.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike svoje nadležnosti crpi iz Zakona o radu i sva kršenja prava radnika proistekla nepoštivanjem resornih zakona jesu odgovornost ovog ministarstva, dok sam čin fizičkog napada izlazi iz nadležnosti Ministarstva i postupanje u vezi s tim u nadležnosti je organa krivičnog gonjenja.

Ipak, kako ističe resorni ministar Adnan Delić, ovaj događaj uzrokovan je ranijim kršenjima prava radnika u vezi s neisplaćivanjem plaća, mobingom, iskorištavanjem radnika i nizom drugih prekršaja koje inspekcijski organi trebaju ispitati i poduzeti sve neophodne sankcije protiv ovog privrednog subjekta.

“Gruba kršenja prava radnika nisu novina u našoj zemlji i svi mi znamo da ima rada na crno, rada u sivoj zoni, isplaćivanja plaća u koverti, mobinga, neplaćenog prekovremenog rada i drugih primjera negativnih praksi. Međutim, u većini slučajeva radnici šute i iz straha od gubitka posla ne prijavljuju poslodavce nadležnim institucijama”, rekao je Delić, prenosi Fena.

On je dodao da se kultura šutnje i mirenja sa onim ” što nam se dešava moramo zamijeniti kulturom jasne i artikulisane borbe protiv svih vidova nepravde i kršenja zakona, tražiti da svako radi svoj posao kvalitetno i u okviru svojih nadležnosti jer samo tako možemo nešto mijenjati”.

Napomenuo je i da Ministarstvo tek po zaprimanju prijave može naložiti nadzore i ispitivanje navoda iz prijave u nadležnim upravama za inspekcijske poslove.

Građani iz gradova širom Bosne i Hercegovine okupili su se dan ranije u Jablanici na protestnoj šetnji protiv nasilja nad ženama i u znak podrške pretučenoj radnici hotela. Enisu Klepo pretukao je i nanio joj teške tjelesne povrede vlasnik hotela Jablanica u kojem je radila nakon što je najavila da daje otkaz i tražila zarađenu plaću.

Podrška za Enisu Klepo, ali i osuda nasilja stigla je i iz Agencije za ravnopravnost spolova BiH, iz koje podsjećaju da je čak 48 posto žena u Bosni i Hercegovini doživjelo neki oblik nasilja nakon svoje 15. godine.

Kako navodi Fena, nakon razgovora s radnicom Klepo koja je svoje iskustvo podijelila sa javnostima i upoznavanja sa svim kršenjima prava radnika u ovom privrednom subjektu, federalni ministar uputio je zahtjev za nadzor svim nadležnim institucijama od kojih se očekuje da što hitnije izvrše nadzor i dostave Ministarstvu nalaze po izvršenom nadzoru, saopćeno je iz FMRSP-a.

Izvještaj Helsinškog parlamenta građana Banja Luka o rodno zasnovanoj diskriminaciji u radu u BiH pokazalo je da je 46 posto žena i 15 posto muškaraca imalo iskustva sa diskriminacijom na osnovu spola na radnom mjestu. Većina žena, čak 78 posto nikada ne prijavi svoje iskustvo nadležnim institucijama.

Prema podacima Međunarodne organizacije rada i Lloyd's Register fondacije, među onima koji su radili u nekom trenutku svog života, jedna od pet osoba izjavila je da je doživjela neki od oblika nasilja i uznemiravanja na poslu.

 

slobodnaevropa.org

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close