BiH neće vidjeti baraž

Zmajevima skresana krila: Finci nam ponovo očitali lekciju, BiH neće vidjeti baraž
Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine više nema apsolutno nikakve šanse da se plasira na Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine, što je poražena od Finske s 3:1 u Zenici.

Pred duel s Finskom i Ukrajinom, matematika je bila isuviše jasna – četiri boda u dva preostala meča koja igramo u Zenici bit će dovoljna za baraž, preko kojeg bismo ipak imali kakve – takve šanse da se domognemo drugog plasmana na Mundijal poslije Brazila 2014. godine.

Bilo je realnije da dobijemo Finsku nego Ukrajinu, ali nismo uspjeli. I ne samo to, poraženi smo, što znači da matematike više nema. Duel u utorak protiv Ukrajine bit će tek formalnost za Zmajeve, koji su podbacili kada je bilo najpotrebnije, zajedno sa selektorom Ivajlom Petevom koji je zakazao u taktičkom smislu.

Istina, bez Edina Džeke je sve teže, no nikakvo to nije opravdanje da se danas izgubi od Finske i sa igračem više.

U prvih 15-ak minuta meča pritisak Zmajeva, no onda Finci preuzimaju incijativu, a u 23. minuti dobili su i penal. Pjanić je igrao rukom, a sudac Oliver pokazao na bijelu tačku. Srećom, Šehić brani udarac Pukkija, no nekoliko minuta kasnije Forss pogađa s peterca nakon što je Pukki ubacio sa desne strane.

Opasni su bili Finci i nakon vodstva, nervoza se uvukla među Zmajeve, ali u 38. minuti jedan jako oštar start Raitale nad Kolašincem, pa je dobio direktan crveni karton, a Kolašinac je morao da izađe iz igre.

Ušao je Demirović i krenula je paljba ka golu Finaca. Imali smo dobre prilike u prvom dijelu, najbolje Pjanić i Prevljak, ali je ostalo 0:1. Nažalost, samo šest minuta nastavka Fincima je bilo dovoljno za 2:0. Lod je pogodio i sve je bilo gotovo.

Napravio je Petev izmjene, krenuli smo na sve ili ništa, napadali, a napokon u 70. minuti stigli do 1:1. Rezerviste su nas vratile u žviot. Gojak je izveo slobodni udarac, a Menalo pogodi mrežu Finske.

Očekivano, žestoki naleti Zmajeva u preostalih 20 minuta. Sušić je centrirao u 71. minuti, Menalo glavom šutira, ali siguran je finski golman. I onda opet šok. Ubačena lopta iz prekida, očajna odbrana naših, a O'Shaughnessy ostaje sam i lagano matira Šehića.

Ostaje nam još utakmica s Ukrajinom, ali ona će dakle biti potpuno nevažna rezultatski, dok Finska sada kao drugoplasirana itekako može da se nada baražu.

U našoj grupi sastaju se večeras još Francuska i Kazahstan. Francuska je vodeća sa 12 bodova, Finska ima 11, Ukraija devet, BiH sedam, a Kazahstan tri boda.

Finska će protiv Francuske kod kuće tražiti čudo kako bi ovjerila drugo mjesto, a nada se i pomoći bh. reprezentacije koja će u utorak ugostiti Ukrajince.