BiH – Finska 4:1

Pravo lice bh. reprezentacije u Zenici

Reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Zenici savladala Finsku rezultatom 4:1 u meču 7. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

S dosta pesimizma se u Bosni i Hercegovini čekao ovaj meč, no izabranici Roberta Prosinečkog napokon su pokazali pravo lice i pristup kakav od njih uvijek očekujemo, pa ni rezultat na kraju nije izostao.

Finci su se orijentisali na odbranu svog gola, ali presing Zmajeva urodio je plodom i već nakon 45 minuta igre vodili smo s 2:0, a moglo je biti i uvjerljivije.

Od početka smo bili odlučniji, motivisaniji i željniji da ostvarimo pobjedu. Nizali su se korneri, opasni napadi pred golom Finske, koja je nekako uspijevala da se odbrani. Gol Gojaka je poništen, imali smo nesreću da se i Višća povrijedi, no na kraju se ulazak Hajrovića ispostavio kao dobitak za Zmajeve.

Upravo je Hajrović u 29. minuti pogodio nakon sjajne asistencije Kvržića, a u 36. minuti je dosuđen penal nakon što je jednog finskog igrača lopta napucala u ruku. Iako su Finci smatrali da nije bilo elemanata da Slovak pokaže na bijelu tačku, on je to ipak učinio.

Kapiten Miralem Pjanić naštimao je loptu i mirno pogodio za 2:0. Do kraja prvog dijela imao je Hajrović dobru priliku da novim golom možda i ovjeri pobjedu bh. selekcije, ali je Hradecky sjajno odbranio i ostavio Finsku u kakvoj-takvoj nadi da može izbjeći poraz.

Na otvaranju drugog dijela Cimirot je bio u šansi, no pucao je iskosa s desne strane samo u vanjski dio mreže.

U 54. minuti Pjanić je sjajno izveo slobodnjak iskosa s lijeve strane, ali je prečka spasila Fince potpunog potopa u Zenici. Ubrzo nakon toga nova velika šansa za BiH, ali je Gojak šutirao preko gola s nekih osam metara opet malo iskosa.

U 58. minuti je posao završen. Spašavali su se Finci koliko su mogli, blokirali pokušaje, a onda je Pjanić zakucao loptu u rašlje za 3:0.

Ni tu nije bio kraj rapsodije na Bilinom polju. U 74. minuti Armin Hodžić je zakucao loptu u mrežu Finaca za 4:0 i potpuni debakl nemoćnih gostiju. Pohanpjalo je desetak minuta prije kraja ublažio poraz Finske.

Nakon ove pobjede Zmajevi su se vratili u igru za drugo mjesto, ali u utorak imaju težak ispit u Atini protiv Grčke i morat će da pobijede ako žele da se nadaju plasmanu na EP, mada je mnogo toka i u rukama finskih igrača, kojima slijedi nešto lakši raspored do kraja.

Treba imati u obzir da sada imamo bolji međusobni omjer od Finske, koja nas je u prvom meču savladala s 2:0.

BiH – Finska 4:1 (Hajrović 29, Pjanić 37 – penal, 58, Hodžić 73/ Pohanpjalo 79)

Bosna i Hercegovina: Šehić, Bičakčić, Kovačević, Kvržić, Kolašinac, Cimirot, Sarić, Pjanić, Gojak, Višća i Hodžić

Finska: Hradecky, Arajuuri, Toivio, Uronen, Raitala, Sparv, Tuominen, Kamara, Lod, Soiri i Pukki.