Ostali sportoviSport

Bh. plivači osvojili osam medalja na Balkanskom prvenstvu

Bh. plivači su napravili odličan rezultat na Balkanskom juniorskom prvenstvu u Sofiji, gdje su tokom prva tri dijela takmičenja osvojili tri zlatne medalje, dva srebra i tri bronze.

Mihajlo Čeprkalo je osvojio zlato na 100 metara slobodnim stilom, oborivši omladinski rekord BiH (50,85 sekundi), te bronzu na 100 metara delfin (54,74) oborivši omladinski i apsolutni rekord BiH.

“Iskreno, bolji plasman sam očekivao na 100 metara delfin nego slobodno, ali zadovoljan sam. Žao mi je što nismo osvojili medalju u štafeti 4×100 metara mješovito, gdje smo za turskom štafetom, koja je osvojila bronzu, kasnili osam stotinki. Međutim, odlične rezultate je reprezentacija napravila, ovo je najbolji juniorski tim BiH”, rekao je Čeprkalo.

Do zlata na 200 metara prsno doplivao je Amar Šapčanin, koji je slavio s vremenom 2:21,83 minuta, a na 100 metara prsno je bio četvrti (1:06.71).

“Pripremao sam se veoma dugo za nastup na Balkanskom prvenstvu i da predstavljam svoju zemlju najbolje što mogu. Dao sam maksimum i to je rezultiralo zlatnom medaljom. To je bio jedan od ljepših osjećaja u mom životu, posebno kada je na bazenu zasvirala himna BiH”, rekao je Šapčanin i pohvalio sve reprezentativce jer je ovo, kako je rekao, najuspješniji nastup BiH na balkanskim prvenstvima.

Zlato na 200 metara slobodno osvojila je Nejla Karić, koja je juče zabilježila rezultat od 2:04,20 minuta, što je omladinski rekord BiH.

“Prvi dan je za mene dosta loše prošao, ali sam se fokusirala na drugi dan i uspjela odraditi najbolje što sam mogla i što je rezultiralo prvim mjestom na 200 metara slobodno. Presrećna sam i ponosna na čitavu svoju reprezentaciju koja u historiji BiH nikada nije osvojila više medalja na Balkanskom prvenstvu”, rekla je Karićeva.

Bh. rekord je oborila i Emina Pašukan na 200 metara delfin, disciplini u kojoj je bila šesta s vremenom 2:21,19 minuta. Ona je osvojila srebro na 100 metara prsno (1:12,23) i bronzu na 200 metara prsno (2:35,36).

Anđelo Šimić je na 200 metara slobodno oborio rekord isplivaši ovu dionicu za 1:52,90 minuta, a osvojio je srebro. Treće mjesto na 50 metara slobodno Šimić je podijelio sa Aleksom Bobarom iz Srbije, a ostvarili su vrijeme od 23,89 sekundi.

Među boljim plasmanima su četvrta mjesta štafete BiH na 4×200 metara slobodno (8:39,88) koja je nastupila u sastavu Karić, Pašukan, Anida Mahinić i Natalija Stanojević, te štafete 4×100 metara mješovito u sastavu Aleksa Krminac, Čeprkalo, Šapčanin i Šimić. Mahinićeva, Stanojevićeva, Pašukanova i Karićeva su bile pete na 4×100 metara mješovito (4:27,75), a peta pozicija je pripala i Šimiću, Kosti Vrkešu, Šapčaninu i Čeprkalu na 4×200 metara slobodno (7:47,49). Posljednji dio takmičenja bio je na programu sinoć.