Bh. kadeti u Elitnoj rundi kvalifikacija za Euro

Kadetska reprezentacija BiH i u 2. kolu, grupe 13, kvalifikacija za EP, ostvarila je pobjedu i tako obezbijedila plasman na jednu od prve dvije pozicije koje vode u Elitnu rundu.

Naši U17 reprezentativci su ovaj put pobijedili domaćina kvalifikacionog turnira, selekciju Moldavije sa 5:0, a u posljednjem kolu će odmjeriti snage sa Ukrajinom.

Tomas Dadić je u 18. minuti, nakon dodavanja Edisa Smajića, donio prednost našem timu od 1:0. Asistent kod prvog pogotka je mogao u 21. minuti i sam da se upiše u listu strijelaca, ali je njegov šut sa ivice šesnaesterca otišao pored gola.

Drugi gol izabranici Sakiba Malkočevića postigli su u 25. minuti. Dmitri Saveliev je u svom kaznenom prostoru nepropisno zaustavio Jasmina Čelikovića, a siguran izvođač jedanaesterca bio je Saša Perić.

Dobru priliku naš tim je imao u 37. minuti kada je slobodan udarac izveo Amar Beširević, ali Cristian Apostolachi je uspio da odbrani njegov šut.
I drugo poluvrijeme je počelo napadima bh. kadeta, pa je već u 46. minuti naša reprezentacija vodila sa 3:0. Nakon kornera Stefana Kovača, najbolje se u kaznenom prostoru Moldavije snašao Demirel Veladžić, a golman Apostolachi nije imao šansi nakon njegovog udarca.

Nakon centaršuta Saše Perića u 65, Edis Smajić je stigao do lopte prije golmana Moldavije i glavom postigao pogodak za 4:0.
Peti gol, bh. reprezentativci su postigli u 74. Kovač je uzeo loptu na sredini igrališta, proslijedio je do Veladžića, koji po drugi put pogađa mrežu Moldavije.

U posljednjoj minuti utakmice naš tim je imao još jednu izglednu šansu, kada je Čeliković šutirao iskosa sa lijeve strane kaznenog prostora domaćeg tima, ali lopta je otišla pored gola.

Ukrajina je u drugom susretu grupe sa 2:0 pobijedila Estoniju, pa je nakon dva kola BiH prva na tabeli sa 6 bodova, ispred Ukrajine (4 boda), Moldavije (1) i Estonije (0).

U posljednjem kolu, 31. oktobra u 14 sati sastaće se BiH – Ukrajina i Moldavija – Estonija.

Moldavija – Bosna i Hercegovina 0:5 (0:2)

Stadion: District Sport Complex, Orhei. Sudija: Dennis Antamo (Finska). Pomoćnici: Jonas Turunen (Finska), Mahmud Mahagna (Izrael). 4. sudija: Erez Papir (Izrael). Strijelci: 0:1 Tomas Dadić (18), 2:0 Saša Perić (25-penal), 3:0 Demirel Veladžić (46), 4:0 Edis Smajić (65), 5:0 Demirel Veladžić (74). Žuti kartoni: Milan Mirić, Demirel Veladžić (BiH), Vsevolod Nihaev, Dmitri Saveliev, Vladislav Boico, (Moldavija).

MOLDAVIJA: Cristian Apostolachi (67. Vladislav Butuc), Vladislav Boico, Denis Furtuna, Igor Chiperi, Evghenii Berco, Vsevolod Nihaev, Ion Mamaliga, Dmitri Saveliev (53. Ion Postica), Artiom Carastoian (28. Alexandru Osipov), Vitalie Domascan, Nichita Iurasco. Selektor: Vadim Boret.

BOSNA I HERCEGOVINA: Filip Vasilj, Saša Perić, Amar Beširević, Amir Velić, Milan Mirić, Jasmin Čeliković, Stefan Kovač, Demirel Veladžić, Ševkija Resić (41. Luka Knežević), Tomas Dadić (63. Ergin Mehuljić), Edis Smajić (70. Nedim Hadžić). Selektor: Sakib Malkočević.