Novinarstvo ili propaganda?

Od kako se zaoštrilo stanje u svijetu, a krize određuju politički dnevni red, ponovo se rasplamsala borba između medija. O tome se diskutiralo na jednom panelu u Berlinu.

(DW.DE)

“Jesam li pristrasna? Pa jasno da jesam!” kaže Oksana Boyko sa ruske televizije RT International na panelu održanom u okviru berlinske konferencije posvećene internetu re:publica. Na konferenciji su bili okupljeni predstavnici međunarodnih televizija koji su diskutirali o temi “Borba za pogled na svijet”. I dok novinari naljepnicu “pristrasan” obično pokušavaju izbjeći kao što vrag bježi od svete vodice, ruska moderatorica ide čak i korak dalje.

Pristrasno ili neovisno?

Ruska moderatorica kaže da nije samo ona lično pristrasna, već da svaki novinar ipak slijedi određene interese i da je socijaliziran u specifičnoj političkoj kulturi. Ostali učesnici panela Ingar Thordar (CNN), Salah Negm (Al Jazeera English) i intendant DW-a Peter Limbourg nisu željeli reći za sebe. Limbourg je govorio o nezavisnosti DW-a i mnoštvu perspektiva koje je predstavio kao novinarski zaštitni znak. On je također odbacio gledište koje ima Boykova navodeći da ono predstavlja kraj slobodnih medija. Činjenica da je tokom ovog panela došlo do živih i djelomice burnih rasprava pokazuje da se nešto događa. Vremena kada je američki politolog Francis Fukuyama nakon kraja SSSR-a najavio pobjedu Zapada i kraj istorije su prošla. Tada su postojali dobri izgledi za ljude, ali loši za internacionalne medije. Jer ne samo da se činilo da je publika izgubila interes kada je riječ o njihovoj moći djelovanja, već i države, koje ih financiraju, i reklamna industrija.

RT odbacuje optužbe za propagandu

Približiti se istini što je više moguće

To da se dogodilo sve drugačije od onoga što je Fukuyama predvidio, da su nemiri poput onih na Bliskom istoku i Putinove želje za uspostavom Rusije kao svjetske sile dramatično promijenili politički krajolik, ide na ruku internacionalnim televizijama. Jer svi sada žele u “borbi za stvaranje slike o svijetu” ponovo imati prednost. Salah Negm sa Al Jazeere naglašava da se tržišna utakmica, koja je postala oštrija, ne smije odvijati na uštrb novinarske izbalansiranosti. “Mi se moramo približiti istini što je više moguće”, rekao je on i podsjetio na to da se samo pouzdanošću može postići povjerenje kod publike.

Objektivnost je iluzija?

Oksana Boyko naprotiv smatra da objektivnost uopće nije moguća i u najboljem slučaju predstavlja iluziju. Ona je tvrdila da izbalansirana, pouzdana ponuda vijesti pripada prošlosti. Tokom diskusije je to tvrdila stalno u novim varijantama čime je optužbe na račun RT-a za propagandu, izrečene tokom panela, vješto zaobilazila.

U slučaju Libije, rekla je Boykova, CNN i Al Jazeera su primjerice u svom izvještavanju nagovještavali da su nemiri rezultat demokratskog pokreta, dok su zanemarivale ružne strane svega poput pljačkanja i podmetanja požara.

Inga Thordor je odbacila navode Boykove da su postojala namjerna izostavljanja ovih aspekata. Thordar je rekla za svoju televiziju uzima za pravo to da svojim gledateljima želi određenu priču obznaniti sa po mogućnosti svih važnih aspekata. Zbog toga se CNN koncentrira na samo dvije do tri top-priče tokom dana. To da su one često aktualizirane puževim tempom i da se naizgled beskonačno ponavljaju nije spomenula.

Peter LimbourgPeter Limbourg želi imati radoznalu publiku

Različite perspektive

Intendant DW-a Peter Limbourg želi da DW i dalje radi u cilju slobode informacija i mišljenja. Pri tome se DW svojom “kontinentalnoeuropskom perspektivom” odmiče od angloameričkog ugla gledanja kojeg imaju BBC i CCN. To se može vidjeti na primjeru vijesti DW, CNN i RT-International od 21. aprila ove godine. Dok je CNN na taj dan počinjao vijesti 90. rođendanom britanske kraljice, na DW je top tema bila izbjeglička kriza. RT International je u središte pažnje stavio dodjelu “Four Freedom Award” Angeli Merkel kojom je kancelarka nagrađena za njenu izbjegličku politiku. Nakon izvještaja o tome slijedio je prilog u kojem se nije štedilo na kritici prema kancelarki.

U osnovi raznolikost tema i pristupa treba pozdraviti, kaže direktor DW-a Limbourg: “Između news-televizija postoji oštra konkurencija. Mi smo upućeni na to da pronađemo priče koje drugi nemaju.” A nije samo raznolikost priča ta koja može donijeti prednost međunarodnim news-televizijama u tržišnoj utakmici, već su tu i primjerice različite platforme – od Facebooka i Twittera do online tekstova i tradicionalnog linearnog TV programa.

Gledatelj budućnosti

I dok su se učesnici panela po ovom pitanju složili, njihova razmišljanja o gledatelju i njegovim intelektualnim ambicijama su se razlikovala. Mora biti dovoljno da on (gledatelj – op. red.) koristi samo jedan izvor, kaže Salah Negm sa Al Jazeere. Zbog toga televizije moraju neizostavno informirati neovisno i izbalansirano, kaže Negm. Intendant DW-a Limbourg želi radoznalu publiku koja također koristi različite novinarske formate: “Ne vjerujem je naša publika tupava i ignorantna”, rekao je Limbourg.

Novinarka RT-a Boyko je ostala pri svojoj tezi o pristrasnom novinarstvu i o pristrasnim televizijama kojima se, kako je rekla, ne smije vjerovati. Stoga se, kako ona smatra, gledatelj mora ohrabrivati da koristi više izvora i da sam izgradi svoju sliku. Da li onda ona sama također ne vjeruje vlastitoj televiziji, pitao je moderator Jo Schueck. Inače vrlo elokventna Ruskinja ostala je dužna odgovor na ovo pitanje.

  • Autor Gero Schliess
    DW.DE
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close