-TopSLIDEBiHIntervjuM plusPolitika

Sabina Ćudić za BUKU: Svaka minuta nerada Vlade Federacije nas košta. Ko će odgovarati za pola milijarde pronevjerenih sredstava?

Vlada Federacije BiH je na samo tri projekta pronevjerila više od 300 miliona KM, ističe federalna zastupnica Naše stranke, te pita ko će odgovarati za to

O aktuelnim temama za Buku je govorila federalna zastupnica Naše stranke Sabina Ćudić. 

Sjedinjene Američke Države su uvele nove sankcije za nekoliko bh. zvaničnika, a iz Evropske unije za naredne dane najavljuju sastanke i rasprave o situaciji u BiH. Vjerujete li da će EU krenuti dalje od trenutnih osuda retorike Milorada Dodika?

– Voljela bih da mogu reći da vjerujem, ali iskustvo nalaže da odgovorim, nažalost ne vjerujem. Ohrabreni smo pojedinim reakcijama, pojedinih zemalja Evropske unije, prevashodno njemačke ministrice vanjskih poslova, pojedinih holandskih diplomata. Dakle, naziru se obrisi želje za snažnom političkom, ne samo deklarativnom reakcijom na političke aktivnosti, dakle, ne retoriku, već političke poteze Milorada Dodika i Vlade Republike Srpske, ali ne mislim da će arhaični mehanizmi donošenja odluka unutar EU dozvoliti jednoglasnost, niti zajedničku akciju Evropske unije. Iz tog razloga, bojim se da će ostati na pojedinačnim akcijama, iako dobrodošlim, ali sasvim sigurno manje težine od one kakvu bi nosila jednoglasna reakcija EU.

Nezakonito poslovanje

Ako su SAD imale saznanja o korupciji, je li ih moglo imati i bh. pravosuđe?

– Apsolutno. Bh. pravosuđe pati, prije svega, od boljke koja se zove politički uticaj. Radi se, naravno, i o potkapacitiranosti tužilaštva i sudova, radi se i o nedovoljnom ulaganju u reformu pravosuđa, ali iznad svega toga, kao mračna sjena stoji politički uticaj na bosanskohercegovačko pravosuđe u svim dijelovima BiH. Nezahvalno je da ja kao neko iz zakonodavne vlasti komentarišem rad pravosuđa, ali sasvim sigurno ne giješimo kada kažemo da je ključna prepreka napretku Bosne i Hercegovine i njenom evropskom putu jeste neadekvatan rad pravosudnih organa. 

Posljednjih dana povratnici u nekoliko gradova u Republici Srpskoj nisu imali mira. Smatrate li da su incidenti plod retorike političara u javnosti?

– Ne mislim da se radi o incidentima, niti o retorici. Radi se o jasnoj opredjeljenosti Milorada Dodika da život povratnicima i svima onima koji ne pripadaju većini, a to je prevashodno Bošnjacima i Hrvatima u ovom entitetu oteža, i praktično ga dugoročno učini nemogućim. Dakle, ne mislim da se radi o retorici, radi se o političkim aktivnostima vrlo ciljanim i sistematičnim. S druge strane, razgovori se moraju dešavati na nivou države, unutar Vijeća ministara, unutar državnog Parlamenta, da se zahtjeva rad organa ovog entiteta na zaštiti svih njenih građana koji deklarativno u međunarodnim medijima nude, a na terenu sasvim sigurno uskraćuju.

Blokada Federacije traje još od 2018. godine. Koliko smo izgubili što su brojni zakoni na čekanju?

– Izuzetno puno. Zapravo moje prvo zastupničko pitanje u ovom mandatu bilo je upravo da mi se dostave podaci o gubicima koje trpi sama Federacija prije svega neimplementacijom presuda Ustavnog suda FBiH ali i konstantno vršimo monitoring troškova nedonošenja važnih reformskih zakona. Podsjetit ću vas da čeka poreska reforma, zakon o zaštiti porodica s djecom čeka, a da o reformskom i evropskom putu  Federacije BiH ne govorim. Statistike su apsolutno porazne, statistike Ureda za evropske integracije pri Vladi Federacije BiH. U tom smislu, svaka minuta nerada ove Vlade nas košta. Podsjećam, imamo krnjavu vladu. Imenovanje ministrice obrazovanja za ambasadoricu, zatim smrt dva ministra gdje nikada nisu novi ministri imenovani, mi zapravo govorimo o vladi u pokušaju koja većinu svog vremena troši na najozbiljnije sudske sporove koji se vode protiv premijera Vlade FBiH i zamjenice premijera, ministrice finansija. Samo zamislimo da u jednoj evropskoj zemlji vladu vode ljudi protiv kojih se vode najozbiljniji procesi za zloupotrebu položaja, za uništavanje dokaznog materijala itd. 

Ako Vlada FBiH imenuje stranačke ljude u nadzorne odbore javnih preduzeća, o kakvoj mi depolitizaciji pričamo?

– Ako imenujete ljude koji nezakonito posluju, krivičnu odgovornost snose individue koje vrše krivična djela, ali političku odgovornost snose oni koji ih kontinuirano i u velikom broju slučajeva nezakonito imenuju. Tako da, odgovornost za nezakonite radnje, da ne govorimo o skandalima od Aluminija pa nadalje i svim privatizacijskim skandalima iza kojih stoje ova i prethodne vlade Federacije. Da živimo u ozbiljnom političkom sistemu gospodin Novalić se više nikada ne bi mogao kandidovati niti za općinskog vijećnika, a ne biti ozbiljno razmatran, kako je to najavio gospodin Izetbegović i njegova supruga, da bi gospodin Novalić ponovo bio kandidat SDA za premijera Vlade FBiH uprkos činjenici da se protiv njega vode najozbiljniji procesi.

Ja ću vas samo podsjetiti na neke brojke ove vlade: 234 miliona bačenih na osnovu nepovoljnog ugovora i u konačnici nezakonitog kako je identifikovala Evropska agencija za energiju, nezakonitog ugovora sa kineskim ponuđačem, koji ćemo potraživati vjerovatno neuspješno kroz arbitražu, kako nam je potvrdilo zvanično rukovodstvo Elektroprivrede. Dakle, 234 miliona bačenih na termoblok 7, dodatnih 40 miliona ćemo baciti na tunel Hranjen, dodatnih 40 miliona smo izgubli nakon arbitraže sa Strabagom za izgradnju hidroelektrane. Dakle, nabrojala sam vam samo tri projekta, na kojima smo izgubili preko 300 miliona KM, koje je pronevjerila ova vlada, suludo potrošila i koje nećemo dobiti natrag. Mogla bih nabrajati još, i ko će odgovarati za pola milijarde pronevjerenih sredstava? 

Izjave ljubavi

Pregovori o Izbornom zakonu se nisu pomjeri sa mrtve tačke. Hoće li se ovo pitanje riješiti prije raspisivanja izbora i  da li stranke na vlasti imaju volje implementirati presude Evropskog suda za ljudska prava?

– Jučer smo čuli izjave ljubavi između predsjednika stranaka SDA Bakira Izetbegovića i HDZ-a Dragana Čovića, gdje tvrde da treba otopliti i raznježiti odnose između Hrvata i Bošnjaka gdje se oni ponovo nameću kao predstavnici naroda, a ne predsjednici stranaka. Dakle, to je koncept legitimnog predstavljanja na koji očigledno pristaje i gospodin Izetbegović. Ne mislim da mene lično, niti milione građana u Bosni i Hercegovini treba miriti, ali znamo šta se desi svaki put kada se SDA i HDZ vrate jedno drugom u naručje. Dakle, mirenje SDA i HDZ-a je u korist SDA i HDZ-a. Izborni zakon i volja SDA i HDZ-a ne implementiraju presude Evropskog suda za ljudska prava, ne odnosi se na prava građana koja problematiziraju ove presude, već se odnosi na cementiranje pozicija dvije stranke. Svjedočim godinama u federalnom Parlamentu izuzetno toplu i blisku saradnju koja nikada nije raskinuta između SDA i HDZ-a. Način na koji podržavaju nezakonite izvještaje jedni drugima, nezakonite radnje u energetskom sektoru, nezakonite radnje u poljoprivredi i bilo kojem drugom sektoru koji smo analizirali. Njihove združene aktivnosti nikada nisu bolje stajale. Tako da na ideju pomirenja ne mogu da gledam necinično. S druge strane, ono što treba Bosni i Hercegovini je više dijaloga, ali ne među ovim političkim strankama nego među građanima.

Šta je još rekla Sabina Ćudić o radu federalne Vlade, poskupljenjima, politici Elektroprivrede BiH prema privrednicima poslušajte u audio prilogu ispod. 

Buka

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close