Ostali sportoviSport

Bašić porazio Kovalika, BiH se plasirala u play-off za Svjetsku grupu

Bh. teniser Mirza Bašić savladao je Slovaka Jozefa Kovalika rezultatom 2:1 u setovima u odlučujućem petom susretu Davis Cupa čime je osigurao plasman teniske reprezentacije BiH u play-off za Svjetsku grupu.

Nakon nešto laganijeg početka meča, Kovalik pravi prvi break na meču i stiže u vodstvo od 3:1, ali je Bašić spremno odgovorio, da bi se gotovo ista situacija desila i u naredna dva gema kada su oba igrača napravila po još jedan break, tako da je rezultat glasio 4:4 u gemovima.

Odluka o pobjedniku prvog seta stigla je nakon tie-breaka, a tu je Bašić pomeo slovačkog tenisera te je rezultatmo 7:0 u tie-breaku stigao do vodstva od 1:0 u setovima.

U drugom setu Kovalik je zaigrao puno bolje, pa u trećem i petom gemu pravi dva breaka s kojima je stigao do kapitalne prednosti, a za samo 39 minuta slovački teniser je stigao do poravnanja u setovima na 1:1.

U ključnom i odlučujućem trećem setu, Bašić je igrao sjajno, u drugom gemu je odmah napravio break s kojim je stigao u prednost, a do kraja trećeg seta sigurno je održavao prednsot zahvaljujući kojoj je teniska reprezentacija BiH osigurala plasman u play-off za Svjetsku grupu.

Ukupan rezultat na kraju glasio je 3:2 za Bosnu i Hercegovinu, našu reprezentaciju u Bratilsavi su činili Damir Džumhur (32. ATP), Mirza Bašić (95. ATP), Tomislav Brkić (253. ATP) i Nerman Fatić (749. ATP).