Azuri srušili dva rekorda

REKORDI

Veliki uspjeh Mančinijevih izabranika: Azuri srušili dva rekorda

Bila je ovo 31. utakmica Italije u nizu bez poraza čime je selektor Roberto Mančini pretekao legendarnog Vitorija Poca

Italija je u osmini finala Eura 2020 ostvarila pobjedu 2:1 na Austrijom na Vembliju.

Pobjeda nad Austrijancima ima mnogo veće značenje za ovu generaciju italijanskih igrača jer je postavljen rekord po broju utakmica bez poraza u 111-godišnjoj historiji selekcije Azura.

Bila je ovo 31. utakmica Italije u nizu bez poraza čime je selektor Roberto Mančini (Mancini) pretekao legendarnog Vitorija Poca (Vittorio Pozzo), svjetskog prvaka iz 1934. i 1938. godine, koji je u razdoblju od 1935. do 1938. imao niz od 30 utakmica bez poraza.

Posljednji poraz Mančini je upisao u septembru 2018. u Lisabonu od Portugala (0:1) u Ligi nacija, a potom su Azuri nanizali 26 pobjeda i pet remija.

Pored toga izabranici Mančinija nisu primili gol u regularnih 90 minuta protiv Austrije i tako su srušili rekord koji je držala generacija od 1972. do 1974. godine s legendarnim golmanom Dinom Zofom (Zoff). To znači da su posljednji gol Azuri primili još u oktobru prošle godine od Nizozemske (1:1), a od tada do gola koji su zabili Austrijanci prošlo je 1168 minuta. Dosadašnji rekord bio je 1143 minute.