Argentina u polufinalu SP-a!

Reprezentacija Argentine savladala je Belgiju rezultatom 1:0 i plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva koje se igra u Brazilu. Ovo im je prvo polufinale nakon 1990. godine.

Oslobođenje

Gaučosi će se za finale boriti protiv boljeg iz duela Holandija – Kostarika, dok će u drugom polufinalu igrati Njemačka i Brazil.

Argentici su bili bolji tokom svih 90 i koju minutu, a pogodak odluke postigao je Gonzalo Huiguain na otvaranju utakmice.

Tačnije, iz prve ozbiljnije prilike. Messi je povukao kontru, oslobodio se svojih čuvara i dodao loptu za Di Mariju. Ovaj nije oklijevao i uposlio je Higuaina koji šutira iz prve i iskosa sa desne strane pogađa suprotni ugao belgijskog gola za veliko slavlje mnogobrojnih navijača. Higuain je na ovaj način prekinuo post od šest utakmica koliko nije zabio u nacionalnom dresu.

Belgijancima je trebalo vremena da se oporave od početnog šoka, a prvi put su zaprijetili u 25. minuti kada je De Bruyne odlično šutirao sa 25 metara, ali je Romero uspio ukrotiti loptu. Tri minute kasnije Messi je izvrsno proigrao Di Mariju, ali veznjak Reala pucao je samo u dobro postavljenog Kompanya. Nedugo zatim Di Marija je zbog povrede morao napustiti teren, a umjesto njega ušao je Perez.

Kakav je majstor s loptom, Lionel Messi je pokazao u finišu prvog poluvremena. Na vrhu šesnaesterca poigrao se s kompletnom odbranom, a na kraju su ga prekršajem zaustavila trojica protivničkih igrača. Messi je i izveo slobodnjak, ali je lopta za koji centimetar otišla preko gola.

Higuain je prvi zaprijetio i u nastavku, ali je njegov udarac iskosa sa lijeve strane izblokitao Van Buyten. isti igrač u gol šansi bio je i u 55. minuti. Pretrčao je pola terena, izašao sam pred belgijskog golmana, ali je umjesto mreže pogodio prečku.
Odgovorio je Fellaini, nadskočivši Basantu, ali je iz neposredne blizine glavom šutirao preko gola. Pokušala je Belgija ubacivanjem De Bruynea s desne strane. Uklizao je pred svojim golom Garay i umalo zabio u vlastitu mrežu, no Romero je uspio odbraniti ovu nezgodnu loptu.

U finišu susreta Belgijanci su krenuli po izjednačenje, ali De Bruyne, Chadli, Mertens i društvo nisu uspjeli pronaći put lopti do mreže Romera. U sudijskoj nadoknadi Messi je mogao riješiti sve dileme. Izašao je jedan na jedan sa Courtoisom, ali je golman Belgije odbranio njegov pokušaj. Na drugoj strani Witsel je sa ivice šesnaesterca šutirao preko gola.