-TopSLIDEPolitikaSvijet

Američki Fed donio odluku o niskom povećanju kamatnih stopa usred globalnih bankarskih previranja

Federalne rezerve su u srijedu podigle kamatne stope za četvrtinu procentnog poena, ali su naznačile da su na ivici pauziranja daljnjih povećanja troškova zaduživanja nakon nedavnog kolapsa dvije američke banke, javlja Reuters. 

Predsjednik Feda Jerome Powell nastojao je da uvjeri investitore u stabilnost bankarskog sistema, rekavši da je menadžment Banke Silicijumske doline (SVB) „loše podbacio“, ali da kolaps banke ne ukazuje na šire slabosti bankarskog sistema. „Ovo nisu slabosti koje se šire kroz bankarski sistem“, rekao je on, dodajući da se čini da je preuzimanje Credit Suissea bio pozitivan ishod. U izjavi o politici Federalnog odbora za otvoreno tržište također se navodi da je američki bankarski sistem „zdrav i otporan“. 

Bez obzira na to, Wall Street je krenuo naglo niže nakon što je Powell na konferenciji za novinare rekao da su zvaničnici i dalje opredjeljeni da se bore protiv inflacije, dok su također očekivali u kojoj mjeri su nedavne propasti banaka ohladili potražnju i usporili kreditiranje. Dugo očekivano smanjenje kamatne stope od strane Feda, koje je ostvarilo osam prethodnih povećanja kamatnih stopa u protekloj godini, nastojalo je da uravnoteži rizik od divlje
inflacije sa prijetnjom nestabilnosti u bankarskom sistemu. Ali u ključnoj promjeni potaknutom iznenadnim neuspjesima SVB i Signature Banke, posljednja izjava Feda više ne kaže da će „stalna povećanja“ stopa vjerovatno biti odgovarajuća.

Bankarski sektor je bio u previranju nakon što su kalifornijski regulatori 10. marta zatvorili SVB u najvećoj propasti američke banke od finansijske krize 2008. godine. Kolaps banke Santa Clara, sa sjedištem u Kaliforniji i Signature Bank, još jednog američkog zajmodavca srednje veličine, izazvao je pad bankarskih dionica jer su investitori bili zabrinuti za druge bombe koje otkucavaju u bankarskom sistemu i dovelo je do toga da je UBS Group AG preuzeo167-godišnji Credit Suisse Group AG kako bi se spriječila šira kriza. Nemilosrdno povećanje kamatnih stopa Feda kako bi obuzdao inflaciju jedan je od faktora koji se okrivljuju za najveći krah bankarskog sektora od finansijske krize 2008. godine.

„Fed sada živi na nadi i molitvi da nisu nanijeli nepopravljivu štetu bankarskom sistemu“, rekao je Brian Jacobsen, viši strateg za investicije u Allspring Global Investments u Menomonee Fallsu, Wisconsin. „Fed vjerovatno misli da finansijski stresovi zamjenjuju buduća povećanja stope“, dodao je. 

U međuvremenu, dok First Republic Bank razmatra svoje opcije, državna sekretarka trezora Janet Yellen rekla je u srijedu da nema rasprave o osiguranju za sve depozite. Ona je na saslušanju u Kongresu rekla da vlada „ne razmatra osiguranje svih neosiguranih bankovnih depozita“. Ona je također rekla da Ministarstvo finansija nije razmatralo nikakve veze sa garancijama za imovinu. Akcije First Republic Bank su pale za više od 15%. Dok se zvaničnici bore s vraćanjem povjerenja u bankarski sistem, izvršni direktor JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon trebao bi se sastati sa Laelom Brainardom, direktorom Nacionalnog ekonomskog vijeća Bijele kuće.

Nadzor banke

Najnoviji potez za vraćanje smirenosti nemirnim dionicama regionalnih banaka uslijedio je kada je Pacific Western Bank, jedan od regionalnih zajmodavaca koji je uhvaćen u nestabilnosti tržišta, rekao da je prikupio 1,4 milijarde dolara od investicijske kompanije Atlas SP Partners. Dionice banke pale su za 17 posto iako je pokušala ublažiti zabrinutost investitora rekavši da ima više od 11,4 milijarde dolara u gotovini od 20. marta. Ali manje od dvije sedmice nakon što je SVB potonula pod teretom gubitaka vezanih za obveznice zbog porasta kamatnih stopa, izvršni direktor hedž fonda Man Group, Luke Ellis, rekao je da previranja nisu završena i predvidio je daljnje propadanje banaka. 

Kreatori politike od Washingtona do Tokija naglasili su da se previranja razlikuju od krize prije 15 godina, rekavši da su banke bolje kapitalizirane i da su sredstva lakše dostupna. Kolaps SVB-a pokrenuo je burnih 10 dana za banke što je dovelo do preuzimanja Credit Suissea od strane konkurentskog UBS-a za 3 milijarde švicarskih franaka. Preko 95 milijardi dolara tržišne vrijednosti zbrisano je za 2 sedmice,. Konzervativni republikanac i progresivna demokratkinja u američkom Senatu uvode zakon koji će zamijeniti internog nadzornika Feda onim kojeg je imenovao predsjednik, s ciljem pooštravanja nadzora banaka nakon neuspjeha SVB-a i Signature banke. Republikanac Rick Scott i demokratkinja Elizabeth Warren su za kolaps dvije banke okrivili regulatorne neuspjehe u američkoj centralnoj banci, koja je do sada poslovala s internim generalnim inspektorom koji je odgovoran odboru Feda. Fed nije bio dostupan za komentar. Evropska centralna banka (ECB) kaže da će paziti na znakove stresa u bankarskom kreditiranju, dan nakon što je upozorila banke da ne budu zatečene rastom kamatnih stopa. 

Dok se investitori pitaju da li će ECB moći da nastavi sa sopstvenim povećanjem kamatnih stopa kako bi se borila protiv inflacije, njen glavni ekonomista Philip Lane rekao je da se trzavica na tržištu može pokazati kao „nedogađaj“ za monetarnu politiku, dok je potpuna kriza koja potpuno mijenja izglede je malo vjerovatna, zaključuje Reuters. 

Patria

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close