ALARMANTNO Drljević: Zdravstvo nam je gore nego prije 20 godina!

Zdravstvo u Bosni i Hercegovini u velikim je problemima. Osim nedostatka lijekova s kojim su se do sada pacijenti susretali, i loši uvjeti u bolnicama te pojave bolničkih infekcija ono su što posebno zabrinjava. Posljednja dešavanja u Kliničkom centru u Mostaru, gdje je zbog pojave bakterije klebsiela pneumonija od početka ove godine umrlo sedam beba za čiju smrt još niko nije odgovarao, upalila su alarm.

Zbog ovakvog stanja očajni su i ljekari, koje ovakvi slučajevi, kako kažu, ne iznenađuju s obzirom na uvjete u kojima rade. Ljekari najveći problem vide u nedostatku novca u zdravstvenom sektoru i u maćehinskom odnosu institucija prema zdravstvu.

Mala ulaganja

Harun Drljević, predsjednik Ljekarske komore FBiH, smatra da su razvoj zdravstva i nivo zdravstvene usluge direktno proporcionalni uloženom novcu. Pojašnjava da u slučaju smrti beba u Mostaru mora tačno biti utvrđeno gdje je infekcija unesena, ko je dogovoran za njeno prenošenje i šta se desilo.

– U svakom slučaju, mora postojati odgovornost. Ne može tek tako nestati, umrijeti, toliko beba – kaže Drljević, dodajući da se očito radi o medicinskim greškama, koje su dosta prisutne u bolnicama.

Ipak, ističe da se bolničke infekcije ne dešavaju samo u BiH nego i u najrazvijenijim klinikama u svijetu.

– Ako vi ne ulažete u zdravstveni sistem, vi rizikujete da dobijete smanjen kvalitet zdravstvene zaštite. A kada se gledaju evropski parametri, mi smo na dnu ljestvice zdravstvene zaštite. Zdravstvena usluga jedna je od najlošijih. Medicina je prije dvadeset godina u odnosu na današnju bilo mnogo naprednija – kaže Drljević.

Kvalitet usluge

Pojašnjava i da pritisak menadžera zdravstvenih ustanova na ljekare da se štedi nerijetko dovodi u pitanje kvalitet zdravstvene usluge, dok za propuste koji mogu nastati zbog loših uvjeta rada ili korištenja stare i neadekvatne medicinske opreme odgovara ljekar.

– Sve se svodi na golo preživljavanje, na kupovinu najjeftinijih, a ne najkvalitetnijih sredstava, a očekuju se vrhunski rezultati. Sve zdravstvene ustanove moraju izradit jasne protokole održavanja higijene – kaže Drljević.

Kupujemo najjeftinija sredstva za dezinfekciju

– U zeničkoj bolnici kupuju nekakva dezinfekcijska sredstva, ne zna se ni šta su, ali bitno je da su na tenderu najjeftinija. To je strašno. Mi, ipak, koliko je do nas, poduzimamo mjere da do infekcija ne dođe. To je vječita borba, ako mi u jednom momentu popustimo, opet će nam se isto desiti – upozorava Drljević.

Politička kontrola

Politička kontrola nad fondovima zdravstvene zaštite jedan je od velikih problema, upozoravaju naši sagovornici. Stranke na vlasti žele koristiti fondove u koje se slijeva novac za liječenje, a često i s namjerom ostvarivanja profita i namještanja tendera, a ne kvaliteta zdravstvene zaštite.

www.magazinplus.eu – Avaz, autor: A. NUHANOVIĆ

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close