AEO status pruža velike pogodnosti izvoznicima, uvoznicima, prevoznicima i špediterima

Izvoznici, uvoznici, prijevoznici i špediteri mogu biti potencijalni nosioci statusa ovlaštenog privrednog subjekta (AEO) koji im pruža velike pogodnosti u međunarodnom lancu nabavke roba, a time i u carinskim postupcima – izjavio je danas direktor Instituta za edukaciju Vanjskotrgovinske komore BiH (VTKBiH) Duljko Hasić.

Institut za edukaciju VTKBiH u saradnji sa Upravom za indirektno oporezivanje (UIO) Bosne i Hercegovine, IPA Twining projektom i Carinskom upravom Republike Slovenije organizirao je danas u Sarajevu obuku o temama „Status ovlaštenog privrednog subjekta- AEO“ i „Novi kompjuterizovani postupak provoza- NCTS“.

– Riječ je o velikim pogodnostima za privredne subjekte, ali i njihovim potrebama s obzirom na to da svih 28 članica EU koriste ove sisteme, kao i četiri zemlje iz okvira EFTA Sporazuma (Norveška, Švicarska, Island i Lihtenštajn) – kazao je Hasić.

Te pogodnosti u međunarodnom lancu prometa roba i u carinskim postupcima, kako je dodao, odnose se generalno na pojednostavljivanje procedura, kao i na brže i sigurnije kretanje roba.

Predstavnik Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Dinko Ćorluka ukazao je na potrebu održavanja ovakvih seminara i u predstojećem periodu uzimajući u obzir i da je u postupku zakon o carinskoj politici koji donosi sa sobom dosta promjena i pogodnosti za naše poreske obveznike.

Zamjenik direktora Uprave za carine u Finansijskoj upravi Slovenije Boris Kastelić pojasnio je da status AEO može dobiti privredni subjekt koji je na bilo koji način uključen u carinske aktivnosti – uvoznik/izvoznik, špediter, prijevoznik. Uslovi su da je  firma finansijski solventna, odnosno da redovno izmiruje sve svoje obaveze, da uredno vodi svoje evidencije, da nije imala carinskih prekršaja, te da postoji zaštita i bezbjednost u lancu isporuke.

– Onaj ko dobije status AEO uživa potpuno povjerenje carine, odnosno takva firma prolazi kroz manje kontrola, treba joj manje garancija, a na međunarodnom prostoru je poznata kao subjekt koji ispunjava određene uslove i kriterije, što domaćoj firmi daje mogućnost da je strana kompanija prije izabere kao svog partnera – kazao je Kastelić.

NCTS je, po njegovim riječima, bespapirni tranzitni sistem koji se zasniva na elektronskom podnošenju tranzitnih deklaracija i zasniva se na elektronskoj razmjeni podataka putem elektronskih poruka, gdje se kretanje jedne pošiljke odvija sa jednim provoznim postupkom, od polaznog do odredišnog carinskog ureda.

Po njegovim riječima, NCTS bi mogao da počne sa implementacijom krajem naredne godine i tada će to biti na nivou BiH, a status AEO će biti moguće dobiti tek kada bude usvojen zakon o carinskoj politici, odnosno mjesec, dva nakon njegovog usvajanja.

| Fena

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close