Adil Osmanović: Koalicija na državnom nivou ima jasnu viziju za boljitak BiH
Smatram da je takođe dobro da postoji visok stepen uvažavanja političkih stranaka koje sutra treba da budu u vlasti. HDZ BiH, s obzirom da ga nema u Vladi FBiH, izašao je sa stajalištem da ne treba ići u formiranje Vijeća ministara BiH dok se ne uspostavi vlast u FBiH. SDA je to prihvatila kao razuman argument. Koliko je to moguće, nastojaćemo da idemo ujednačeno sa imenovanjem predsjedništva FBiH i predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, te državnih i entitetskih ministara, istakao je u razgovoru za Vijesti.ba Adil Osmanović, potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) i poslanik te stranke u Narodnoj skupštini RS.
VIJESTI.BA: Zašto su poslanici Koalicije Domovina u Narodnoj skupštini RS podržali Zakon o javnom redu i miru RS, koji je izazvao negodovanje velikog dijela javnosti?
OSMANOVIĆ: Poslanici Koalicije Domovina takođe nisu zadovoljni ovim zakonom u segmentu kojim se proširuje definicija pojma javno mjesto i koji se odnosi na društvene mreže. Mi smo to u svojim diskusijama javno kazali. Naravno, da smo bili u kapacitetu da osporimo donošenje tog zakona, mi bismo to učinili. Međutim, usljed ove galame koja se podigla u vezi sa pomenutim zakonom, niko nije primijetio ili nije htio primijetiti član 15. – Uznemiravanje građana bukom – kojim je bilo predviđeno da u periodu od 15.00 sati svaki poziv na molitvu ili preciznije svaki ezan sa munare, trebao biti sankcionisan u iznosu od 3.000 do 9.000 KM. Mi smo, nakon skupštinske rasprave, morali amandmanski djelovati da se popravi ovaj član, jer nismo mogli sjediti skrštenih ruku. Naravno da kod člana 15. Vlada RS nikada ne bi prihvatila amandmane Koalicije Domovina da nije došlo do skupštinske podjele na dva bloka.
Takođe, podnijeli smo još nekoliko amandmana kojim je spriječeno uzrokovanje negativnih posljedica po povratničku populaciju. U članu 8. predložili smo da pored navoda “ko grubim vrijeđanjem drugog lica ili drugim bezobzirnim ponašanjem izazove osjećaj fizičke ugroženosti ili uznemirenosti”, dodali smo “uključujući vrijeđanje na vjerskoj, nacionalnoj i rasnoj osnovi kazniće se novčanom kaznom od 200 do 800 KM”. Znamo da povratnike vrlo često vrijeđaju na nacionalnoj i vjerskoj osnovi, a to prođe nesankcionisano.
Generalno, vidjeli smo da bi ovaj zakon bio donesen i bez glasova poslanika Koalicije Domovina, ali smo željeli da popravimo onaj dio koji možemo, kako ne bi imao negativne posljedice po povratničku populaciju.
VIJESTI.BA: Iz opozicije u RS najavljuju da će nakon formiranja Vijeća ministara BiH krenuti u “rušenje” skupštinske većine u ovom entitetu. Vjerujete li da ovaj saziv Narodne skupštine RS i entitetske Vlade može opstati u naredne četiri godine?
OSMANOVIĆ: Slažem se u ocjenama da je neminovno da će doći do određenih potresa unutar skupštinske većine, samim tim što je ona vrlo tanka, sa 43 ili 44 poslanika, a većina je 42. Dodatni pritisak predstavlja socijalna i ekonomska kriza u RS. Prema određenim informacijama, već će u martu biti nemoguće isplatiti penzije, plate…
Nakon što partneri na državnom nivou SDA, DF, HDZ BiH i Savez za promjene uspostave Vijeće ministara BiH, mislim da je neminovno da će doći do promjene skupštinske većine u Banjaluci, te formiranje nove sa pomenutim političkim strankama, jer one imaju jasnu viziju za boljitak države BiH.
VIJESTI.BA: Očekujete li da će naredne sedmice, za kada su zakazane sjednice oba doma Federalnog parlamenta, doći do deblokiranja procesa konstituisanja vlasti u ovom entitetu?
OSMANOVIĆ: Iznio bih tezu da je dobro što formiranje vlasti ide sporo i što se problemi i nesuglasice javljaju prilikom uspostavljanja vlasti u FBiH. Bolje je sve iskristalizirati prije nego što se uspostavi vlast, nego da se ti problemi iznose nakon što se ona formira, kao što je to bio slučaj 2010. godine.
Dobro je da se ide detaljno u analizu ko će biti u predsjedništvu Federacije BiH, te kako uspostaviti Vladu ovog entiteta. Smatram da smo na dobrom putu da u ponedjeljak dobijemo predsjedništvo Federacije BiH, te da u vrlo kratnom vremenskom periodu dođemo do imenovanja Vlade FBiH. Nakon toga, ostane zahtjevniji i teži posao oko raspodjele ministarstava i određenih očekivanja koalicionih partnera, ali dobro je što se i o tome duže razgovara. Nadam se da će ti razgovori biti usmjereni na kvalitet ljudi, te da ćemo tako doći do rješavanja tog problema.
VIJESTI.BA: Je li bilo nužno čekati konstituisanje vlasti u FBiH da bi se izvršilo imenovanje Vijeće ministara BiH?
OSMANOVIĆ: Odgovor na ovo pitanje u dobroj mjeri sam dao u prethodnom odgovoru. Smatram da je takođe dobro da postoji visok stepen uvažavanja političkih stranaka koje sutra treba da budu u vlasti. HDZ BiH, s obzirom da ga nema u Vladi FBiH, izašao je sa stajalištem da ne treba ići u formiranje Vijeća ministara BiH dok se ne uspostavi vlast u FBiH. SDA je to prihvatila kao razuman argument. Koliko je to moguće, nastojaćemo da idemo ujednačeno sa imenovanjem predsjedništva FBiH i predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, te državnih i entitetskih ministara. Mislim da smo i taj posao dobro priveli kraju.
VIJESTI.BA: Brojna udruženja građana i organizacije najavile su sutra mirna okupljanja kako bi obilježili godišnjicu masovnih protesta u BiH. Šta u tom pogledu očekujete? Može li doći do eskalacije?
OSMANOVIĆ: Ne daj Bože da se ovoj državi ikada više desi paljenje njenih institucija, zastave… Niko takođe ne može biti protiv opravdanih demonstracija građana koje će imati jasno definisane ciljeve i razloge protesta. Smatram da sutrašnje okupljanje građana neće doprinijeti, niti će građani dozvoliti da dođe do rušilačkih demonstracija. To nikome ne treba.
Protesti iz februara prošle godine naučili su sve nas da se onakvim načinom ništa ne može raditi. Treba iznijeti jasne stavove i jasne probleme. Naravno, to je demokratski pritisak na izvršnu vlast na svim nivoima da ozbiljnije i odgovornije rješava probleme čije rješenje zahtijevaju građani na protestima.
VIJESTI.BA: U javnosti se digla velika prašina i oko postavljanja zastave ISIL-a u Gornjoj Maoči. Kako Vi gledate na to?
OSMANOVIĆ: U protekla dva dana bio sam na zasijedanju Narodne skupštine RS. Stiče se utisak da su pojedini poslanici, prije svega iz SNSD, jedva dočekali takvo isticanje određenih zastava, tako da prikažu da postoje terorističke i druge organizacije koje su opasnost za red i mir u BiH. Smatram da isticanje takvih zastava apsolutno nikome nije potrebno. Radi se o neodgovornim licima, koja žele da skrenu pažnju, ali ne znam zašto to rade. Takvo ponašanje treba sankcionisati. Oni koji to čine ne čine dobro ni sebi ni svojoj porodici, ni državi BiH. Takvi ljudi nisu za demokratsko društvo i demokratske procese. Često se radi o osobama koje su bile često u kriminalu ili na ivici. Prema tome, najoštrije osuđujem takvo ponašanje.
Razgovarala: Nevena Šarenac
(Vijesti.ba)