Adil Osmanović: Grobnica u Tomašici dokazuje kako je nastala RS

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica i potpredsjednik SDA Adil Osmanović u intervjuu za Vijesti.ba govori o masovnoj grobnici u Tomašici, problemu roditelja i djece iz Konjević – Polja, rješavanju presude “Sejdić – Finci” i proteklom popisu stanovništva u BiH.

VIJESTI.BA: Sutra ćete posjetiti masovnu grobnicu u Tomašici?

OSMANOVIĆ: Otićiću u Tomašicu, prvenstveno kao čovjek, da odam počast žrtvama, te njihovim porodicama izrazim saučešće. Radi se o najvećoj masovnoj grobnici koja je do sada pronađena. Ona svjedoči o brutalnoj politici 1992 – 1995. godine, kakvi su razmjeri etničkog čišćenja i genocida načinjeni, te kako je nastao entitet koji se danas zove Republika Srpska.

Želim, takođe, razgovarati sa nevladinim organizacijama i sa medžlisom Islamske zajednice Prijedor, koji je najviše izložen materijalnom trošku u pogledu angažovanja na iskopavanju ove grobnice. Želim utvrditi koliko je Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica u stanju da finansijski pomogne da se taj posao što brže i što bolje uradi.

VIJESTI.BA: Smatrate li da grobnica u Tomašici treba da bude uvrštena u optužnicu protiv Ratka Mladića?

OSMANOVIĆ: Naravno! Prijedor je, odmah uz Srebrenicu, najveće stratište u BiH. Cjelokupan Prijedor zaslužuje da ima približno jednak status kao Srebrenica i podržavam to da masovna grobnica Tomašica bude uvrštena u optužnicu protiv Mladića.

VIJESTI.BA: Prema Vašem mišljenju, nazire li se kraj problemima roditelja djece bošnjačke nacionalnosti iz Konjević – Polja?

OSMANOVIĆ: U ovaj slučaj potrebno je uključiti vrhunske pravne eksperte, koji će redovnim procedurama  pokrenuti odgovornosti svih koji danas ne provode zakon o osnovnom obrazovanju u RS, kršeći osnovna ljudska prava, konvencije o zaštiti djece, te koji ovakvim postupcima vrše diskriminaciju bošnjačke djece u RS.

Ipak, plašim se da, i kada budu pokrenute pred sudovima, te procedure će dugo trajati. Moramo imati na umu da određeni predmeti pred pravosudnim institucijama RS dugo traju. Kada procedure u vezi sa Konjević – Poljem dođu u pravosudne institucije RS, čekaće dugo da budu na dnevnom redu, a kada se to desi biće ispolitizirane. U ovo nije uključen samo ministar Goran Mutabdžija, piun koji provodi politiku Milorada Dodika. Nažalost, i druge institucije u RS otežavaju prava povratnika na prostor RS.

Problem će biti riješen onda kad politika to bude htjela. Bojim se da su pravosudne institucije taoci te politike.

VIJESTI.BA: Pretpostavlja se da će krajem ove sedmice biti održan sastanak lidera stranaka iz Federacije BiH o rješavanju presude “Sejdić – Finci”. Kakva su Vaša očekivanja?

OSMANOVIĆ: SDA najveće sagovornike ima kod onih koji žele da dosljedno provedu presudu “Sejdić – Finci”. Naš stav je da treba razdvojiti pomenutu presudu, koja tretira pitanje Ostalih od pitanja konstitutivnih naroda. Smatramo da adekvatnije treba riješiti hrvatsko pitanje na cijelom prostoru BiH, kao i bošnjačko i srpsko pitanje na cijeloj teritoriji naše države. Hrvati su po brojnosti drugi konstitutivni narod u FBiH, a Bošnjaci su po brojnosti drugi konstitutivni narod u RS. Kada se otvori pitanje konstitutivnih naroda, potrebno ga je otvoriti na cijelom prostoru BiH. Moj stav je da se u presudi “Sejdić – Finci” treba riješiti samo pitanje Ostalih.

Partneri SDA su političke stranke probosanske orijentacije, koje se zalažu za multietničko društvo i ravnopravnost. To su i SBiH, dva HDZ-a, mnoge druge političke partije, sa kojima se podudaramo u programskim projektima.

Smatram da pitanje presude “Sejdić – Finci” najbrže i najefikasnije moglo riješiti u Parlamentu. Dakle, posredan izbor članova Predsjedništva BiH. Uz argumentiran razgovor domaćih i međunarodnih organziacija, RS bi se mogla ubijediti da se u tom pravcu krene.

VIJESTI.BA: Kako ocjenjujete protekli popis stanovništva u BiH?

OSMANOVIĆ: Popis će tačno pokazati koliko koja opština ima stanovnika, kolike su bile migracije… Mišljenja sam da je protekli popis stanovništva protekao korektno, uz primjedbu da neki popisivači nisu htjeli popisati jedan dio stanovništva, koji se u datom momentu nisu zatekle u svom stanu, što predstavlja kršenje zakona. Popis je svakako dobrodošao državi BiH, jer će pokazati realnu sliku na terenu.

N.Š.

(Vijesti.ba)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close