ABA liga: Igokea – Szolnoki Olaj 86:84

Teže nego što je iko očekivao košarkaši Igokee pobjedili su Szolnoki (86:84) i sačuvali prvo mjesto na tabeli. Odluka je pala tek u dramatičnom finišu u kojem su više sreće i koncentracije imali domaći košarkaši, ali i gosti zaslužuju sve čestitke za igru i borbenost.

Početak susreta protekao je u izjednačenoj igri. Ekipe su se smjenjivale u vođstvu i činilo se kao da su rivali ispitivali snage u prvih pet minuta utakmice. Onda je Igokea za nijansu pojačala ritam i na tri i po minute prije kraja prve četvrtine došla do pet poena viška (15:10), a nekoliko trenutaka kasnije trojkom Branka Jorovića otišla na „plus sedam“ (20:13). No, ni gosti nisu bili samo nijemi posmatrači. Mađari su dalekometnim hicima Brandona Gaya držali priključak i na prvi mali odmor otišli sa zaostatkom od šest poena (21:27). Slična situacija na parketu viđena je i u uvodnim minutama druge dionice. Igokea je pokušavala što prije da stekne prednost za miran nastavak meča, ali ni gosti se nisu dali. Devet poena više Aleksandrovčani su imali u 13. minutu (33:24), kao i minutu kasnije (37:28), ali onda su igrači Szolnokia iskoristili dva napada, prišli na „minus četiri“ (33:37) i ponovo se vratili u igru. Prvo poluvrijeme završeno je vođstvom Igokee od 43:40.

Skoro četiri minute u nastavku gosti nosu postigli pogodak, što je Igokea iskoristila i otišla na devet poena prednosti (49:40), ali onda su igrači u crvenim dresovima napravili seriju 6:0 i opet se približili na samo tri poena zaostatka, koliko su imali i u 27. minutu (50:53). Minut kasnije uspjeli su i da izjednače i pokažu da neće tako lako prepustiti bodove domaćim košarkašima. Szolnoki je u finišu treće četvrtine prešao i u vođstvo (59:58), što je za sve u dvorani bio jasan znak da će Igokea imati mnogo muke do kraja susreta kako bi slomila otpor žilavog protivnika. U posljednjih deset minuta mađarski šampion je ušao sa „plus četiri“ (65:61).

Aleksandrovčanima je trebalo samo minut i po igre u posljednjem periodu kako bi stigli do izjednačenja, ali onda su gosti postigli trojku, iskoristili dva slobodna bacanja i ponovo stekli pet poena prednosti (70:65). Međutim, sa dvije vezane trojke (Jorović i Siniša Štemberger) Igokea preokreće rezultat u svoju korist (71:70), ali isto čine i gosti, te dolaze do 74:71. U tom trenutku Jorović je dobio petu ličnu grešku i morao je da napusti teren u najgorem trenutku po njegov tim. Mađari su iskoristili sljedeći napad i ponovo otišli na „plus pet“ (76:71). Onda domaći prave seriju od 4:0, gosti griješe u napadu, a kada je Corlsey Edwards zakucao za vođstvo od 77:76 dvorana je proključala. Bilo je to u 38. minutu. Štemberger je zatim postigao trojku za 81:78, a gosti ne koriste napad i pobjeda se u tim trenucima smješila lideru ABA lige. Ali, ni domaći nisu iskoristili napad, što je Miklos Szabo iskoristio i smanjio rezultat. Edwards je 20 sekundi prije kraja pogodio oba slobodna bacanja za 83:80. Istvan Nemeth je zatim postigao trojku i izjednačio na 83:83 i Igokei je ostalo još 14 sekundi da stigne do 11. pobjede na svom parketu ove sezone. Mađari su napravili brzi faul na Cliffu Hammondsu, koji koristi oba slobodna bacanja i Igokei opet vraća dva poena prednosti. U sljedećem napadu bivši igrač Igokee Florence James je samo jednom bio precizan sa linije slobodnih bacanja, a isto čini i Joksimovič na drugoj strani i dovodi Igokeu do vođstva od 86:84. Gosti nisu iskoristili posljednjih osam sekundi i Aleksandrovčani su počeli sa slavljem.

Igokea – Szolnoki Olaj 86:84 (27:21; 16:19; 18:25; 25:19)

14.     Szolnoki Olaj     23     7     16     1638:1851     30

U narednom 24. kolu Igokea će na gostovanje protiv Partizana 10.03., dok će Široki ugostiti Crvenu zvezdu 11.03.