LifestyleZdravlje

5 najzdravijih biljnih čajeva

5 najzdravijih biljnih čajeva

Ukusni biljni čajevi su omiljeni napitak mnogih ljudi. Ljudi su pili biljne čajeve vekovima zbog njihovog sjajnog ukusa i lekovitih svojstava. Osim što su vrlo lak način da hidrirate organizam, biljni čajevi su puni lekovitih sastojaka. Za razliku od kafe ne sadrže kofein, koji se smatra povezanim sa nekim zdravstvenim problemima.

Biljni čajevi se prave od različitih delova biljke – cvetova, korena, semenki ili kore.


Pravljenje biljnih čajeva je lako. Potrebna vam je samo odgovarajuća biljka – sveža ili osušena – nešto tople vode i manje od 10-15 minuta vremena.

Ovde navodimo 5 najzdravijih biljnih čajeva.

Zeleni čaj

Svaki spisak zdravih biljnih čajeva neizostavno počinje sa zelenim čajem. Jedna od glavnih benefiti zelenog čaja je to što podstiče gubitak kilograma. Gojaznost je jedan od glavnih uzroka mnogih bolesti, od problema sa srcem do dijabetesa.

Zeleni čaj je bogat katehinom po imenu epigalokatehin galat (EGCG), koji „programira“ metabolizam da sagoreva više kalorija i tako pomaže u gubitku suvišnih kilograma. Naučno je dokazano da zeleni čaj ima pozitivan uticaj na gubitak kilograma i održavanje telesne težine. Zeleni čaj pomaže u zaustavljanju i usporavanju procesa dobijanja kilograma tako što ograničava apsorpciju masnoća i podstiče organizam da sagoreva masnoće.

Pošto je bogat antioksidansima, zeleni čaj ojačava ćelije i pomaže u zaštiti organizma od prevremenog starenja i propratnih oboljenja. Takođe sprečava oštećenje ćelija zagađivačima. Zeleni čaj je odličan saveznik u borbi protiv raka, sprečava srčane bolesti, smanjuje rizik od dijabetesa, ojačava imunitet i još mnogo toga.

Kako se pravi zeleni čaj?

– Stavite u šolju 1-2 kafene kašičice kvalitetnog zelenog čaja

– Prelijte ih toplom vodom (oko 70°C)

– Pokrijte i ostavite da se natapa 2-3 minuta

– Procedite, dodajte malo meda i pijte

Tokom dan apijte 3-4 šolje zelenog čaja.

 

Čaj od đumbira

Ova opora biljka bi trebalo da bude sastavni deo ishrane kod svakog ko ima problema sa upalama. Kad je u pitanju artritis, đumbirova antiupalna svojstva su vrlo efikasna u smanjivanju bolova i upale. Osim toga, čaj od đumbira podstiče cirkulaciju, što dosta pomaže u ublažavanju bolova. Potvrđeno je da đumbir na određene upalne procese utiče na ćelijskom nivou, što ga čini odličnim tretmanom za artritis i druge upalne procese.

Osim što ima antiupalna svojstva, đumbir ima i antioksidantna, antivirusna, antibiotska i antigljivična svojstva, deluje dobro protiv karcinoma, grčeva, mučnine i kašlja.

Đumbirov čaj može da smiri „nervozan stomak“, otkloni mučninu, ublaži stres; pomaže kod prehlada, smanjuje menstrualne grčeve, ojačava imunitet, normalizuje nivo šećera u krvi, reguliše apetit i olakšava gorušicu i nadimanje.

Kako se pravi čaj od đumbira?

– U manji lonac stavite jednu kašiku kriški đumbira i prelijte sa dve šolje vode

– Neka voda prokuva. Ostavite da ključa još 10 minuta

– Procedite čaj

– Dodajte malo meda i sveže ceđenog limunovog soka

– Tokom dana pijte 2-3 šolje čaja od đumbira

 

Čaj od kamilice

Kada pričamo o zdravim biljnim čajevima, lista svakako ne bi bila potpuna ako ne pomenemo čaj od kamilice. Ovo je jedan od najboljih čajeva protiv nesanice i drugih problema sa spavanjem. Kamilica je poznata po svojim blagim umirujućim svojstvima i tome da blagotvorno utičena san. Smatra se da ima blago sedativno i smirujuće dejstvo zbog flavonoida apigenina, koji se vezuje za benzodijazepinske receptore u mozgu.

Kamilica ima antioksidantna, antiiritantna, antiupalna, antimikrobna svojstva, odlična je protiv anksioznosti, grčeva, dijareje i karcinoma.

Redovna konzumacija čaja od kamilice će vam olakšati glavobolje, bolove u mišićima, menstrualne grčeve i probleme sa stomakom, pomoći vam da se lakše izborite sa stresom, poboljšati imunitet i smanjiti višak kilograma.

Za čaj možete koristiti i svežu i osušenu kamilicu.

Kako se pravi čaj od kamilice?

– U šolju tople vode stavite jednu kašičicu sušene ili dve kašičice svežih cvetova kamilice

– Pokrijte i ostavite pet minuta, a zatim procedite

– Pijte dok je još toplo

Važno: ako ste trudni ili pokušavate da zatrudnite, izbegavajte kamilicu.

 

Čaj od bosiljka

Predivan miris ove biljke je najbolji lek protiv neprijatnog zadaha iz usta. Bosiljak je bogat antioksidansima i ima jaka antibakterijska svojstva, što pomaže u uništavanju bakterija koje izazivaju neprijatan zadah iz usta. Zato je bosiljak jedan od najboljih lekova protiv svih vrsta bolesti zuba i desni.

Bosiljak je odličan izvor vitamina A i K, kao i vitamina C i mangana. Redovno pijenje čaja od bosiljka će vam pomoći da smanjite stres i poboljšate svoje raspoloženje. Čaj od bosiljka olakšava varenje, leči glavobolje i nadutost, poboljšava apetit, ojačava imunitet i još mnogo toga.

Čaj od maslačka za zdraviju jetru

 Maslačak je lekovita biljka koja vam može pomoći u regeneraciji i pročišćavanju jetre.Ovaj moćni tonik za jetru pomaže u metabolisanju masnoća nakupljenih u jetri, što podstiče pravilnije funkcionisanje jetre.Maslačak podstiče i lučenje žuči, što pročišćava jetru.

Maslačak je bogat esencijalnim mineralima – gvožđem, kalijumom i beta-karotenom, kao i vitaminima A, C i D.

Čaj od maslačka je odličan za mršavljenje, normalizovanje nivoa šećera u krvi, izbacivanje toksina iz organizma, potiskivanje apetita, borbu protiv upala, regulaciju visokog pritiska i prevenciju urinarnih infekcija.

Kako se pravi čaj od maslačka?

– U šolju vode stavite 2 kašičice sušenog korena od maslačka

– Stavite da se kuva i ključa par minuta

– Skinite ga sa vatre i ostavite da se natapa još 10 minuta

– Procedite i pijte

 

Dijeta plus

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close