-TopSLIDEKultura življenjaLifestyleTehnologija

30 godina i 160 znakova: SMS slavi rođendan

U doba WhatsApp-a i drugih platformi za mobilnu komunikaciju, SMS je gotovo zaboravljen. Ali i 30 godina nakon slanja prve poruke, SMS je još uvijek važan.

Short Message Service, skraćeno SMS, ima, kao i mnogi tehnološki izumi, ne jednog nego mnoge očeve. Tko je prvi došao na genijalnu ideju iskoristiti slobodne kapacitete mobilne telefonije, oko toga se povjesničari ne mogu složiti.

„Sretan Božić” – početkom prosinca

Činjenica je da je prvi izvedivi koncept još 1985. predstavio menadžer tadašnje njemačke državne pošte, Bundespost, Friedhelm Hillebrand. Isprva je njegova ideja da poruke, zbog lakšeg prijenosa, ograniči na 160 znakova, naišla na podsmijeh. No ovaj inženjer elektrotehnike je bio uvjeren da je 160 znakova više nego dovoljno. Na kraju krajeva, glasio je njegov argument, ni razglednice ne sadrže više znakova.

SMS još nije otišao u povijest

No trebalo je proći više od sedam godina da prvi SMS bude i službeno poslan. Britanski softver stručnjak Neil Papworth je po nalogu kompanije Vodafone 3.12. 1992. posla prvu poruku koja je, malo preuranjeno, glasila „Merry Christmas”. Prvi recipijent je bio menadžer Vodafonea Richard Jarvis. Mobitela s kojih su se mogli slati SMS-ovi tada još nije bilo na tržištu. Prvi je predstavljen 15 mjeseci kasnije na sajmu CeBIT u Hannoveru.

„Zlatna koka” telekomunikacije

SMS se isprva pokazao kako „zlatna koka” za telekomunikacijsku industriju. 1998. je već samo u Njemačkoj poslano milijardu poruka, rekordna je bila 2012. s oko 60 milijardi poruka. Samo u novogodišnjoj noći s 2011. na 2012. je poslano 137 milijuna poruka. Brojka djeluje nevjerojatno ako se u obzir uzme činjenica da je ispisivanje poruka na starijim modelima mobitela (prije pametnih telefona) bilo mnogo sporije i mukotrpnije nego danas.

U 2020. broj u Njemačkoj poslanih SMS-ova je pao na sedam milijardi ali je 2021. ponovno lagano porastao. Lagani porast se povezuje s tim da se sigurnosne poruke, poput bankovnih PIN-ova šalju putem SMS-a. „SMS-u je 30 godina ali on još uvijek ne pripada u prošlost”, kaže Tanja Richter iz njemačkog Vodafonea. I drugi stručnjaci su mišljenja da SMS neće tako skoro izumrijeti. „Ima još mnogo ljudi koji ne posjeduju pametne telefone a i sustav autentifikacije će i dalje igrati važnu ulogu kod slanja poruka”, kaže Bernhard Rohleder iz strukovne udruge Bitkom.

SMS važan u Africi

Biljka koja, kada je žedna, šalje SMS

Međutim, SMS ne priznaje poraz u nekim regijama svijeta, poput Nigerije, najmnogoljudnije zemlje Afrike. U 2021. tamo je poslano gotovo 10 milijardi tekstualnih poruka, 15% više nego prethodne godine, navodi se u izvješću Nigerijske komisije za komunikacije.

Velika većina Nigerijaca ima mobilni telefon ali samo 44% njih imalo je 2021. pristup internetu. A cijena SMS-a, 4 naire (0,008 eura) u usporedbi s internetskom vezom (oko 1 euro za 2 GB) , i dalje ostaje konkurentna u ovoj zemlji u kojoj gotovo svaki drugi stanovnik živi s manje od 2 dolara dnevno.

nk(dpa)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close