29. kolo Premijer lige BiH: Zrinjski novi prvak BiH

Šampioni, šampioni! Odjekivalo je večeras na stadionu Pod Bijelim Brijegom u Mostaru nakon što je postalo jasno da Hrvatski športski klub Zrinjski kolo prije kraja BHT Premijer lige BiH ima nedostižnu prednost nad konkurencijom.Naime, pobjedom nad Mladosti iz Velike Obarske rezultatom 2:0, ali i uz pomoć Sarajeva koje nije dozvolilo Željezničaru da ih svlada, mostarski Zrinjski se okitio titulom pobjednika nogometne Premijer lige BiH .

Nakon prilično živahne utakmice s Mladosti, u kojoj je u prvom poluvremnu riješeno pitanje pobjednika i to pogodcima Nikolića i Aleksića, nekoliko tisuća navijača popularnih Plemića moglo je krenuti sa slavljem.

Prema planu

A sve je krenulo baš onako kako je planirao najzasužniji čovjek za treću titulu Zrinjskog trener Branko Kračić, koji je izvrsno vodio tim cijelu sezonu. Tako su Plemići u vodstvo došli iz polukontre koju je u 32. minuti realizirao Nikolić, a sve su dvojbe oko pobjednika riješene deset minuta kasnije kada je glavom zabio Aleksić.

Mladost je prijetila rijetkim udarcima iz daljine, čak su pogodili i vratnicu u prvom poluvremenu, da bi u nastavku Plemići rutinski utakmicu priveli kraju. Nije bilo baš nikakve naznake da bi Mladost mogla iznenaditi. Ipak, igrao se prilično otvoren nogomet i navijači su mogli biti zadovoljni izvedbom obe ekipe.

Inače, cijeli je meč protekao u iznimno fer i korektnoj atmosferi, kako na travnjaku tako i na tribinama. Iako se očekivalo kako bi Zrinjski sinoć mogao doći do naslova, utakmica nije bila rizična sa sigurnosnog aspekta.

Prisustvo policije na ulicama Mostara, kao i na samom stadionu bilo je minimalno. Ipak, nitko nije ni pokušavao spriječiti mostarske navijače da po posljednjem sudačkom zvižduku utrče na teren kako bi od svojih ljubimaca dobili dresove, šorceve i druge dijelove opreme koji će im biti uspomena na treću titulu Zrinjskog od reaktiviranja kluba 1994. godine.

Gledatelju u terenu

Navijači koji su utrčali u teren sa zapadne tribine bili su uglavnom djeca i tinejdžeri, tako da sigurnosnog rizika nije ni bilo. Istovremeno, najvatreniji navijači, popularni Ultrasi nisu pokušavali doći do igrača na terenu. Umjesto toga, igrači i stručni stožer su došli k njima, pred istočnu tribinu stadiona Pod Bijelim Brijegom te im zahvlalili na vatrenom i neumornom navijanju za mostarski klub.

Ovakvim raspletom Zrinjski je izbjegao i da bodove za titulu traži u zadnjem kolu na gostovanju kod ljutog gradskog rivala Veleža u Vrapčićima.

Mostarskim Plemićima ovo je treća titula prvaka BiH u povijesti, iako početak sezone nije obećavao. U sezonu su ušli nesigurno, ali su do kraja ipak uspjeli nanizati 19 pobjeda, a sedam puta su igrali neriješeno. Zrinjski je, pak, do titule odvela ponajprije čvrsta obrana, budući su Plemiću, do ovog kola, iz vlastite mreže loptu vadili svega 20 puta, a uz to imaju i drugi najubojitiji napad, odmah iza Širokog Brijega te su zabili 56 puta.

U terminu od 15 sati odigrano je još šest utakmica.

Radnik – Velež 0:2

Velež je do pete uzastopne prvenstvene pobjede u Premijer ligi BiH stigao u svega tri minute. Već u prvom napadu drugog poluvremena, rezervista Okić pogađa za vodstvo Mostaraca od 1:0, a svega tri minute poslije u listu strijelaca se upisuje i Hajdarović, koji postavlja konačan rezultat.

Široki Brijeg – Čelik 2:0 (1:0)

Nogometaši Širokog Brijega savladali su na domaćem terenu ekipu Čelika rezultatom 2:0. Prvi gol postigao je Wagner u 38. minuti, a do odlaska na odmor rezultat se nije mijenjao. U nastavku su domaći stigli do novog gola, a za to im je trebalo svega šest minuta igre. Ovaj put golmana gostiju Adilovića savladao je Marić i tako postavio konačan rezultat utakmcie.

Vitez – Rudar Prijedor 1:1

Vitez i Rudaraodigrali su susret bez pobjednika. Iako su domaći dominirali cijelim tokom meča, uspjeli su postići samo jedan pogodak, što im nije bilo dovoljno za pobjedu. Gosti su u petoj minuti sudijske nadoknade preko Pekije pogodili za 1:1, nakon čega je uslijedilo neopisivo slavlje gostujućih igrača. Pogodak za Vitez postigao je napadač Jasmin Smriko u 38. minuti koji je i promašio penal 12 minuta kasnije, odnosno golman gostiju Kozić odbranio je njegov šut sa 11 metara.

Slavija – Olimpic 2:0

Golovima Mahira Karića iz 15. i 18. minute, Slavija je savladala Olimpic rezultatom 2:0 i tako i definitivno osigurala ostanak u Premijer ligi BiH.

Travnik – Zvijezda 3:1

Nogometaši Travnika slavili su zasluženu pobjedu protiv Zvijezde rezultatom 3:1. Gosti su u 24. minuti stigli do vodstva preko Ordagića, koji je pogodio sa bijele tačke. Ipak, radost gostiju nije dugo trajala, već u narednom napadu Dudić se odlično snalazi i poravnava na 1:1, a u posljednjim trenucima prvog dijela Karić rutinski realizuje kontru za 2:1. Samo što je počelo drugo poluvrijeme, rezervista Nuhić šutirao je sa vrha kaznenog prostora i zatresao mrežu Brkića. U 48. minuti Zvijezda ostaje sa deset igrača jer je isključen Maksumić i od tog trenutka pobjednik je bio poznat.

Leotar – Borac 0:5

Leotar je odavno bez šanse za opstanak i danas je izgubio na svom terenu od Borca s 0:5. Banjalučani su poveli u Trebinju golom Harisa Handžića u 30. minuti utakmice. Isti igrač je do kraja prvog dijela postigao još jedan gol. Handžić je u nastavku postigao još dva gola, a za 0:5 pogađa Kunić.