26. kolo Aba lige: Igokea pobjedom nad Širokim obezbijedila Eurokup

Košarkaši Igokee zabilježili su najvažniji trijumf ove sezone. Aleksandrovčani su nakon velike borbe savladali Široki rezultatom 69:60 i obezbjedili plasman u Evrokup. Isto tako, tim Vladimira Jovanovića sada treba samo da se plasira u finale plej-ofa šampionata BiH kako bi i naredne sezone igrao u ABA ligi.

Igokea je krenula furiozno, povela sa 5:0, ali Široki se brzo snašao, izjednačio na 5:5, a onda i poveo – 9:5. Domaćin je onda ponovo vratio stvari na početak i sa dva vezana poena nije dozvolio gostima da se već na početku meča odlijepe. Do kraja prve četvrtine vodila se izjednačena borba, a na prvu pauzu otišlo se sa minimalnom prednošću Širokog – 14:13. Aleksandrovčani su bolje otvorili drugu dionicu. Zbili su igrači u bijelim dresovima odbranu, zaigrali angažovanije u napadu i u 14. minutu ponovo došli na pet poena viška – 21:16. Nekoliko trenutaka kasnije na semaforu je stajalo 25:18 za domaćina, koji je tada diktirao tempo i držao sve konce igre u svojim rukama. Ipak, ni gosti iz Hercegovine nisu željeli tako lako da kapituliraju u Laktašima. Polako su „gricikali“ prednost rivala i u 17. minutu stigli na samo dva poena zaostatka – 25:27. Finiš prvog poluvremena nije donio bljesak nijedne ni druge ekipe, pa se na petnaestominutni odmor otišlo rezultatom 31:28 za Igokeu.

Borba na svim dijelovima terena nastavljena je i u nastavku utakmice. Oba tima su silno željela trijumf i sve su činila da do njega i stignu. Igokea je nekako uspjevala sa sačuva minimalno vođstvo, dok je Široki uvijek bio tu, nije dao da se slomi. Ipak, otpor gostiju počeo je da popušta kako se približavao kraj treće dionice. Šampion BiH se u 28. minutu „odlijepio“ na 48:40, a u posljednjih deset minuta ušao je sa prednošću od 11 poena – 53:42. Četvrta četvrtina je protekla u nervoznom nastojanju gostiju da se vrate u utakmicu i spasu sezonu, ali to im nisu dozvolili domaći, koji su na kraju više nego zasluženo upisali 13. pobjedu ove sezone.

Jahmar Young, košarlaš Širokog:
„Pola sata smo odigrali u visokom ritmu i dobro se držali. Onda smo naglo stali i dozvolili Igokei da napravi razliku. Pokušali smo kasnije da se vratimo, ali ruke nas nisu najbolje slušale. Pravili smo mnogo grešaka.

Uroš Nikolić, košarkaš Igokee:
„Konačno smo pokazali pravo lice. Odigrali smo odlično u pravom trenutku, uspeli da prekinemo seriju od pet poraza i plasiramo se na međunarodnu scenu naredne sezone. Dugo smo lomili Široki, nije bilo lako, ali na kraju smo zaslužili da se radujemo. Sada se mirno možemo spremati za iskušenja koja nas očekuju u prvenstvu BiH“.

Igokea – Široki Brijeg 69:60 (13:14, 18:14, 22:14, 16:18)