-TopSLIDELifestyleLjubav i sexZdravlje

„Ljubavno ljepilo“ spašava brakove: Ključni hormon za održavanje veze, a proizvode ga ove namirnice

Ljubavni hormon se oslobađa kao odgovor na seksualnu aktivnost i maženje, uključujući grljenje, ljubljenje, predigru i orgazam.

Dobrobiti oksitocina utječu na cjelokupno zdravlje i pomaže u upravljanju stresom

Hormon oksitocin, poznat i pod nazivom hormon ljubavi, koji potiče povjerenje, povezanost, privrženost i opuštanje ima ključnu ulogu u društvenom ponašanju i ženskoj reprodukciji koje imaju više ovog hormona od muškaraca. Uz nabrojeno, još je čitav niz zdravstvenih prednosti koje nam pruža oksitocin i kojeg bismo trebali imati što više. Kada se oslobađa, koje su njegove prednosti i kako povećati ovaj moćan spoj prirodnim putem, čitajte u nastavku.

Prednosti otpuštanja hormona ljubavi

Dobrobiti oksitocina utječu na cjelokupno zdravlje, od veće povezanosti s djetetom, kućnim ljubimcem ili partnerom pa sve do osjećaja veće zaljubljenosti u život. Prednosti ovog hormona uključuju:

– Potporu rastu i razvoju

– Ima pozitivan učinak na društveno ponašanje, uključujući promicanje povjerenja i empatije

– Potiče zacjeljivanje i rast ćelija

– Ublažava bol i povećava toleranciju na bol

– Utječe na imunitet

– Podržava dobro raspoloženje

– Zdravlje nervnog sistema

– Snižava krvni pritisak

– Pomaže u dojenju

– Pomaže kod trudova stimulirajući kontrakciju maternice

Hormon ljubavi također ima protuupalna i antioksidativna svojstva. Jedna od glavnih prednosti oksitocina je to što pomaže u upravljanju stresom, piše Živim.hr.

Koliko dugo traje i kada se oslobađa oksitocin

Učinci mogu trajati kratko ili dugo, ovisno o situaciji i podražaju. Ovaj se hormon oslobađa kao odgovor na aktivnosti koje stvaraju ugodu kao što su dodir, druženje s prijateljima, meditacija, vježbanje i drugo. Spomenimo neka od važnijih razdoblja u životu žene kada doživljava val oksitocina:

Seksualna aktivnost

Ljubavni hormon se oslobađa kao odgovor na seksualnu aktivnost i maženje, uključujući grljenje, ljubljenje, predigru i orgazam. Oksitocin koji se oslobađa tokom orgazma objašnjava zašto se možete brzo povezati s partnerom te pritom osjetiti da stres nestaje. U pregledu studija koje su proučavale oksitocin i seksualno uzbuđenje, viši nivoi ovog hormona izmjereni su tokom orgazma i kod muškaraca i kod žena. Poznato je također da se oksitocin oslobađa tokom dugih zagrljaja, o čemu govori i studija koja je otkrila da maženje značajno doprinosi povećanju nivoa ovog hormona.

Trudnoća i porod

Oksitocin igra ključnu ulogu u trudnoći i porodu. Tokom procesa porođaja hormon potiče kontrakcije maternice i pomaže napredak porođaja i vaginalnog poroda. Kako se maternica kontrahira, ona signalizira mozgu da proizvodi više oksitocina, što dovodi do intenzivnijih kontrakcija koje se približavaju.

Dojenje

Nivo oksitocina nakon poroda ostaje visok kako bi se pospješile kontrakcije koje potiču proizvodnju mlijeka. Kontakt koža na kožu s bebom također podržava oksitocin za oboje.

Stanja koja mogu imati koristi od hormona ljubavi uključuju:

– Poremećaj iz autističnog spektra

– Šizofrenija

– Postporođajna depresija

– Anksioznost

– Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP)

– Ovisnost

– Hronične boli

– Metabolički poremećaji

– Probavni poremećaji

– Zarazna bolest

– Dijabetes

– Srčana bolest

– Rak

Ipak, za navedena stanja su potrebna dodatna istraživanja kako bi se razjasnile dobrobiti i rizici.

Simptomi niskog nivoa oksitocina

Njegov manjak može biti teško dijagnosticirati, međutim, jedni od simptoma niskog nivoa ovog hormona mogu uključivati:

– Poteškoće s pokazivanjem naklonosti

– Tjeskobu i strah

– Nizak nivo seksualne želje

– Poteškoće s orgazmom

– Povećan apetit i želju za konzumacijom šećera

– Depresiju

– Stres i nisku otpornost na stres

– Ograničene društvene interakcije

– Umor

– Usamljenost

– Osjećaj nepovezanosti

Mnogi od ovih znakova mogu biti povezani s neravnotežom štitnjače, nadbubrežne žlijezde i spolnih hormona i o tome je važno razgovarati s medicinskim osobljem.

Vitamini koji podržavaju proizvodnju oksitocina

Nekoliko hranjivih tvari pomaže u promicanju proizvodnje oksitocina i metabolizma. Oni se mogu dobiti putem prehrane ili koristiti kao dodaci oksitocinu. Vitamin C je bitan kofaktor za sintezu oksitocina. Sljedeće namirnice su dobri izvori vitamina C:

– Šipak

– Jagode

– Narandže

– Kivi

– Brokula

– Paprika babura

Vitamin D je ključan za zdravlje mozga, raspoloženje, regulaciju hormona i još mnogo toga. Najbolji prehrambeni izvori vitamina D su:

– jetra,

– masna riba,

– ulje jetre bakalara,

– žumanjci jaja i

– mliječni proizvodi

Magnezij pomaže u smanjenju stresa, opušta nervni sistem i smiruje tijelo kako biste se mogli uključiti u aktivnosti koje oslobađaju oksitocin. Magnezij se nalazi u tamnom lisnatom povrću, mahunarkama, orašastim plodovima i sjemenkama, avokadu, juhi od kostiju i drugoj cjelovitoj hrani. I naravno, tamna čokolada!

avaz

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close