Protesti u FBiH su mogući,…

Protesti u FBiH su mogući, ali će imati dimenziju socijalnog, a ne nacionalnog

Bojim se da je opozicija u RS upala u zamke. Jedna zamka je da se oni sada stalno brane da nisu izdajnici, a iz te košulje ne mogu da izađu. Onda ih ta odbrana vodi, bojim se, na onu grešku koju je Milorad Dodik napravio prije sedam ili osam godina usvajanjem nacionalne retorike ne bi li dobio što veći broj glasova i podrške u srpskom biračkom tijelu.

Kada jednom uzjašete nacionalističkog tigra, onda se sa njega više sjahati ne može, poručio je u razgovoru za Vijesti.ba Žarko Papić, politički analitičar i direktor nevladine organizacije IBHI.

VIJESTI.BA: Protekli vikend obilježila su dva skupa u Banjaluci. Krenimo od protesta opozicije. Kako ocjenjujete dešavanja u Parku Mladen Stojanović?

PAPIĆ: Protesti opozicije se mogu analizirati sa više aspekata. S jedne strane, pokazalo se da opozicija raspolaže relativno ozbiljnim kapacitetom za proteste, mada , s obzirom da se radi o protestu u organizaciji političkih partija, ne vjerujem ni da su predstavnici opozicije bili nevini u smislu dovođenja partijskih aktivista, službenika u opštinama u kojima imaju vlast… No, to je sada tehnički detalji i nije najbitniji. Ukratko, pokazao se potencijal kojim raspolaže opozicija.

S druge strane, duboko sam razočaran retorikom koja je bila prisutna na tom mitingu. S jedne strane, ona je pozitivno bila usmjerena protiv korupcije, pljačke, lopovluka, što je potpuno u redu. S druge strane, retorika je bila jako nacionalno obojena. Ja zaista ne mogu razumjeti zašto je i kako Sonja Karadžić prenosila poruke svog oca, presuđenog zločinca, iz Haga.

Bojim se da je opozicija upala u zamke. Jedna zamka je da se oni sada stalno brane da nisu izdajnici, a iz te košulje ne mogu da izađu. Onda ih ta odbrana vodi, bojim se, na onu grešku koju je Milorad Dodik napravio prije sedam ili osam godina usvajanjem nacionalne retorike ne bi li dobio što veći broj glasova i podrške u srpskom biračkom tijelu. Kada jednom uzjašete nacionalističkog tigra, onda se sa njega više sjahati ne može.

VIJESTI.BA: S druge strane, bio je miting podrške aktuelnoj vlasti u RS. 

PAPIĆ: Kada je riječ o mitingu pozicije, nacionalizam je bio veoma zastupljen, kao i teza o izdaji opozicije. Ne mislim da je nelogično i nelegalno to što je pozicija zakazala kontramiting. Uostalom, u zemljama okruženja, ali i u Evropi dešavaju se slične stvari.

Međutim, u trci “ko je veći Srbin” ili u trci “srbovanja” mislim da rezultat nije bio 0:0, nego da je “za dlaku” pobijedio miting pozicije.

VIJESTI.BA: Može li se onda govoriti o pobjednicima i poraženim? Ili su pak oba skupa postigla cilj?

PAPIĆ: Zaista se ne može govoriti o pobjednicima i gubitnicima. Ako hoćete intimno mišljenje, mislim da je gubitnik percepcija političke situacije u RS ili percepcija Srba kod svih ostalih. Mene je zaista bilo stig, govorim kao Srbin, jer se počev od rječnika i retorije dešava nešto za šta smo mislili da smo odavno iz toga izašli, nažalost, sa obje strane.

Kada je riječ o odnosu pozicija – opozicija, niko do njih nije izgubio. Ali ovo nije početak kraja, ovo je kraj početka. Analitički sam ubijeđen da će se ova konfrontacija nastaviti do lokalnih izbora, pa i poslije, te da ćemo imati uzavrelu političku podjelu u RS.

Opozicioni blok se nalazi u vrlo delikatnoj i paradoksalnoj situaciji. Savez za promjene nije sto procentna opozicija. Na vlasti su na nivou BiH, ali i u nekim opštinama u RS. Jednako tako, ovi mitingaši, pozicija, Dodik, predstavljaju opoziciju na nivou BiH, kao što u i opozicija u nekim opštinama u RS.

Delikatnost situacije opozicije, njih stalno dovodi u protivrječnosti iz kojih, mora se priznati, ne nalaze uvijek najsrećniji odgovor, ma koliko bih ja volio da se ljudi osiromašeni, nezaposleni, građani probude i na kraju krajeva počnu veoma glasno iskazivati ono što su njihovi interesi. Protivrječnost pozicije i opozcije kao da ih sprječava u tome.

Na protestu niste imali nezaposlene, sindikate… Protesti su pokazali kapacitet opozicije, te određenu hrabrost onih koji su se okupili, ali nisu pokazali jasnu socijalnu građansku usmjerenost.

VIJESTI.BA: Ipak, u RS proteklih 12 godina nije bilo protesta na čije čelo je stala opozicija. Može li samo održavanje ovih protesta značiti novu dimenziju u političkom životu RS?

PAPIĆ: Svakako da može. Pretpostavljam da će se ovo nastaviti i širiti. No, jako mi je važno da napravim granicu, odnosno da izbjegnemo poistovjećivanje februara 2014. godine i sontanog bunta osiromašenih, nezaposlenih, koji jeste završio nasiljem. A ko je podmetnuo nasilje, to je posebna priča, kako je to poslije izmanipulisano od strane političara i to je posebna priča. No, pojavio se spontani bunt, a toga u Banjaluci u maju 2016. nije bilo.

To samo po sebi ništa loše ne znači. Činjenica da političke partije idu na proteste, i sa jedne i sa druge strane, u svakom slučaju je nešto novo u BiH. To samo po sebi ne mora biti loše ukoliko ostane u granicama normalnih političkih protesta i onoga što je karakteristično za demokratska društva. To se samo po sebi pozitivno.

No, biće jako negativno ako se počnu sudarati dva nacionalno obojena bloka i ako mi budemo prisustvovali trci “ko je veći Srbin”. Ako tu ne bude uspostavljena granica, onda režim dobija garant. To je moja crna prognoza.

VIJESTI.BA: Kako komentarišete činjenicu da su se srbijanski premijer Aleksandar Vučić, ali i srpski patrijarh Irinej aktivno uključili u priču o protestima i mitingu u Banjaluci?

PAPIĆ: Moja procjena je da je Vučić poručio da protesti treba da budu mirni, te “daj Bože da ih odložite” zato što se plašio izbijanja ozbiljnih konflikata u RS, ali i zato što mu je sugerisano od strane međunarodnih zvaničnika da proba u RS umiriti situaciju.

Iako se sada može čuti da Vučić navija za Dodika, ja ne mislim tako. Ne zaboravite da mu je nekoliko puta rekao “mi imamo specijalne odnose, RS je naš veliki interes, ali ima stvari u kojima se ne slažemo”. To je bio slučaj sa referendumom.

S druge strane, intervencija patrijarha Irineja je potpuno pogrešna i to sa svakog stanovišta. Srbija je sekularna država. Intervencija crkve, religijske zajednice sa najvišeg nivoa u susjednu državu, potpuno je pogrešna. To izlazi iz sekularizma, ulazi u političku sferu. Osim toga, nije mi jasno šta je patrijarh htio.

VIJESTI.BA: Očekujete li da će eventualno situacija iz RS imati reflekse i u FBiH?

PAPIĆ: Moguće je da će se ta, nazovimo, opoziciona energija preliti i u Federaciju BiH. Ipak, smatram da u FBiH, sa stanovišta socijalnog bunta, situacija je nešto bolja. Neće stvari biti u velikoj mjeri nacionalno obojene, ali će izražavati ono što je stvarni socijalni i ekonomski interes građana.

Dakle, mislim da je moguće prelivanje tog bunta i u FBiH, s tim što mislim da bi u FBiH on bio prirodniji i , da kažem tako, kvalitetniji.

VIJESTI.BA: U smislu socijalnog, a ne nacionalnog?

PAPIĆ: Upravo tako. U smislu socijalnog, a ne nacionalnog.

Razgovarala: Nevena Šarenac

(Vijesti.ba)

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close