Već se nazire kazna Savezu zbog navijačkih protesta u Vaduzu

Debi na klupi Save Miloševića i pobjeda reprezentacije BiH nad Lihtenštajnom završili su u sjeni zbog navijačkih protesta protiv FS BiH tokom utakmice zbog čega je glavni sudija Damian Sylwestrzak bio primoran dva puta zaustavljati igru.

Nakon relativno mirnog prvog poluvremena i sigurnog vodstva od 0:2 golovima Amara Rahmanovića i Miroslava Stevanovića na startu nastavka došlo je do prekida utakmice.

Navijači BiH su u teren ubacili veliki broj baklji uz povike “Savez napolje”, prvi prekid je trajao oko tri minute zbog čega je kapiten Edin Džeko morao obaviti i razgovor sa vođama BH Fanaticosa.

Nakon što se utakmica nastavila ponovo je uslijedio kratki prekid, također zbog bakljade i već sada je jasno da Savez čeka rigorozna kazna zbog ovog incidenta.

Kao što je poznato UEFA je neumoljiva kada je u pitanju ubacivanje baklji u teren, pogotovo kada takva vrsta “podrške” izazove prekid utakmice.

Već sada se može pretpostaviti kakvu kaznu će dobiti Savez. Ne isključuje se da to bude kao u slučaju incidenta na utakmici mladih reprezetnacija Austrije i BiH u Riedu.

Tada je zbog ispada navijača Savez kažnjen sa 20.000 eura te zabranom prodaja ulaznica za prvi naredni gostujući meč U21 reprezentacije.

Za incident navijača protiv Lihtenštajna novčana kazna će sigurno biti paprena i mogla bi iznositi oko 40.000 eura kao što je bio slučaj sa Rumunima zbog prekida utakmice Rumunija – Kosovo.

Također vrlo je izvjesno da će UEFA narediti Savezu da zabrani prodaju ulaznica za narednu gostujuću utakmicu A reprezentacije, odnosno susret protiv Luksemburga sredinom novembra.

Dosta toga će zavisiti od sudijskog i delegatskog izvještaja. Predstavnici UEFA-e su poprilično netolerantni prema bilo kakvom ispadu, nemaju običaj progledati kroz oči pa će Savez narednih sedmica strepiti zbog plave koverte iz Nyona.

Naredni meč kvalifikacija BiH igra u ponedjeljak kada će u Zenici gostovati Portugal i teško je vjerovati da će do tada biti izrečena kazna zbog incidenta na susretu sa Lihtenštajnom.