Pogrešna tumačenja vezana za zaključenje protokola između BiH i EU

U vezi s aktuelnom temom zaključenja Protokola uz Privremeni sporazum o trgovini i trgovinskim pitanjima/Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Evropske unije i Bosne i Hercegovine u bh. javnosti se povremeno pojavljuju tumačenja koja ne oslikavaju činjenično stanje, saopćeno je iz Direkcije za europske integracije Vijeća ministara BiH uime Delegacije za pregovore o Protokolu uz Privremeni sporazum/Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (PS/SSP).

Iz Delegacije za pregovore o Protokolu naglašavaju da je BiH adekvatno i blagovremeno omogućila primjenu odredbi Privremenog sporazuma i na Republiku Hrvatsku, kao novu članicu EU, Odlukom Predsjedništva BiH o proširenju primjene Privremenog sporazuma iz juna 2013. godine te na taj način tehnički adaptirala PS/SSP kako bi Republika Hrvatska postala strana ugovornica sporazuma.

“Sve osim tehničke adaptacije, za BiH predstavlja suštinske izmjene PS/SSP koje bi bile u suprotnosti s uzajamnošću i obostranim interesom kao temeljem odnosa ugovornih strana, kako je navedeno u preambuli Privremenog sporazuma”, pojašnjeno je u saopćenju.

Metodologija “tradicionalne trgovine” koju zagovara Europska komisija za BiH nije obavezujuća jer kao takva nije sadržana u odredbama Privremenog sporazuma.

Dodatno, primjena takve metodologije bi obuhvatala i proizvode koji Privremenim sporazumom, odnosno Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju uopće nisu obuhvaćeni.

“BiH smatra da tehničkom adaptacijom nekog međunarodnog sporazuma nije moguće izmijeniti odredbe koje u njemu nisu ni postojale, odnosno, da takve izmjene pretpostavljaju pregovore i dogovor dviju strana. BiH je pregovarajući SSP argumentirala i dokazala da 15-ak grupa proizvoda izuzetno značajnih za bh. privredu, sve do članstva BiH u EU treba da ostane na režimu pune carinske zaštite prilikom uvoza u BiH”, rečeno je u saopćenju.

Nadalje se navodi da BiH nije u sporu s Republikom Hrvatskom već s Europskom unijom u pogledu tumačenja člana 22(3) Privremenog sporazuma, odnosno zaključenja Protokola kojim bi Republika Hrvatska kao najnovija članica EU postala strana ugovornica.

“Ovo je posebno važno zbog činjenice da se sve odredbe PS/SSP između EU i BiH, osim na BiH, jednako odnose i na sve članice EU. U slučaju zaključenja Protokola uz PS/SSP, njegov sadržaj bi, osim za Republiku Hrvatsku, vrijedio i za preostalih 27 članica EU”, naglašeno je.

Delegacija BiH za pregovore o Protokolu uz PS/SSP ističe da su mandat i poziciju za tumačenje ovog člana Privremenog sporazuma potvrdili Vijeće ministara BiH i Predsjedništvo BiH te da s tim u vezi postoji opći institucionalni konsenzus na svim nivoima kao i podrška poslovne zajednice.

Također, Delegacija BiH za pregovore o Protokolu uz PS/SSP smatra da pitanje treba posmatrati i diskutirati isključivo na stručnom nivou uz uvažavanje svih raspoloživih informacija i činjenica.

Shodno tome, Delegacija je pozvala medije u i izvan BiH kao i širu javnost da predstavljene informacije koriste na način koji će doprinijeti boljem razumijevanju ovog vrlo tehničkog pitanja uz puno uvažavanje dobrosusjedskih odnosa BiH i Hrvatske kao i interesa obje ugovorne strane.

U prilogu možete pogledati obrazloženje Delegacija BiH za pregovore o Protokolu us PS/SSP u kojima su predstavili, kako navode, samo provjerljive činjenice i to one koje nisu obuhvaćene odredbom o povjerljivosti u skladu sa članom 49. PS-a.

ekapija.BA

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close